Zamek do drzwi z funkcjami „smart” jest świetnym udogodnieniem. Zamek w drzwiach może automatycznie otwierać i zamykać się gdy wchodzisz do domu lub wychodzisz z niego. Mając ręce pełne toreb z zakupami, takie automatyczne otwieranie ułatwia życie. Gdy twoje dziecko wraca do domu ze szkoły i nie ma kluczy ze sobą, możesz otworzyć jemu drzwi zdalnie. Jak często rozmyślasz po wyjściu z domu, czy zamknąłeś drzwi na zamek? Przy smart-zamku problemu nie ma, bo albo zamek samodzielnie się zamknie, albo przyśle tobie wiadomość na smartfona z ostrzeżeniem. Korzyści z posiadania smart zamka jest więcej.

Ważne kwestie do przemyślenia przed zakupem smart-zamka:

  • Czy wynajmujesz lub posiadasz ten dom, mieszkanie?
    W wynajmowanej nieruchomości masz ograniczone możliwości remontów i technicznych modyfikacji, i często musisz pytać o zgodę właściciela. Dlatego upewnij się wtedy, że instalacja smart-zamka nie wymaga rozkręcania wkładki. Innymi słowy, instalacja powinna przebiegać poprzez nałożenie smart-zamka na obecną wkładkę, co potrwa kilka sekund.
  • Co z klatką schodową lub bramką na posesję?
    Zanim dostaniesz się do mieszkania w bloku, musisz otworzyć drzwi do bloku. W domu z kolei, czasami montuje się domofon przy bramce na posesję. Dobrym rozwiązaniem jest wybrać smart-zamek z możliwością integracji z domofonem. Znam tylko jednego producenta smart-zamka z taką funkcją. Alternatywnie możesz wykorzystać „smart-otwieracz” do domofonu firmy trzeciej, który da się zintegrować ze smart-zamkiem. Jeden z niemieckich producentów oferuje takie narzędzie do prostej instalacji niemal przy każdej słuchawce domofonowej.
  • Jaka wkładka zamka w drzwiach?
    Niektóre smart-zamki nakłada się na obecną wkładkę z włożonym kluczem, a niektóre wymagają jej całkowitą wymianę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dlatego jest to kwestia twoich zdolności majsterkowicza i tego jak smart-zamek wygląda po zewnętrznej stronie. Należy pamiętać, że jeśli dany smart-zamek umożliwia wykorzystanie zwykłego klucza po zewnętrznej stronie, to wkładka musi mieć funkcję „emergency”, tj. możliwość otwarcia zamka kluczem z włożonym drugim kluczem po wewnętrznej stronie. Ogólnie musisz sprawdzić, czy smart-zamek pasuje nie tylko do wkładki, ale do całych drzwi.
  • Jak otwierać smart-zamek?
    Producenci oferują różne rozwiązania. Jeden model pozwoli na otwieranie drzwi smartfonem, smartwatchem oraz z użyciem zwykłego klucza. Drugi model zamiast widocznej wkładki z dziurką od klucza, będzie mieć klawiaturę do wpisania PIN-u lub czytnik linii papilarnych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, osobiście preferuję smart-zamki, które po zewnętrznej stronie nie odróżniają się niczym od zwykłym zamków i nie ma tam logo smart-zamka.
Prywatne przeglądanie stron WWW
Codzienne przeglądanie stron internetowych to przesyłanie do sieci reklamowych i serwisów analitycznych informacji o tobie w oparciu o identyfikatory zapisane w plikach cookie.
logoTechnologie w Domu
Prywatne przeglądanie stron WWW
  • Dodatkowe funkcje smart-zamka
    Taki nowoczesny zamek powinien mieć dodatkowe funkcje, często sterowane za pomocą aplikacji na smartfonie: automatyczne zamykanie, automatyczne otwieranie, zdalne zamykanie i otwieranie, monitoring stanu zamknięcia/otwarcia będąc poza domem, generowanie jednorazowych lub tymczasowych e-kluczy – np. dla sprzątaczki, geolokalizacja, integracja z systemem inteligentnego domu.
  • Sposób łączności
    W zależności od modelu smart-zamek może łączyć się za pomocą WiFi, Bluetooth, Zigbee, Z-Wave lub używać kilka z wymienionych standardów. Poszczególne formy łączności mają swoje wady i zalety. Najbardziej bezpieczną i wszechstronną łącznością jest (raczej) WiFi, ale antena konsumuje najwięcej energii elektrycznej, co wiąże się z częstszą wymianą baterii. Bluetooth ma krótki zasięg, więc często używa się go do łączności na linii smartfon-zamek, a zdalne sterowanie nie jest możliwe. Zigbee i Z-Wave są standardami wykorzystywanymi w inteligentnych domach, a urządzenia pobierają relatywnie mało energii. Z bezpieczeństwem tych standardów jest różnie, a z tych dwóch polecam Z-Wave w wersji 700 (również opisywane jako Gen7), bo ma solidne opcje zabezpieczeń transmisji. Gdy smart-zamek nie ma wbudowanego WiFi, często dołącza się do niego za dodatkową opłatą mostek (z ang. bridge) z WiFi, który umożliwia zdalne sterowanie.
  • Bezpieczeństwo
    Każdy producent smart-zamka pisze, że jego zamek jest bezpieczny, a jego system nie do złamania. Niestety to nie jest prawda, wszystko można złamać. Pytanie, jak bardzo urządzenie jest bezpieczne? Bezpieczny smart zamek to taki, który dodatkowo szyfruje transmisję kluczem AES-256, używa jednorazowych tokenów w transmisji, które uniemożliwiają skopiowanie sygnału, umożliwiają łączność tylko z urządzeniami (smartfonami, smartwatchami) domowników, które wcześniej zostały zarejestrowane w systemie. Nie przechowywanie e-kluczy w tzw. „chmurze” jest również istotne. Dane aplikacji smart-zamka powinny być mocno zaszyfrowane kluczem AES-256 i dostępne po wpisaniu PIN-u lub biometrycznej weryfikacji.
  • Jaki jest czas pracy na baterii?
    Zamieszczony na drzwiach smart-zamek pracuje na baterie. Ważną kwestią jest czas pracy na baterii. Urządzenie powinna oszczędzać energię, przełączać się w tryb czuwania podczas bezczynności. Najwięcej energii jest pobierane podczas otwierania i zamykania, kiedy do silniczek porusza kluczem. Im częściej zamek jest otwierany i zamykany, tym szybciej baterie się zużyją. Dobry smart-zamek powinien pracować minimum 6 miesięcy przed kolejną wymianą baterii.