Potrzebne urządzenia do uruchomienia smart-domu

Każdy inteligentny dom wymaga do swojego działania dostępu do sieci komputerowej, centralki – zwanej inaczej hubem, oraz czujników, gniazdek i innych elementów typu „smart”.

Sieć komputerowa

Sieć WIFI w zupełności wystarcza do przesyłu danych inteligentnego domu i potrzebna jest z reguły do połączenia tabletu lub panelu z ekranem dotykowym, lub telefonu komórkowego z hubem, co daje możliwość zarządzania. Niektóre elementy e-domu mogą potrzebować sieci WIFI do łączności.

Centralka, czyli hub inteligentnego domu

Centralka, czyli hub inteligentnego domu to jego serce. Tutaj zapisuje się wszelką automatyzację urządzeń, komendy do włączania i wyłączania itp. Na rynku można spotkać huby działające w „chmurze”, czyli na zewnętrznym serwerze w internecie, na którym przetwarzane są wszelkie procesy. Dużym minusem takiego huba jest to, że w przypadku awarii internetowego łącza, nie mamy dostępu (lub jest on ograniczony) do funkcji smart home, a więc np. włączenie światła może być niemożliwe. Moim zdaniem lepiej wybrać taki hub, który nie pracuje w „chmurze”. Dobry hub obsługuje kilka różnych systemów łączności, a najważniejsze z nich to: WIFI, Bluetooth i wersja LE, Z-Wave, Zigbee. Systemy łączności determinują to jakie później elementy możemy kupić, tj. muszą one obsługiwać te same systemy łączności co hub.

Gdy już podłączymy hub do sieci komputerowej, czas na podłączenie urządzeń i czujników do centralki. Trudno tutaj podać jakie urządzenia są potrzebne, bo wszystko zależy od potrzeb i posiadanego budżetu. Mogę jedynie podać minimalną, wg mnie zalecaną ilość urządzeń typu „smart home”.

Czujniki

Zacznijmy od bezpieczeństwa, tj. czujnik ruchu w pomieszczeniu, czujnik do drzwi, czujnik tlenku węgla i gazu, a także kamera. Do sterowania oświetleniem wystarczą smart-żarówki, a jeśli chcesz używać zwykłych żarówek, to wtedy konieczne będą smart-gniazdka lub smart-włączniki.

Alexa, Asystent Google, Siri

Dopełniającym elementem każdego inteligentnego domu jest „asystent”. Asystentów na rynku jest wiele, ale tak naprawdę liczą się tylko trzy firmy. Google i jego Google Home, Amazon i jego Alexa, Apple i jego Siri. Asystenci posiadają funkcję automatyzacji niektórych procesów, obok huba umożliwiają sterowanie domem za pomocą głosu i oferują szereg innych możliwości i funkcji.

Urządzenia RTV i inne

Mając większy budżet można „poszaleć” z wieloma różnymi czujnikami, gniazdkami, oświetleniem, sprzętem audio-video, dzwonkiem do drzwi, żaluzjami i wpisać do swojej centralki mnóstwo automatyzujących procesów, co uczyni twój dom naprawdę nowoczesnym.

Bądź powiadomiony

Jeśli napiszę coś nowego o rozwiązaniach Inteligentnego Domu, chcesz być o tym powiadomiony? Brak spamu.