Poprawne rozmieszczenie kamer monitoringu CCTV

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Instalację systemu monitoringu w domu najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Do samodzielnego montażu lub kontroli wykonawcy może przydać się niniejsza wiedza. Źle zamontowana kamera może nie pełnić swojej funkcji i być bezużyteczna. W innym artykule opisuję instalację systemu monitoringu w domu.

Gdzie montować kamery monitoringu?

Umiejscowienie kamery zależy od monitorowanego miejsca. Co chcemy filmować determinuje resztę spraw. Monitoring CCTV powinien obejmować wszystkie wejścia do budynku (np. drzwi garażowe, ogrodowe i frontowe, okna parterowe i czasami również piętrowe jeśli dostęp do nich jest łatwy, bramy). Najczęściej kamera jest montowana pod dachem skierowana do dołu. Ruchome, obracające się kamery nie mogą być blokowane przez belki dachowe, ścianki, a także nagrywany obraz nie może być zasłaniany, np. przez gzyms. Co najmniej jedna kamera powinna monitorować wyżej wspomniane wejścia do domu – każda kamera dla jednego wejścia. Jeśli budynek ma długie ściany, być może konieczne będzie zamontowanie dodatkowych kamer, w celu poprawienia widoczności każdego miejsca. Duża posesja może wymusić zamontowanie kamer w ogrodzie, na płocie, w innym miejscu niż główny budynek mieszkalny. Staraj się użyć taką ilość kamer, aby wyeliminować tak zwane „martwe punkty”, niemonitorowane miejsca.

Na co skierować obiektyw kamery?

Zwróć uwagę na mocne światło w okolicy i nasłonecznienie. Unikaj kierowania kamery na mocne światło, np. słońce lub refleksy świetlne. Spowodują one, że obraz będzie niewyraźny lub całkowicie nic nie będzie widać. Montuj kamerę w miejscu niedostępnym dla intruza, najczęściej pod dachem, ale jeśli będzie za wysoko to nagrasz włamanie oraz tylko kaptur złodzieja. Pomyśl o możliwości nagrania twarzy. Sygnał WIFI musi być mocny, niezakłócony i móc przetwarzać sygnał wideo z każdej kamery, o ile kamery będą podłączone z siecią komputerową po WIFI, a nie kablem Ethernet. Pamiętaj filmować tylko swoją posesję, szczególnie jeśli mieszkasz poza Polską. Prawo niektórych państw zakazuje filmowania posesji sąsiadów, nawet jeśli jest ta posesja tylko tłem w oddali. W takim przypadku odpowiednio skieruj kamerę lub uaktywnij „maskowanie” o ile oprogramowanie kamery na to pozwala.

Nie wszystkie widoczne kamery muszą działać, część z nich może być atrapą. W takiej sytuacji inne kamery mogą być bardziej ukryte. Sam określ patrząc na bryłę swojego budynku, czy takie rozwiązanie tobie pasuje. Tuż przed wierceniem i stałym zamontowaniem kamer, sprawdź sygnał WIFI jeśli nie używasz Ethernetu do przesyłania obrazu. Skonfiguruj kamery i nagrywarkę NVR i zobacz czy nagrywanie działa prawidłowo. Ustaw nachylenie kamer i sprawdź poprawność na nagraniu.

Kamery instalowane na zewnątrz powinny być uziemione, podobnie jak cała sieć LAN.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.