Dzisiejsze strony internetowe zawierają mnóstwo skryptów analizujących ruch internautów. Najczęściej dane te wykorzystywane są do celów marketingowych. Obok analitycznych skryptów używane są również systemy banerowej reklamy. Nie mam nic przeciwko jeśli otrzymuję dostęp do portalu w zamian za oglądanie banera reklamowego, ale co za dużo, to nie zdrowo.

Przeglądarkowe Ad-blokery

Czasami tych reklam jest tak dużo, że aż „atakują” blokując dostęp do pożytecznej treści, do której chcę się dostać. W takich sytuacjach wykorzystanie ad-blokerów staje się koniecznością. Dzięki ad-blokerom nie tylko usuwasz reklamy banerowe ze stron, ale również inne skrypty śledzące. Obecnie sporo internautów używa ad-blokerów, co zauważyli wydawcy stron. Przy włączonej blokadzie reklam, wyświetla się prośba o wyłączenie blokady reklam, a nawet jest brak możliwości dostępu do portalu. Jest na to rozwiązanie.

Blokery DNS

Oprogramowanie PiHole oraz AdGuard to blokery skryptów reklamowych, śledzących itp. Wykorzystanie ich raczej nie będzie blokowało dostępu do portali, tak jak ma to miejsce w przypadku ad-blokerów w formie rozszerzeń w przeglądarce. To oprogramowanie serwerowe, więc działa jako „serwer”. Zalogować się do niego można przez przeglądarkę wpisując adres IP. Owe blokery zwiększają również twoje bezpieczeństwo w sieci.

PiHole to system typu open source, bezpłatnie do pobrania i zainstalowania na domowym serwerze i rozwijany przez internetową społeczność. Serwerem może być Raspberry Pi (przyp. „Malinka”) za kilka set złotych podłączony do rutera. Pierwotnie stworzono ten system właśnie na „Malinkę”, stąd ta nazwa, ale obecnie można go zainstalować również na innych komputerach. PiHole to system serwerowy, przez który należy przepuszczać ruch DNS. Zmiany DNS dokonuje się w ruterze lub wykorzystywanym komputerze. Serwer PiHole analizuje ruch i blokuje niechciane skrypty. Skąd wiadomo co zablokować? Serwer ma wbudowane „Listy” niechcianych domen. Listy można załadować samemu, ściągając z internetu. Dostępne w internecie są Listy z polskimi domenami.

Stopnie ochrony prywatności
Stopnie, etapy ochrony prywatności w sieci. Obrona przed inwigilacją, blokowanie skryptów śledzących. Co należy zrobić?
logoTechnologie w Domu
Stopnie ochrony prywatności

Konkurencyjnym systemem jest AdGuard DNS. Obok blokady reklam i skryptów śledzących, dodatkowo oferuje funkcje kontroli rodzicielskiej. Serwer AdGuard DNS jest bardzo podobny funkcjalnością do PiHole. Należy podkreślić, że AdGuard DNS jest tworzony przez komercyjną firmę, a nie społeczność, więc jej celem jest generowanie zysków. Sam AdGuard DNS jest bezpłatny, ale firma nie wyklucza wprowadzenia opłat. Już teraz dostępne są inne produkty tej firmy za opłatą.

Pozytywnym, ubocznym efektem blokady skryptów tego typu systemów jest przyspieszenie ładowania się stron internetowych. Często różnice w czasie ładowania stron widać gołym okiem. Jest mały minus tego typu rozwiązań. Gdy baner reklamowy jest zablokowany, to pozostaje po nim pusta przestrzeń, nie jest ona eliminowana.

Który serwerowy system polecam? Oba systemy polecam, jednak są różnice na które możesz zwrócić uwagę. PiHole to bardzo dobry system, rozwijany przez ludzi, niezależny od jakiejkolwiek firmy. AdGuard DNS to produkt firmy komercyjnej z dodatkowymi funkcjami kontroli rodzicielskiej.