Przygotowanie filmów i muzyki do streamowania
To czy transkodowanie będzie miało miejsce zależy od oprogramowania, wydajności serwera oraz aplikacji odtwarzacza.
To czy transkodowanie będzie miało miejsce zależy od oprogramowania, wydajności serwera oraz aplikacji odtwarzacza.
Czujniki gazu, dymu, tlenku węgla dają możliwość zaalarmowania w przypadku wykrycia tych substancji.
Jeśli lubisz oglądać filmy z internetu o wysokiej rozdzielczości, streamujesz gry to nawet najlepsza sieć WIFI może nie wystarczyć.
Ustawienie amplitunera to również fizyczne jego i głośników położenie.
Kalibracja dźwięku to konieczność w montażu kina domowego.
Gry w abonamencie do świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie przywiązują dużej wagi do ich posiadania.
Łącząc Nuki Smart Lock z hubem inteligentnego domu można stworzyć szerokie możliwości automatyzacji.
Gdy wszędzie dookoła dana gra kosztuje 100zł, a ktoś proponuje ci ją za 5zł zastanów się, jak to jest możliwe?
Poznaj zalecane parametry obrazu i dźwięku multimediów zapisywanych na dysk.
Nowa technologia wdrożona przez Synology w routerze to szyfrowanie WPA3. To jest następca WPA2, który posiada dość silne szyfrowanie.
Fajnie byłoby oglądać swoje filmy i słuchać muzyki gdzie się chce, bez konieczności kupowania abonamentu w usługach streamingowych. “Zainstaluję sobie serwer multimedialny skopiuję płytę na dysk i będzie dobrze.” Niestety możesz się rozczarować, bo musisz odpowiednio przygotować filmy i muzykę do odtwarzania na różnych urządzeniach.
Serwer multimedialny samodzielnie transkoduje – czyli konwertuje obraz i dźwięk do formatu obsługiwanego przez dane urządzenie, np. tablet, telefon, telewizor, co umożliwia oglądanie filmów właśnie na wielu urządzeniach, więc w czym problem? Jeśli ma się serwer z wydajnym procesorem i dobrze skonfigurowany to i owszem nie trzeba nic więcej robić, ale mimo wszystko po co tak często obciążać serwer transkodowaniem. Transkodowanie wymaga większej mocy procesora, który wtedy wymaga lepszego i głośniejszego chłodzenia i pobiera więcej energii elektrycznej. Nie mówię, że należy unikać transkodowania obrazu i dźwięku, bo jest to normalna praca serwera multimedialnego, ale w dbałości o sprzęt warto obniżyć do minimum ilość transkodowania obrazu i dźwięku.
Słuchając albumów muzycznych zapisanych w popularnych formatach, np. FLAC transkodowanie raczej nie będzie miało miejsca, bo natywna obsługa FLAC jest wbudowana w szerokiej gamie odtwarzaczy i urządzeń, ale jeśli nawet by do tego doszło, to transkodowanie dźwięku w małym stopniu obciąża procesor w przeciwieństwie do obrazu. Zatem przejdźmy do filmów.
To czy transkodowanie będzie miało miejsce zależy od oprogramowania serwera, jego wydajności oraz aplikacji odtwarzacza na urządzeniu, na którym chcemy oglądać film. Opiszę problem na przykładzie, jednego z najlepszych serwerów multimedialnych – Plex.
Odtwarzanie filmów przez Plex w ramach serwera multimedialnego Plex odbywa się za pomocą aplikacji – odtwarzacza zainstalowanego na urządzeniu, w którym wyszukuje się film i tam się go odtwarza. Aplikacja Plex odtwarza film biorąc uwagę formaty natywnie wspierane, wbudowane w system operacyjny urządzenia, np. Android. Jeśli obraz, dźwięk lub inny parametr filmu jest zapisany w formacie nie wspieranym przez urządzenie, to następuje transkodowanie do wspieranego formatu w tzw. locie, czyli po naciśnięciu “odtwarzaj” oglądamy film, który jest na bieżąco konwertowany. Plex może konwertować film na różne sposoby, np. tylko jego format MKV do MP4 i bez transkodowania obrazu i dźwięku, transkodować tylko dźwięk (co nie obciąża mocno procesora), transkodować tylko obraz, albo konwertować wszystko naraz.
Jakie parametry techniczne powinien mieć serwer multimedialny, piszę w innym artykule.
Filmów o rozdzielczości 2160p – czyli 4K UHD oraz 1080p – czyli Full HD będą odtwarzane na małym ekranie w gorszej jakości obrazu dzięki transkodowaniu.
Powyższe parametry dla urządzeń przenośnych są najlepsze i często nie będą uruchamiać transkodowania na serwerze multimedialnym Plex.