Proste kroki do inteligentnego domu bez kucia ścian

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Mały dom, czy mieszkanie może wejść w XXI wiek dość łatwo i nie trzeba przy tym „rozbijać banku”. Automatyka domowa w prosty sposób może być zainstalowana bez konieczności kucia ścian, remontu. Rozwiązań inteligentnego domu jest wiele i są takie, które nieinwazyjnie można wdrożyć.

Dróg na stworzenie e-domu jest kilka, natomiast zaprezentuję jedną, która według mnie ma najwięcej zalet, niż wad.

Rozszerz zasięg sieci komputerowej WIFI

Upewnij się, aby centralka inteligentnego domu miała bezawaryjny dostęp do sieci komputerowej w domu i internetu. Wystarczy solidny zasięg WIFI w miejscu ułożenia centralki.

Wykorzystaj łączność typu „smart home”

Postaw na technologię Z-Wave Plus lub Z-Wave S2, lub najlepiej Z-Wave700 – nie wybieraj tańszych urządzeń w starszej technologii Z-Wave bez Plusa – do bezprzewodowej transmisji danych w e-domu. Powyższe technologie zostały stworzone z myślą o inteligentnych domach, a urządzenia w nią wyposażone pobierają mniej energii, niż te z WIFI.

Kup żarówki Z-Wave

Nie musisz nic robić we włącznikach światła, ale jeśli nie są one „dzwonkowe”, to upewnij się, że włącznik jest zawsze w pozycji „ON” – światło włączone. Pozwoli to doprowadzić prąd do żarówki, natomiast samo włączenie/wyłączenie światła dokonywać się będzie poprzez automatykę domową.

Nie zapomnij o bezprzewodowych czujnikach

Kup czujniki okien, drzwi, ruchu w technologii Z-Wave, jeśli chcesz dodać do swojego e-domu funkcje antywłamaniowego alarmu.

Kup czujnik dymu, gazu, czadu w technologii Z-Wave, jeśli chcesz być zaalarmowany w przypadku wycieku tych substancji.

Podłącz wyżej wymienione czujniki do syreny za pomocą technologii Z-Wave.

Niemal wszystkie czujniki Z-Wave działają w oparciu o baterię, więc nie ma potrzeba ciągnięcia elektrycznych kabli.

Dla bezpieczeństwa możesz nabyć jeszcze czujnik wycieku wodu i e-zawór do wody, który zakręci główny kurek w przypadku wykrycia przecieku. E-zawór może się przydać również przy gazie, jeśli jego zamontowanie technicznie jest możliwe. E-zawór może mieć formę „nakładki” na już aktualny zawór, nie trzeba wtedy wymieniać głównego zaworu. Taki e-zawór posiada silniczek oraz wajchę, którą zaczepia się o rączkę zaworu wody lub gazu. Owe urządzenia oczywiście niech mają technologię Z-Wave.

Kup centralkę inteligentnego domu

Zakup centralkę obsługującą standard Z-Wave Plus, a najlepiej Z-Wave S2. Urządzenia Z-Wave Plus i S2 współpracują ze sobą, więc nie ma problemów z kompatybilnością, ale żeby np. w pełni mieć szyfrowanie S2, centralka i drugie urządzenie muszą takie szyfrowanie wspierać.

Do centralki e-domu (zwanej inaczej „hubem”) można podłączyć sprzęt RTV, audio-stereo za pomocą WIFI lub Ethernet i głównie taka możliwość leży w gestii centralki.

Jeśli twój budżet na to pozwala, możesz nabyć również kontrolery okiennych rolet i drzwi garażowych, kamery, smart-odkurzacz itd.

Po podłączeniu urządzeń do centralki można stworzyć domową automatyzację, aby dane urządzenia włączały się lub wyłączały w zależności od potrzeb w sposób automatyczny. Ręczne sterowanie takimi urządzeniami dokonuje się przez tablet, smartfon, komputer lub głosowego „Asystenta”, np. Google Assistant, czy Amazon Alexa.

W serwisie „TechnologieWdomu.pl” znajdziesz więcej informacji o technologiach inteligentnego domu oraz o sposobie ich wykorzystania.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.