Co roku wypuszcza się na rynek mnóstwo gier na komputery, konsole, urządzenia mobilne. Najnowsze i najbardziej znane tytuły potrafią kosztować ponad 200 złotych. To sporo biorąc pod uwagę poziom wynagrodzeń w Polsce. Alternatywą na szybki dostęp do tytułu jest ściągnięcie bezpłatnej kopii z internetu. Jednak nie jest to do końca bezpieczne.

Gry warte ponad 200zł można bez problemów ściągnąć z internetu za darmo. Nie ulega wątpliwości, że raczej nie będą to legalne źródła dystrybucji. Niektóre gry z tych źródeł nie są kopią 1:1 samej gry, lecz potrafią być one przepakowane w celu aktywacji, zmniejszenia rozmiaru pliku instalacyjnego i dodaniu rozszerzeń do gier, które są płatne w oficjalnych sklepach. Jak można się domyśleć, takie gry mogą być zainfekowane różnymi szkodnikami, które przedostaną się do komputera – i nie każde oprogramowanie antywirusowe je wykryje.

Trzeba mieć dużą rezerwę i wiedzę techniczną jeśli ktoś zdecyduje się bezpłatnie pobrać grę z internetu, która normalnie w sklepach kosztuje. Sporo pieniędzy można zaoszczędzić, ale jednocześnie ryzykuje się utratą danych z komputera, czy nawet utratą pieniędzy z konta bankowego (kradzież haseł, tożsamości). Czy wobec tego jest się skazanym na „tajemnicze” bezpłatne gry, czy mocne uszczuplenie portfela?

Skąd ściągać gry komputerowe?

Chcąc jak najszybciej posiadać znane, nowe tytuły trzeba jednocześnie mieć gruby portfel. Cierpliwość pozwala zaoszczędzić. Obecnie coraz częściej można spotkać ciekawe oferty na gry komputerowe do ściągnięcia z internetu, z oficjalnych źródeł. Gry PC dostępne są na wielu platformach, oficjalnych dystrybutorów, a najbardziej znane z nich to: Steam, Origin, GOG, Uplay.

Empik Music, czyli polski streaming muzyki
Znana sieć księgarni i sprzedaży multimediów Empik uruchomiła usługę streamingu muzyki, konkurenta Spotify, Tidal, Deezer, YouTube Music itp. Streamować od Empika za pomocą innych usług można również audiobooki i podkasty.
logoTechnologie w Domu
Empik Music, czyli polski streaming muzyki

Na Steam’ie znajdziesz najbogatszą bibliotekę gier od różnych wydawnictw. Origin skupia się głównie na grach od wydawnictwa Electronic Arts. GOG to skrót od „Good Old Games”, gdzie znajdują się stare tytuły dostosowane do najnowszych systemów operacyjnych PC, ale też pojawiają się te najnowsze. Uplay to sklep wydawnictwa Ubisoft.

Sklep z grami „Steam” (ale również inne sklepy online) cały rok posiada promocje na różne tytuły, a największe z nich są w „Czarny Piątek”, przed Świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą, na Halloween. Odczekaj rok od premiery gry, a bardzo wiele dotychczas drogich tytułów zobaczysz z 40% zniżką. Odczekaj nieco dłużej, a zobaczysz nawet 70% zniżki na tytuł, który w dniu premiery kosztował 200zł.

Spójrz na ceny gier Wiedźmin, Tomb Raider, Assasin’s Creed. Niektóre są tak tanie, że ściąganie darmowych kopii z niepewnych źródeł nie jest już konieczne. Cierpliwość popłaca i to dosłownie.