Wydaje się, że obecnie budowanie nowoczesnego domu z kominkiem jest równoznaczne z popełnieniem faux pas. W czasach kiedy spalanie paliw kopalnych szkodzi środowisku i również tobie, a niektóre samorządy nawet zakazują używania ich w gospodarstwach domowych, należałoby spojrzeć na nowoczesne rozwiązania. Panele solarne vel. fotowoltaiczne świetnie wpisują się w trend budowania nowoczesnych i energooszczędnych domów. Połączenie ich z inteligentnym domem daje niespodziewane rezultaty.
Smart inwerter
Same panele nie są „smart”. To co może być „smart” to inwerter. Inwerter to centralna jednostka zarządzająca energią w instalacji fotowoltaicznej. Inwerter zamienia prąd stały z paneli w prąd zmienny używany w domu. Inwerter decyduje co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii i przykładowo wysyła ją do sieci elektrycznej w celu jej sprzedaży. Inwerterów jest wiele na rynku o różnych możliwościach i jakości. Większość posiada funkcję prezentowania wskaźników na małym ekranie LCD wbudowanym w inwerter, a są to aktualnie produkowana energia, wyprodukowana energia poprzedniego dnia, bieżące zużycie, całkowite zużycie w określonym czasie, oddana ilość energii do sieci elektrycznej i inne.
Nowoczesne inwertery mogą wysyłać dane za pomocą połączenia internetowego lub LAN do aplikacji na smartfonie. Uzyska się przez to łatwy dostęp do tego co dzieje się z urządzeniem i energią, z jednoczesnym podglądem różnego rodzaju wykresów. Bardziej zaawansowane modele łączą się z inteligentnym domem.


Połączenie inwertera z inteligentnym domem
W zależności od producenta, smart inwerter wysyła dane z użyciem tzw. „chmury”, czyli serwera internetowego, do twojej instalacji e-domu. Gdy dany producent właśnie tak udostępnia dane, zrezygnuj z jego produktu. Gdy będziesz mieć awarie połączenia internetowego, albo jego jakość będzie słaba, to twój e-dom nie będzie odbierać danych z inwertera. Najlepiej kiedy inwerter wysyła dane bez konieczności łączenia się z Internetem, tj. za pomocą domowej sieci komputerowej LAN.
Integracja inwertera z centralką inteligentnego domu daje możliwość nie tylko prezentowania danych z inwertera, ale przede wszystkim na tworzenie automatyzacji, na podstawie tychże danych.
Przykładem automatyzacji może być grzanie wody w bojlerze podczas wysokiej produkcji energii, aby zminimalizować pobór płatnej energii z sieci elektrycznej. Inteligentny dom steruje zasilaniem grzałki na podstawie danych z inwertera. Grzałka bojlera nie jest energooszczędnym elementem w domu.
Innym przykładem automatyzacji może być zliczanie wyprodukowanej energii, wysłanej energii do sieci elektrycznej oraz zużycie energii i poinformowanie domowników za pomocą komunikatu głosowego lub wiadomości tekstowej na smartfonie, że właśnie zużyto całą zmagazynowaną energię słoneczną i zaczęto korzystać z płatnej energii sieci elektrycznej. Domownik może otrzymać komunikat na smartfona, że inwerter nie pracuje w normalnym trybie (uległ awarii).
Oszczędzaj energię przy korzystaniu ze zmywarki. Załaduj ją naczyniami i niech twój inteligentny dom odetnie od niej zasilanie. Następnie ustaw automatyzację przekazania zasilania do zmywarki, gdy jest ona gotowa do zmywania i podczas wysokiej produkcji energii elektrycznej do czasu zakończenia procesu zmywania. Nie musisz „rozbijać banku”, bo smart-zmywarka nie będzie potrzebna – wystarczy podłączyć zwykłą zmywarkę do gniazdka sterowanego przez e-dom. Podobnie zrób z pralką.
Aktualizacja: 2022 rok
Zgodnie ze znowelizowanym prawem wszystkie instalacje fotowoltaiczne on-grid zgłoszone do użycia od 1 kwietnia 2022 roku, będą rozliczane wg mniej korzystnego systemu. Sieć energetyczna nie będzie mogła już pełnić roli magazynu energii. Nadmiar energii będzie sprzedawana po cenach hurtowych dostawcy energii. Energię kupujesz na tych samych warunkach jak każdy inny konsument. Nowy sposób rozliczeń jest znacznie mniej korzystny, co może wydłużyć czas zwrotu z inwestycji nawet dwukrotnie.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne on-grid zgłoszone do użycia przed 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczać się na starych zasadach jeszcze przez 15 lat.