Podłączenie się do źródła wody jest oczywiście koniecznością. Czysta woda to podstawa komfortowego życia. Najprostszym sposobem na dostarczanie wody do domu jest podłączenie do sieci wodociągowej. Ale jakość tej wody bywa różna, a jej cena z czasem wzrośnie. Jak jeszcze można doprowadzić wodę do domu mieszkalnego?

Powróćmy do wody wodociągowej. Podłączenie do wodociągu jest najprostszą formą uzyskania wody w domu i najtańszą jeśli podłączenie jest w sąsiedztwie domu. W zależności od sieci woda może mieć bardzo dobrą jakość lub też nie. Gdy woda u źródła nie ma najlepszej jakości uzdatniana jest chlorem i innymi rozwiązaniami. Samodzielnie w domu możesz poprawić jakość wody wodociągowej poprzez instalację filtrów i zmiękczacza wody.

Woda z przydomowej studni

Dla wielu studnia kojarzy się z wiadrem przyczepionym do korbki umożliwiającą ręczne czerpanie wody. Nowoczesne studnie wyglądają zupełnie inaczej. Mogą być one mało widoczne, są też zautomatyzowane dzięki pompie elektrycznej i bezpośrednio połączone z instalacją wodną w domu. Dzisiejsze, przydomowe studnie czerpią wodę głębinową, a nie powierzchniową, chyba że nie ma innej możliwości.

Warunkiem posiadania studni jest wodonośny teren. Zapytaj sąsiadów czy łatwo i na jaką głębokość udało im się wwiercić do cieku wodnego (naturalnego zbiornika, podziemnej rzeki). Najtrudniej będzie tobie znaleźć wodę na terenach w okolicy stawów, źródeł i dużych ujęć wody, na wyższym brzegu rzeki, na obszarach pagórkowatych i górzystych. Ilość dostępnej wody będzie mniejsza, gdy zamierzasz mieszkać na osiedlu o dużym zagęszczeniu budynków mieszkalnych, które każde z nich czerpie wodę z gruntu, a jednocześnie naturalna ilość wody w gruncie jest mocno ograniczona.

Gdy twój odwiert przekroczy 30 metrów, to musisz zadbać o pozwolenie „wodoprawne”. Koszt instalacji wtedy wzrośnie ze względu na pozwolenie i głęboki odwiert. Najlepsze firmy instalujące studnie przeprowadzają badania gruntu i wyznaczają najlepsze miejsce na odwiert przed rozpoczęciem głównych prac.

Raz do roku (lub częściej) powinieneś badać jakość wody ze studni. Takie badania przeprowadza między innymi SANEPID.

Filtry i uzdatnianie wody

Woda z wodociągu i nawet najczystsza woda z przydomowej studni będą wymagały dodatkowego uzdatniania. Przy wodzie wodociągowej uzdatnianie w domu nie jest konieczne, ale polecane mimo poniesienia dodatkowych kosztów.

Aby woda była zdatna do użycia i spożycia, w tym aby nie doprowadzała do uszkodzeń urządzeń AGD, np. pralek i zmywarek, należy ją przefiltrować.

Masz do wyboru dwa rodzaje filtrów: narurowe i kolumny filtracyjne. Filtry narurowe, jak sama nazwa wskazuje, podłącza się do rur przez które biegnie woda. Nie wymagają one prądu do działania, ale wymiany samego filtra średnio co pół roku. Sprawdź ceny nie tylko obudów tych filtrów, ale również samych filtrów, aby poznać koszt eksploatacji. Filtry narurowe poleca się głównie do poprawy jakości wody wodociągowej.

Kolumny filtracyjne, to elektryczne, stojące urządzenia znacznie bardziej wydajne od filtrów narurowych. Kolumny filtracyjne mogą zawierać kilka odmiennych filtrów, kompleksowo oczyszczając, uzdatniając wodę. Poleca się je przy poborze wody ze studni. Czasami też używa się kolumny filtracyjnej, która tylko zmiękcza wodę w całej instalacji przy czerpaniu wody z sieci wodociągowej. Złoża filtracyjne wymienia się około raz na rok lub dwa lata.

