Usługa multiroom jest znana posiadaczom telewizji kablowej lub satelitarnej. Polega ona na instalacji kilku dekoderów (tunerów) do jednego łącza telewizji kablowej lub jednej anteny satelitarnej. Rozwiązanie daje możliwość niezależnego odbioru kanałów telewizyjnych w różnych pokojach. Podobnie możesz zrobić z telewizją naziemną DVBT/T2 wykorzystując usługę Plex TV.
Co to jest Plex TV?
To usługa streamingu telewizji nadawanej na żywo do wielu urządzeń w sposób niezależny, na wzór multiroom w ramach serwera multimediów Plex. Możesz oglądać telewizję na smart-telewizorze, smartfonie, tablecie w domu i również poza domem, wszędzie tam gdzie masz dostęp do Internetu. Dostępne kanały telewizyjne to te, które obsługuje sam tuner. Obecnie są to kanały naziemnej, cyfrowej telewizji DVBT/T2 na terenie Polski.
Co to jest Plex DVR?
DVR – to akronim, po polsku „cyfrowa nagrywarka wideo”. Programy telewizyjne dostępne przez Plex TV są streamowane na żywo, a nagrywarka pozwoli tobie nagrywać programy telewizyjne do późniejszego obejrzenia. Wystarczy podłączyć dysk do Plex Media Server i ustawić funkcję DVR w ustawieniach Plex.
Czego potrzebujesz do odbioru telewizji naziemnej za pomocą Plex TV?
- Skonfigurowany serwer multimedialny Plex
- Plex Pass – wykupienie licencji na dostęp do dodatkowych funkcji serwera Plex
- Tuner DVBT/T2 z listy urządzeń kompatybilnych z Plex Server. Na stronie Pomocy Plex znajdziesz wąską listę współpracujących tunerów w odniesieniu do systemu operacyjnego, na którym zainstalowano serwer Plex. W zależności od tunera, podłączasz go bezpośrednio do serwera Plex lub do domowej sieci komputerowej Ethernet (tj. kablowa sieć, nie WIFI).
- Antena DVBT/T2, najlepiej zewnętrzna
Instalacja Plex TV i DVR
Z instalacją poradzi sobie każdy w miarę obeznany z technologią i z podstawową znajomością języka angielskiego do zrozumienia instrukcji dostępnych na stronie: Support.plex.tv/articles/categories/features/live-tv-dvr/


Korzystanie z Plex TV i DVR w Polsce
Interfejs obsługi, jak i funkcje nagrywarki są opisane po polsku, i bardzo podobne do tych znanych z tunerów telewizji satelitarnej i kablowej. Funkcja EPG w dwóch różnych formach: tradycyjnym i blokowym, z łatwością daje możliwość przeglądania programu telewizyjnego dostępnego w Polsce. Nagrywarka umożliwia jednorazowe nagrywanie programu, jak i cykliczne nagrywanie serii.
W Stanach Zjednoczonych dostępna jest ogólnodostępna baza danych o krajowych programach TV, z którego korzysta Plex. Dlatego prezentacja tamtejszych programów zawiera logo kanałów, ładne okładki programów TV i ich opisy. W Polsce takiej bazy danych nie ma. Plex wykorzystuje nieoficjalne źródła dla EPG, graficznych okładek programów i logo, i opisów jest jak „na lekarstwo”. Samodzielnie możesz wykorzystać inne źródło EPG, jeśli to podane przez Plex nie spełnia twoich oczekiwań. Wyszukaj w Internecie „XMLTV Poland”, ściągnij plik i załaduj do Plex.
Możliwości Plex TV i DVR
Po podłączeniu i skonfigurowaniu tunera DVBT/T2 w Plex, oglądanie telewizji nie musi ograniczać się tylko do telewizora. Sygnał streamowany jest w ramach domowej, komputerowej sieci lokalnej, ale również przez Internet. Tam gdzie jest twój tablet, smartfon, laptop z zainstalowanym programem (nie serwerem) Plex Player, tam też możesz oglądać telewizję. Przy włączonym zdalnym dostępie do swojego serwera Plex, telewizję oglądasz również poza domem przez Internet. To ile niezależnych sygnałów TV może być streamowanych jednocześnie, zależy od tunera. Najczęściej są to 1, 2 lub 4 sygnały, innymi słowy, maksymalnie tyle odbiorników TV (w tym DVR) może jednocześnie odbierać sygnał telewizyjny.
W Polsce oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest dla mnie dość słaba i ograniczona. Jeśli w ramach telewizji naziemnej można byłoby mieć te same kanały co przez satelitę, albo kiedy Plex TV wspierałby tunery zakodowanej telewizji satelitarnej, wtedy możliwości Plex TV drastycznie wzrosną.