Potrzebne urządzenia do uruchomienia smart-domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Każdy inteligentny dom wymaga do swojego działania dostępu do sieci komputerowej, centralki – zwanej inaczej hubem, oraz czujników, gniazdek i innych elementów typu „smart”.

Sieć komputerowa

Sieć WIFI w zupełności wystarcza do przesyłu danych inteligentnego domu i potrzebna jest z reguły do połączenia tabletu lub panelu z ekranem dotykowym, lub telefonu komórkowego z hubem, co daje możliwość zarządzania. Niektóre elementy e-domu mogą potrzebować sieci WIFI do łączności.

Centralka, czyli hub inteligentnego domu

Centralka, czyli hub inteligentnego domu to jego serce. Tutaj zapisuje się wszelką automatyzację urządzeń, komendy do włączania i wyłączania itp. Na rynku można spotkać huby działające w „chmurze”, czyli na zewnętrznym serwerze w internecie, na którym przetwarzane są wszelkie procesy. Dużym minusem takiego huba jest to, że w przypadku awarii internetowego łącza, nie mamy dostępu (lub jest on ograniczony) do funkcji smart home, a więc np. włączenie światła może być niemożliwe. Moim zdaniem lepiej wybrać taki hub, który nie pracuje w „chmurze”. Dobry hub obsługuje kilka różnych systemów łączności, a najważniejsze z nich to: WIFI, Bluetooth i wersja LE, Z-Wave, Zigbee. Systemy łączności determinują to jakie później elementy możemy kupić, tj. muszą one obsługiwać te same systemy łączności co hub.

Gdy już podłączymy hub do sieci komputerowej, czas na podłączenie urządzeń i czujników do centralki. Trudno tutaj podać jakie urządzenia są potrzebne, bo wszystko zależy od potrzeb i posiadanego budżetu. Mogę jedynie podać minimalną, wg mnie zalecaną ilość urządzeń typu „smart home”.

Czujniki

Zacznijmy od bezpieczeństwa, tj. czujnik ruchu w pomieszczeniu, czujnik do drzwi, czujnik tlenku węgla i gazu, a także kamera. Do sterowania oświetleniem wystarczą smart-żarówki, a jeśli chcesz używać zwykłych żarówek, to wtedy konieczne będą smart-gniazdka lub smart-włączniki.

Alexa, Asystent Google, Siri

Dopełniającym elementem każdego inteligentnego domu jest „asystent”. Asystentów na rynku jest wiele, ale tak naprawdę liczą się tylko trzy firmy. Google i jego Google Home, Amazon i jego Alexa, Apple i jego Siri. Asystenci posiadają funkcję automatyzacji niektórych procesów, obok huba umożliwiają sterowanie domem za pomocą głosu i oferują szereg innych możliwości i funkcji.

Urządzenia RTV i inne

Mając większy budżet można „poszaleć” z wieloma różnymi czujnikami, gniazdkami, oświetleniem, sprzętem audio-video, dzwonkiem do drzwi, żaluzjami i wpisać do swojej centralki mnóstwo automatyzujących procesów, co uczyni twój dom naprawdę nowoczesnym.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.