Na stronach TechnologieWdomu.pl przeczytasz mnóstwo artykułów o najlepszych praktykach wdrożenia inteligentnego domu. Tym razem skupmy się na stronie budowy domu. Projektujesz z architektem dom lub kupujesz gotowy projekt, omawiasz budowę z kierownikiem budowy i już na tym etapie powinieneś wziąć pod uwagę aspekty „smart home”. To na tym etapie ustalasz między innymi rozłożenie kabli, gniazdek elektrycznych itp. Zaplanuj dobrze budowę inteligentnego domu, abyś nie musiał później wprowadzać poprawek, czy ciągnąć elektrycznych przedłużaczy. Zajmijmy się kablami.

Domowa sieć komputerowa LAN

WiFi wypiera kabel Ethernet z domów głównie dlatego, że jest proste we wdrożeniu i nie wymaga remontów. Nawet najlepsza sieć WiFi nie pobije jakości sieci Ethernet, czyli kablowej sieci LAN. Planując budowę domu i wdrożenie inteligentnego domu wysoce wskazana jest instalacja sieci Ethernet. Co trzeba wiedzieć o sieci LAN przeczytasz w wielu innych artykułach na tej stronie. W skrócie przypomnę kilka ważnych rzeczy. Wraz z instalatorem sieci LAN zaplanuj rozłożenie kabli w kategorii 6 lub 6A, lub wyższej i które będą ekranowe. Kabel, który ma połączyć Punkt Dostępowy WiFi powinien być pociągnięty mniej więcej na środek kondygnacji (parter, piętro), najczęściej w suficie. Wykorzystaj Punkt Dostępowy zasilany przez „Power over Ethernet”. Poza kablami dobierz inne elementy sieci.

Doprowadź kabel Ethernet do miejsca, w którym będą urządzenia RTV i wieża stereo. Pociągnij kabel również do miejsca, w którym będzie stał domowy serwer, nagrywarka NVR monitoringu CCTV i centralka inteligentnego domu. Twój gabinet i komputer przy biurku, a także komputery dzieci też powinny być połączone z siecią kablem Ethernet. Jak chcesz możesz pociągnąć kabel LAN do pozostałych pokoi, kto wie może się przydadzą. Jaką topologię rozłożenia kabli wybrać skonsultuj z instalatorem sieci LAN, ja proponuję „gwiazdę” lub topologię do niej zbliżoną. Topologia gwiazdy oznacza, że masz jeden centralny punkt, gdzie jest modem, ruter, switch, od którego biegną pojedyncze kable do pokoi. Taka topologia wymaga zakupu większej ilości kabla, ale za to masz jedno centrum dowodzenia, jeden switch do zarządzania.

Twoje centralne urządzenia sieciowe LAN i domowy serwer – jeśli go posiadasz – połóż w pomieszczeniu gospodarczym, najczęściej w piwnicy gdzie jest chłodniej i do którego pociągnięto kabel od dostawcy Internetu.

Kable kina domowego i HiFi

Instalacja kina domowego w już zamieszkałym domu psuje wystrój poprzez luźno położone kable do głośników. Podobnie sprawa wygląda z kablami łączącymi telewizor z innymi urządzeniami, np. tunerem, soundbarem, które wiszą pod telewizorem jeśli on jest zawieszony na ścianie. Zaplanuj kanały na kable w podłodze, ścianie jeśli zamierzasz wieszać telewizor na ścianie i montować kino domowe. A może chcesz mieć głośnik w łazience lub na tarasie, albo instalację multiroom? Tutaj też zawczasu zadbaj o pociągnięcie kabli między amplitunerem stereo, a głośnikami.

Instalacja elektryczna

Tutaj sprawa jest prostsza, bo trudno o niej zapomnieć. Rozłożenie kabli elektrycznych, gniazdek, włączników są żelaznym punktem w planowaniu budowy domu. Dobrze jest, abyś już teraz wiedział jak twój dom będzie umeblowany i w jakie urządzenia wyposażony. Lepiej jest zamontować kilka gniazdek więcej, niż potem ciągnąć przedłużacze. Twój elektryk powinien właściwie dobrać elementy instalacji elektrycznej w odniesieniu do poboru mocy przyszłych urządzeń, aby nie było sytuacji np. wyłączania korków w wyniku nadwyrężania instalacji. Dzwonek do drzwi, żaluzje, irygacja ogrodu lub termostat mogą wymagać gniazdka o niskim napięciu np. 24V. Zaplanuj z elektrykiem instalację elektryczną dla urządzeń wymagających inne niż tradycyjne napięcie. Czujniki systemów antywłamaniowych również wymagają specjalnego zasilania. Jeśli nie zamierzasz używać czujników na baterię, to również zaplanuj zasilanie tych czujników.