Czasy, w których mieszkało się w jednym miejscu całe życie powoli ustępują nowym, gdzie liczy się mobilność. Nie oznacza to jednak, że po zmianie miejsca zamieszkania, będziesz zmuszony porzucić instalację inteligentnego domu. Jeśli nie masz większości instalacji zamurowanej w ścianach, to ten artykuł jest dla ciebie.
Przyjrzyj się z czego składa się twoja instalacja inteligentnego domu. Urządzenia RTV, AGD, czujniki, e-zamki, smart-gniazdka, smart-żarówki raczej zabierzesz ze sobą.
Czego nie uda ci się zabrać przeprowadzając się?
Wszystko to co jest wmurowane musisz zostawić na miejscu, dotyczy to między innymi kabla komputerowej sieci lokalnej Ethernet, kablowych czujników alarmowych, przełączników zasilania zamontowanych na szynie DIN lub dopuszkowych – choć te drugie na upartego można zabrać. Trudne do zabrania będą również urządzenia zasilane baterią, na stałe przymocowane do ściany, sufitu.
Czujniki lepszej jakości przykleja się za pomocą fabrycznej taśmy, która może okazać się bardzo mocna. Oderwanie wraz z farbą czujnika oszpeci ścianę. Wynajmując nieruchomość możesz przyklejać czujniki za pomocą innych, słabszych taśm lub zamiast przyklejać, po prostu je stawiać tam gdzie to możliwe. Przyklejając czujnik własną taśmą, zostaw wystający koniuszek i zabezpiecz go, aby się nie przykleił do ściany. Koniuszek pozwoli tobie łatwiej i bezpieczniej dla farby odkleić czujnik.
Co zrobić podczas wyprowadzki z inteligentnego domu?
Przed zdemontowaniem smart-żarówek, smart-gniazdek, czujników naklej etykietę z opisem, który zawiera nazwę urządzenia podaną w centralce inteligentnego domu oraz miejsce montażu/pokoju. Łatwiej tobie będzie zamontować je w nowym miejscu bez zamieszania w ustawieniach centralki inteligentnego domu.
Wyłącz czujniki i inne urządzenia na czas przenosin lub wyjmij baterię tam gdzie nie ma włącznika/wyłącznika. Przeczytaj w instrukcji urządzenia, czy długotrwały brak zasilania zresetuje urządzenie do ustawień fabrycznych.


Tuż przed wyłączeniem centralki inteligentnego domu, jeśli korzystasz z takiej funkcji, zmień adres zamieszkania w ustawieniach na ten nowy. Zapisz nazwę i hasło do sieci WiFi.
Jakie kroki podjąć w nowym miejscu zamieszkania?
Uruchom bezprzewodową sieć komputerową WiFi. Ustaw inną nazwę i hasło do sieci, jeśli musiałeś zostawić w starym domu router. Sprawdź za pomocą aplikacji na smartfona sąsiednie sieci WiFi i ustaw kanał transmisji niepokrywający się z sieciami sąsiadów. Poszukaj aplikacji typu „Net Analyzer” lub „WiFi Analyzer”. Później będziesz musiał zmienić dane sieci na nowe w centralce inteligentnego domu, jeśli zaistniała konieczność.
Zamontuj centralkę e-domu, urządzenia i czujniki i je włącz. Przejrzyj ustawienia, uaktualnij je w razie potrzeby. Uruchom przeskanowanie sieci Z-Wave w centralce. Skan ponownie wyszuka urządzenia, ustawi siatkę połączeń i dokona połączenia. Ta funkcja różnie nazywa się, może to być np. „Z-Wave Health Check” – sprawdzanie kondycji sieci. Jeśli korzystasz z Zigbee lub innych protokołów komunikacji zwróć również na nie uwagę. Skanowanie sieci Z-Wave mocno zużywa baterie zamontowane w czujnikach. Skanowanie wykonuje się właśnie kiedy zmieniasz położenie urządzeń lub montujesz nowe urządzenia Z-Wave i integrujesz je z siecią.
Sprawdź ustawienia inteligentnego domu, czy wszystkie urządzenia zostały wykryte oraz czy nadal poprawnie są zapisane w automatyzacjach. A także czy wszystkie automatyzacje są ci nadal potrzebne.