Panele fotowoltaiczne w smart-domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Wydaje się, że obecnie budowanie nowoczesnego domu z kominkiem jest równoznaczne z popełnieniem faux pas. W czasach kiedy spalanie paliw kopalnych szkodzi środowisku i również tobie, a niektóre samorządy nawet zakazują używania ich w gospodarstwach domowych, należałoby spojrzeć na nowoczesne rozwiązania. Panele solarne vel. fotowoltaiczne świetnie wpisują się w trend budowania nowoczesnych i energooszczędnych domów. Połączenie ich z inteligentnym domem daje niespodziewane rezultaty.

Smart inwerter

Same panele nie są „smart”. To co może być „smart” to inwerter. Inwerter to centralna jednostka zarządzająca energią w instalacji fotowoltaicznej. Inwerter zamienia prąd stały z paneli w prąd zmienny używany w domu. Inwerter decyduje co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii i przykładowo wysyła ją do sieci elektrycznej w celu jej zmagazynowania tam i pobrania jej później w ilości 80% lub 70% gdy produkcja energii będzie niewystarczająca. Inwerterów jest wiele na rynku o różnych możliwościach i jakości. Większość posiada funkcję prezentowania wskaźników na małym ekranie LCD wbudowanym w inwerter, a są to aktualnie produkowana energia, wyprodukowana energia poprzedniego dnia, bieżące zużycie, całkowite zużycie w określonym czasie, oddana ilość energii do sieci elektrycznej i inne.

Nowoczesne inwertery mogą wysyłać dane za pomocą połączenia internetowego lub LAN do aplikacji na smartfonie. Uzyska się przez to łatwy dostęp do tego co dzieje się z urządzeniem i energią, z jednoczesnym podglądem różnego rodzaju wykresów. Bardziej zaawansowane modele łączą się z inteligentnym domem.

Połączenie inwertera z inteligentnym domem

W zależności od producenta, smart inwerter wysyła dane z użyciem tzw. „chmury”, czyli serwera internetowego, do twojej instalacji e-domu. Gdy dany producent właśnie tak udostępnia dane, zrezygnuj z jego produktu. Gdy będziesz mieć awarie połączenia internetowego, albo jego jakość będzie słaba, to twój e-dom nie będzie odbierać danych z inwertera. Najlepiej kiedy inwerter wysyła dane bez konieczności łączenia się z Internetem, tj. za pomocą domowej sieci komputerowej LAN.

Integracja inwertera z centralką inteligentnego domu daje możliwość nie tylko prezentowania danych z inwertera, ale przede wszystkim na tworzenie automatyzacji, na podstawie tychże danych.

Przykładem automatyzacji może być grzanie wody w bojlerze podczas wysokiej produkcji energii, aby zminimalizować pobór płatnej energii z sieci elektrycznej. Inteligentny dom steruje zasilaniem grzałki na podstawie danych z inwertera. Grzałka bojlera nie jest energooszczędnym elementem w domu.

Innym przykładem automatyzacji może być zliczanie wyprodukowanej energii, wysłanej energii do sieci elektrycznej (off-grid) oraz zużycie energii i poinformowanie domowników za pomocą komunikatu głosowego lub wiadomości tekstowej na smartfonie, że właśnie zużyto całą zmagazynowaną energię słoneczną i zaczęto korzystać z płatnej energii sieci elektrycznej. Domownik może otrzymać komunikat na smartfona, że inwerter nie pracuje w normalnym trybie (uległ awarii).

Oszczędzaj energię przy korzystaniu ze zmywarki. Załaduj ją naczyniami i niech twój inteligentny dom odetnie od niej zasilanie. Następnie ustaw automatyzację przekazania zasilania do zmywarki, gdy jest ona gotowa do zmywania i podczas wysokiej produkcji energii elektrycznej do czasu zakończenia procesu zmywania. Nie musisz „rozbijać banku”, bo smart-zmywarka nie będzie potrzebna – wystarczy podłączyć zwykłą zmywarkę do gniazdka sterowanego przez e-dom. Podobnie zrób z pralką.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.