Przygotowanie filmów i muzyki do streamowania

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Fajnie byłoby oglądać swoje filmy i słuchać muzyki gdzie się chce, bez konieczności kupowania abonamentu w usługach streamingowych. „Zainstaluję sobie serwer multimedialny skopiuję płytę na dysk i będzie dobrze.” Niestety możesz się rozczarować, bo musisz odpowiednio przygotować filmy i muzykę do odtwarzania na różnych urządzeniach.

Jak to zrobić?

Serwer multimedialny samodzielnie transkoduje – czyli konwertuje obraz i dźwięk do formatu obsługiwanego przez dane urządzenie, np. tablet, telefon, telewizor, co umożliwia oglądanie filmów właśnie na wielu urządzeniach, więc w czym problem? Jeśli ma się serwer z wydajnym procesorem i dobrze skonfigurowany to i owszem nie trzeba nic więcej robić, ale mimo wszystko po co tak często obciążać serwer transkodowaniem. Transkodowanie wymaga większej mocy procesora, który wtedy wymaga lepszego i głośniejszego chłodzenia i pobiera więcej energii elektrycznej. Nie mówię, że należy unikać transkodowania obrazu i dźwięku, bo jest to normalna praca serwera multimedialnego, ale w dbałości o sprzęt warto obniżyć do minimum ilość transkodowania obrazu i dźwięku.

Słuchając albumów muzycznych zapisanych w popularnych formatach, np. FLAC transkodowanie raczej nie będzie miało miejsca, bo natywna obsługa FLAC jest wbudowana w szerokiej gamie odtwarzaczy i urządzeń, ale jeśli nawet by do tego doszło, to transkodowanie dźwięku w małym stopniu obciąża procesor w przeciwieństwie do obrazu. Zatem przejdźmy do filmów.

To czy transkodowanie będzie miało miejsce zależy od oprogramowania serwera, jego wydajności oraz aplikacji odtwarzacza na urządzeniu, na którym chcemy oglądać film. Opiszę problem na przykładzie, jednego z najlepszych serwerów multimedialnych – Plex.

Serwer multimedialny Plex

Odtwarzanie filmów przez Plex w ramach serwera multimedialnego Plex odbywa się za pomocą aplikacji – odtwarzacza zainstalowanego na urządzeniu, w którym wyszukuje się film i tam się go odtwarza. Aplikacja Plex odtwarza film biorąc uwagę formaty natywnie wspierane, wbudowane w system operacyjny urządzenia, np. Android. Jeśli obraz, dźwięk lub inny parametr filmu jest zapisany w formacie nie wspieranym przez urządzenie, to następuje transkodowanie do wspieranego formatu w tzw. locie, czyli po naciśnięciu „odtwarzaj” oglądamy film, który jest na bieżąco konwertowany. Plex może konwertować film na różne sposoby, np. tylko jego format MKV do MP4 i bez transkodowania obrazu i dźwięku, transkodować tylko dźwięk (co nie obciąża mocno procesora), transkodować tylko obraz, albo konwertować wszystko naraz.

Jakie parametry techniczne powinien mieć serwer multimedialny, piszę w innym artykule.

Parametry filmu Full HD i 4K do odtwarzania na telewizorze 4K

  • Format MKV
  • Kodowanie H.264/x.264/AVC dla filmów Full HD i H.265/x.265/HEVC dla filmów 4K
  • Dźwięk stereo AC3 lub przestrzenny Dolby dla kina domowego, mogą być różne ścieżki dźwiękowe
  • Polskie napisy w formacie SRT, a kodowanie liter w formacie UTF8

Filmów o rozdzielczości 2160p – czyli 4K UHD oraz 1080p – czyli Full HD będą odtwarzane na małym ekranie w gorszej jakości obrazu dzięki transkodowaniu.

Parametry filmu DVD do odtwarzania na telewizorze oraz filmów Full HD dla urządzeń przenośnych (czyli tablety, smartfony)

  • Format MP4
  • Kodowanie H.264/x.264/AVC
  • Rozdzielczość maksymalna 720p i bitrate maksymalny 4Mb/s
  • Dźwięk stereo AAC i tylko jedna ścieżka dźwiękowa, najpewniej polska
  • Bez napisów

Powyższe parametry dla urządzeń przenośnych są najlepsze i często nie będą uruchamiać transkodowania na serwerze multimedialnym Plex.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.