Poradnik kupującego: odkurzacze automatyczne

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Odkurzanie za pomocą samojezdnych odkurzaczy to duża wygoda i ulga dla tych, którzy nie lubią sprzątać. Taki odkurzacz nie zastąpi jednak staromodnego, ręcznego odkurzania znanym od lat sprzętem. Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza automatycznego, samojezdnego?

Dotychczas ręcznego odkurzania wykonuje się około raz w tygodniu. Odkurzacz, który samodzielnie odkurza może sprzątać każdego dnia lub nocy, o ile śpi się w innym pomieszczeniu. Twoja podłoga może być nie mal zawsze wolna od wszelkich patrochów. Ten odkurzający robot nie zastąpi normalnego, ręcznego sprzątania, ale bardzo pomaga. Gdy ceny urządzeń spadają, a ich możliwości rosną, warto na nie spojrzeć.

Powierzchnia domu i zasilanie na baterie

Jak duży jest twój dom? Sprzątana powierzchnia determinuje zakup konkretnego modelu odkurzacza. Logicznym jest zakup urządzenia z pojemną baterią, aby w pełni załadowana bateria wystarczyła na jeden cykl odkurzania. Utrzymanie energii przez 60 minut to absolutne minimum. Pojemnik na brud musi być wystarczająco duży, aby nie był przepełniony przed końcem cyklu odkurzania.

Odkurzacze automatyczne, samo-jeżdżące działają na baterię. Przed wyczerpaniem się baterii, odkurzacz powinien przerwać odkurzanie i wrócić do bazy w celu naładowania się, a potem kontynuować odkurzanie od poprzedniego miejsca. Zakończenie odkurzania powinno być równoznaczne z automatycznym powrotem do bazy.

Funkcje smart odkurzaczy

Odkurzacze samojezdne mogą być mniej lub bardziej „smart”. Wiele z nich posiada aplikacje na smartfony, przez które można nimi sterować i wprowadzać ustawienia. Ciekawym elementem jest rozpoznanie przez odkurzacz oddzielnych pokoi, które możesz opisać w aplikacji. Dzięki temu w razie potrzeby możesz uruchomić sprzątanie jednego pokoju, a nie tylko całego domu. Oczywiście możliwość podłączenia odkurzacza z centralką inteligentnego domu jest ogromnie pożyteczna. Wystarczy stworzyć automatyzację typu: „Odkurzaj kiedy nikogo nie ma w domu”, albo „Nie odkurzaj wcale, gdy jesteśmy na wakacjach”. Bez inteligentnego domu, trzeba pamiętać o ręcznej zmianie ustawień w aplikacji. Po połączeniu z Asystentem Google lub Amazon Alexą, można wypowiedzieć słowa np. „odkurz mieszkanie”, a odkurzanie się rozpocznie.

Rodzaj sprzątanej podłogi

Spójrz na swoją podłogę. Panele, wysokie dywany, płytki i inne powierzchnie nie mogą być przeszkodą dla odkurzacza. Wybierz taki, który nie będzie miał z nimi problemu. Odpowiednie szczotki oraz samoczynne regulowane jej wysokości, moc ssania, a także pomocnicze zbieraki mają duże znaczenie.

Alergicy powinni wybierać odkurzacz z filtrem HEPA, a ci uczuleni na sierść zwierząt, dodatkowo zwracać uwagę na łatwość jej zbierania.

Czujniki w odkurzaczach samojezdnych

Skoro ręcznie takiego sprzętu się nie używa, to musi być ono w miarę „rozumne”, czytaj: naszpikowane czujnikami i mądrym oprogramowaniem. Dobry odkurzacz musi dobrze rozpoznawać otoczenie i co ważne, przeszkody, w tym schody. Do niektórych modeli dołącza się oddzielne sensory do umieszczenia przy schodach, czy w innych miejscach i pełnią one role niewidzialnej ściany, przez którą odkurzacz nie przejedzie. Moim zdaniem świetny odkurzacz to taki, który nie potrzebuje dodatkowych, zewnętrznych czujników.

Funkcja mycia – mopowania

Niektóre odkurzacze mogą posiadać funkcję mopowania, choć mam do niej rezerwę. Oczywiście fajnie jest, kiedy po odkurzaniu, podłoga zostanie przetarta na mokro. Ale gdy robi się to ręcznie, to mopa płucze się od czasu do czasu. Ścierka mopująca sama się nie płucze i nie zmienia, a więc mam wątpliwości co do jakości takiego mopowania.

Nawet mając takie urządzenie, nie zastąpi ono ręcznego sprzątania. Odkurzacz nie podniesie krzeseł i wszędzie nie wjedzie, a dobre umycie podłogi wymaga nadal twoich mięśni.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.