Poradnik kupującego - odkurzacze automatyczne
Odkurzacze samojezdne mogą być mniej lub bardziej “smart”. Wiele z nich posiada aplikacje na smartfony, przez które można nimi sterować i wprowadzać ustawienia.
logoTechnologie w Domu
Poradnik kupującego - odkurzacze automatyczne

Filtrowanie wody wodociągowej i ze studni

Woda z sieci jest już uzdatniona przez gminne lub miejskie urządzenia. W zależności od jakości wody za pomocą filtrów narurowych możesz ją poprawić tj. odżelaźnić, zmiękczyć, usunąć chlor. Woda ze studni często jest bardzo bogata w żelazo i jej brak uzdatniania szybko zepsuło by instalację wodną w domu i urządzenia AGD. Z innych względów też konieczne jest uzdatnianie wody ze studni przed jej użyciem. Jakie filtry są potrzebne?

  • Filtr mechaniczny: najczęściej stosuje się filtr narurowy, który instaluje się zaraz na początku drogi wody w domu. Woda ze studni transportowana do domu i zanim ona trafi do kolejnych filtrów i kranów musi być wstępnie oczyszczona mechanicznie, tj. z różnego rodzaju piasku, mułu.
  • Filtr węglowy: zawarty w filtrze narurowym lub kolumnie filtracyjnej. Węgiel aktywny oczyszcza wodę z chloru i ze związków organicznych. Ogólnie polepsza smak, kolor, zapach wody.
  • Filtr odżelaziający i odmanganiający: konieczny przy wodzie ze studni, najczęściej w formie kolumny filtracyjnej. Usuwa z wody związki żelaza, manganu, niektóre związki siarkowodoru i azotu.
  • Filtr zmiękczający: rozwiązanie na twardą wodę. Dzięki nie mu nie będzie osadzał się kamień na umywalkach, wannie i w urządzeniach AGD. Woda będzie też milsza dla skóry. Taki filtr przyda się zarówno przy wodzie ze studni, jak i z wodociągu.
  • Filtr bakteriobójczy: może zawierać wkłady ceramiczne lub specjalne żywice albo też może to być lampa UV.

Jak mieć zdrową wodę z kranu do picia?

Kupowanie wody butelkowanej powoduje wzrost plastiku nie tylko w środowisku naturalnym, ale również w twoim organizmie (mikroplastik). Poza tym woda butelkowana jest bardzo droga, bo często jest na nią nałożone 1000% handlowej marży.

Wystarczy kupić kompleksowy filtr do uzdatniania i wzbogacania wody pitnej, i zainstalować go pod zlewem w kuchni. Często do takiego filtra dołączony jest kranik, przez który można czerpać wodę. Nie polecam filtrów odwróconej osmozy. Filtry te marnują 2/3 wody – która leci do kanalizacji, żeby dostarczyć tobie 1/3 wody.

Hydrofor – potrzebny zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę, zwany hydroforem jest koniecznością przy czerpaniu wody ze studni. Za każdym razem gdy odkręcasz kran, pompa w studni włącza się i przekazuje wodę dalej przez filtry do ujścia kranu. W rezultacie będziesz mieć niskie ciśnienie wody w kranie, bo woda tak szybko się nie przefiltruje, a żywotność pompy w studni znacznie się skróci. Problemy te rozwiązuje hydrofor. Hydrofor utrzymuje przefiltrowaną wodę w zbiorniku, dzięki temu utrzymuje się odpowiednie ciśnienie wody w kranach, a sama pompa w studni nie włącza się za każdym odkręceniem kurka w kranie. Hydrofor może być potrzebny do zainstalowania nawet przy czerpaniu wody z wodociągu, jeśli jest zbyt słabe ciśnienie wody u źródła.