Serwer multimedialny „Plex” brzmi dumnie i oznacza coś dużego i zaawansowanego, i trudnego w obsłudze. A tak naprawdę instalacja i obsługa Plex Media Server jest „prosta jak konstrukcja cepa”. Jednak zanim się do tego zabierzemy, musimy sprawdzić czy nasz sprzęt temu podała. Jakie są techniczne wymagania?

Serwer Plex jest dostępny na wiele systemów operacyjnych i urządzeń. Urządzenie, które ma pełnić rolę serwera powinno być zdolne do długiej, a nawet ciągłej – 24 godziny na dobę – pracy.

Plex Media Server jest kompatybilny z wieloma systemami, a więc można go zainstalować między innymi na:

  • Windows,
  • MacOS,
  • Linux,
  • Android TV na konsoli Nvidia Shield,
  • oraz na serwerach typu NAS, np. Synology i QNAP.

Przed instalacją warto sprawdzić aktualne wymagania dla najnowszej wersji serwera Plex, dostępne na stronie Plex.tv.

Umiejętność transkodowania

Urządzenie, na którym będzie zainstalowany serwer Plex powinno być zdolne do transkodowania (czyli konwertowania) obrazu i dźwięku, dzięki czemu będzie można odtwarzać filmy i muzykę na każdym urządzeniu, również smartfonie, na którym zainstalowano aplikację Plex. Jeśli transkodowanie nie będzie możliwe, to ilość urządzeń (głównie mobilnych), na których można odtwarzać multimedia zostanie ograniczona. Przykładowo, mini komputer Raspberry Pi może pełnić rolę serwera, ale o transkodowaniu nie ma mowy.

Procesor Intel

Aby transkodowanie się powiodło urządzenie, musi posiadać najlepiej procesor minimum Intel i3 lub i5. Niektóre Celerony również umożliwiają transkodowanie, ale nie będzie ono tak wydajne. Procesory AMD obecnie odpadają, bo nie posiadają technologii Intel QuickSync, ale może w przyszłości coś się zmieni w tej kwestii i Plex zacznie wspierać technologie przetwarzania obrazu AMD. Serwer będzie działał i transkodował na procesorach AMD, ale wymagany jest silniejszy procesor, niż analogicznie w przypadku CPU Intela. Technologia Intel QuickSync zacznie przyspiesza transkodowanie.

Oto jak silny procesor musi być w urządzeniu zależy od tego jakiej jakości wideo masz w bibliotece i na ilu urządzeniach jednocześnie będą one odtwarzane. Traskodowanie filmu 4K do odtwarzania na smartfonie wymaga silniejszego procesora np. i5, a transkodowanie 2 sygnałów Full HD wymaga procesora minimum Intel i3.

Pamięć operacyjna RAM

Ile pamięci operacyjnej potrzeba? Im więcej tym lepiej. Oczywiście RAMu musi być tyle, aby móc uruchomić system operacyjny urządzenia, oprogramowanie Plex i transkodowanie. Absolutne minimum, moim zdaniem to 4GB, ale jeśli masz 16 lub 32 GB, to możesz ustawić – a wręcz jest to zalecane – serwer tak, aby transkodowanie było realizowane w pamięci RAM, a nie na dysku. Przyspieszy to proces transkodowania oraz wydłuży życie dysku SSD – jeśli takowego używasz. Wykorzystanie RAM jest możliwe tylko w ramach niektórych systemów operacyjnych i wymaga większej wiedzy i umiejętności w zakresie konfiguracji.

Plex - Instalacja serwera multimedialnego
Instalacja serwera multimedialnego “Plex Server” jest najprostsza w Windows. Wystarczy kilka kroków, aby móc streamować własne filmy i muzykę do telewizora, czy smartfona.
logoTechnologie w Domu
Plex - Instalacja serwera multimedialnego

Rodzaje dysków

Po pierwsze, dysków twardych HDD, na których są zapisane multimedia nie należy ruszać i nie instalować czegokolwiek innego na nich. Po drugie, do transkodowania należy używać dysk SSD lub najlepiej pamięć RAM. A system operacyjny i pliki serwera powinny być jeszcze na innym dysku SSD lub M.2 NVME.

Jakie jeszcze są techniczne wymagania?

Dostęp do internetu rzecz jasna. Plex pobiera informacje o posiadanych filmach, albumach muzycznych i wyświetla je potem w ładnej formie, do tego dochodzą różnego rodzaju wtyczki rozszerzające funkcjonalność, zwane Channels (Kanały) oraz aktualizacje oprogramowania.

Wcześniej podałem informację, że serwer Plex powinien działać 24 godziny na dobę i pewnie zastanawiacie się po co, skoro raczej o 3. w nocy nie będziemy z niego korzystać. Plex właśnie w godzinach nocnych ma zaprogramowaną konswerwację, czyszczenie bazy danych, aktualizacje bibliotek itd. Oczywiście te prace można uruchamiać ręcznie.

Do przesyłania filmów 4K i Full HD o bardzo dobrej jakości wprost z serwera Plex wymagane jest podłączenie telewizora kablem do gniazdka ethernet, a nie do WIFI, mimo że teoretycznie standard WIFI AC 5GHz powinien sobie poradzić, no właśnie – „teoretycznie” – to jest słowo klucz. Do reszty połączeń, głównie urządzeń mobilnych wystarczy WIFI o standardzie N lub AC.