Najłatwiej jest pobierać ogrzaną wodę z sieci wodociągowej, ale taką możliwość będą mieli tylko nieliczni. Mając dom trzeba zadbać o ogrzanie wody we własnym zakresie. Przez lata podłączało się bojler do kotła centralnego ogrzewania. Dzisiaj masz kilka sposobów na ogrzanie wody użytkowej w nowoczesnym domu.

Kolektory słoneczne są najbardziej znanym, ekologicznym sposobem na podgrzanie wody. Twoja „ciepła woda użytkowa” – c.w.u., ogrzewana jest dzięki wysokiej temperaturze generowanej przez promienie słoneczne. Woda ogrzewana jest tylko wtedy kiedy świeci słońce i magazynowana w zbiorniku. W letnie, słoneczne dni jej temperatura może być bardzo gorąca, powodująca oparzenia. Kolektory są bezużyteczne w zimnych miesiącach, nawet w słoneczne dni.

Pompa ciepła to nowoczesny sposób ogrzewania domu, ale również wody użytkowej. Cena podgrzanej wody za pomocą pompy jest bardzo niska. Gdy zamierzasz używać pompy tylko do c.w.u. wybierz model z wbudowanym zbiornikiem na wodę.

Panele fotowoltaiczne wydają się być następcą kolektorów słonecznych. Fotowoltaika jest mniej awaryjna od kolektorów, a poza tym może być wykorzystywana nie tylko do c.w.u., ale również do zasilenia domu energią elektryczną. Panele fotowoltaiczne działają również w słoneczny, zimowy dzień. Wystarczy, że podłączysz bojler z grzałką do gniazdka, w którym energia pochodzi ze słońca.

Odzyskwa ogrzewa wodę podobnie jak rekuperacja ogrzewa powietrze. Odzyskwa „odzyskuje” większość ciepła z użytej wody na rzecz świeżej. Zużyta, ciepła woda z umywalek zanim trafi do kanalizacji, ogrzewa pobieraną świeżą wodę. Woda się nie miesza, wszystko działa dzięki biegnącym obok siebie rurkom. Odzyskwa nie wykorzysta zużytej wody pochodzącej ze zmywarek, pralek oraz toalet. Odzyskwa nie wymaga dodatkowych urządzeń elektrycznych, bo proces ogrzewania przebiega dzięki grawitacji.

Uważnie dobierz bojler

Okazuje się, że „im głębiej w las, tym więcej drzew”. Wybór bojlera nie jest, aż tak prostą sprawą, a niewłaściwa ich eksploatacja może być zagrożeniem dla twojego zdrowia i życia.

Panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie domu
Ogrzewanie elektryczne to jedno z najbardziej niezawodnych i najłatwiejszych w obsłudze technologii ogrzewania domu. Mając panele solarne można znaczenie obniżyć koszty elektrycznego ogrzewania.
logoTechnologie w Domu
Panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie domu

Na rynku jest cała masa różnych bojlerów, o różnej pojemności i możliwościach. Dzisiaj nie tylko samo podgrzanie wody jest istotne. W nowoczesnym domu na pewno będzie to bojler elektryczny, czyli zbiornik z grzałką wewnątrz. Zbiornik bojlera może być wykonany z różnych materiałów, takich jak: emalia, stal nierdzewna, cyna, pokryte żywicą. Do tego należy doliczyć różne materiały izolacyjne. To jest ważny aspekt brany pod uwagę przed zakupem. Jak długo bojler utrzyma wymaganą temperaturę wody lub inaczej, jak duża jest przepuszczalność ciepła? Im lepsza izolacja, tym rzadziej grzałka będzie się włączać.

Sama grzałka może mieć różną moc i powinna posiadać wbudowany termostat. Jeśli moc grzałki przekracza 6 kilowatów, to musi być ona trójfazowa. Jeśli kupujesz bojler i grzałkę osobno zwróć uwagę na gwint grzałki i otwór na nią w zbiorniku.

Najczęściej będziesz stał przed wyborem kupna bojlera emaliowanego albo ze stali nierdzewnej. W polskich domach częściej wykorzystuje się bojlery emaliowane. Powodem tego jest atrakcyjna cena i większy wybór w sklepach. Ich wadą jest podatność na korozję, co wymusza instalację wewnątrz anody magnezowej lub tytanowej i wymianę jej co jakiś czas. Anoda chroni zbiornik przed korozją, ale sama się zużywa. Wymiana anody nie jest trudna i wymaga opróżnienia zbiornika. Nie jest to rozwiązanie dla ciebie, jeśli szukasz „bezobsługowego” bojlera.

Bojler ze stali nierdzewnej będzie najlepszym, ale też najdroższym wyborem. Bojler ze stali nierdzewnej nie wymaga użycia anody, więc jest bardziej bezobsługowy.

Pojemność zbiornika na wodę zależy od bieżącego zużycia. Średnio określa się 100 litrów dla dwóch osób, 140 litrów dla czterech osób i tak dalej. Jeśli zbiornik będzie za mały, woda częściej będzie się wymieniać, a tym samym grzałka częściej uruchamiać. Za duży zbiornik spowoduje dłuższe magazynowanie wody, wzrost ryzyka rozwoju bakterii i częstsze jej dogrzewanie w zależności od grzałki i izolacji zbiornika.

Ochrona przed bakteriami Legionella

Pałeczki Legionella wywołują tzw. „chorobę legionistów”. Nazwa pochodzi od zachorowań żołnierzy, którzy spożywali skażoną wodę. Choroba może mieć przewlekły przebieg w postaci ciągłego zmęczenia, obniżonej odporności na infekcje, może przypominać grypę. Źle zdiagnozowana, bo mylona jest także z zapaleniem płuc i nie leczona może doprowadzić do śmierci.

Jak się chronić przed tymi bakteriami?

To proste, wystarczy podgrzać wodę w bojlerze. Gdy ustawiłeś temperaturę wody w bojlerze na niezbyt wysoką, powiedzmy od 45 do 60 stopni, powinieneś ją cyklicznie podgrzewać do wyższej, aby zabić bakterie. Raz w tygodniu pamiętaj o podgrzaniu wody powyżej 70 stopni.

Nowoczesne bojlery posiadają funkcję „Legionella”, która samoczynnie podgrzewa wodę co jakiś czas. Pamiętaj również o regularnym korzystaniu z wody, aby utrzymać jej wymianę w rurach. Podczas długiej nieobecności w domu, mocno podgrzej wodę, a następnie odkręć kilka kranów z ciepłą wodą w celu przeczyszczenia rur i usunięcia starej wody, w której mogły zalęgnąć się bakterie. Zamiast odkręcać krany, możesz wykorzystać pompę cyrkulacyjną.

Zbiornik bojlera ze stali nierdzewnej utrudnia osadzanie się osadu i rozwój bakterii.