W Polsce cyfrowa telewizja dostępna jest drogą naziemną o nazwie kodowej DVBT, przez kablówkę DVBC, czy satelitę DVBS, ale również przez internet IPTV lub OTT. Takie polskie usługi jak Player, Ipla, WP.TV dają możliwość oglądania polskiej telewizji nadawanej na żywo. Jakość obrazu i dźwięku jest różna i zależna od jakości połączenia internetowego i obciążenia serwera z którego pobierany jest sygnał.

Jak szybki mieć Internet do odbioru telewizji internetowej?

Szybkość połączenia internetowego powinna wynosić minimum 20Mb/s, a najlepiej jest posiadać co najmniej 60Mb/s, do tego trzeba mieć stabilną sieć komputerową w domu, czyli szybkie WIFI najlepiej 5GHz w standardzie AC (WIFI5), AX (WIFI6) lub kablowy ethernet. W trakcie dużej oglądalności, np. ważnego meczu piłki nożnej, serwery mogą nie być wstanie obsłużyć wszystkich oglądających, czego efektem jest gorsza jakość obrazu i dźwięku lub całkowity brak dostępu, nawet jeśli płacimy abonament.

Co to jest telewizja hybrydowa?
To połączenie tradycyjnej telewizji z usługami internetowymi. Do odbioru telewizji hybrydowej potrzebny jest telewizor lub dekoder obsługujący standard HbbTV i podłączony do Internetu.
logoTechnologie w Domu
Co to jest telewizja hybrydowa?

Sprzęt i oprogramowanie telewizji internetowej

Telewizję internetową OTT lub IPTV można oglądać poprzez dedykowany sprzęt lub ściągając aplikacje producentów wspomnianych telewizji, ale również za pomocą wtyczek zainstalowanych w serwerach multimediów takich jak Kodi, Plex, Emby. Wtyczki do tych systemów umożliwiają często bezpłatne oglądanie telewizji, począwszy od telewizji publicznej, na kanałach premium HBO, Canal+ kończąc. Wtyczki te tworzą pasjonaci, nie związani z właścicielami kanałów telewizyjnych.

Obok wtyczek, które już mają wbudowaną możliwość odtwarzania telewizji, można również wykorzystać aplikacje lub wtyczki do samodzielnej konfiguracji z możliwością zapisania tych kanałów jakie nas interesują. W internecie wystarczy poszukać plików z rozszerzeniem m3u, które są źródłem sygnału telewizji internetowej. Szukajcie „IPTV M3U files”, ale uwaga też na wirusy, bo nie wszystkie pliki są czyste. Taki plik lub link do niego wklejamy do programu czytającego pliki m3u telewizji internetowej i już mamy bezpłatny dostęp do telewizji niemal z całego świata. Jeden plik m3u może zawierać jeden lub pakiet kanałów. Co jakiś czas trzeba ładować zaktualizowane wersje plików m3u. Do tego warto ściągnąć program telewizyjny EPG zapisany w formacie XMLTV, wyszukajcie „XMLTV EPG files”. W internecie można też znaleźć płatne usługi dające dostęp do telewizji z całego świata, a jakość sygnału może być różna.