Wydaje się, że radio internetowe „przechodzi drugą młodość”. W czasach, gdy komercyjna papka zalewa nas z każdej strony można znaleźć perełki, przy których nasz mózg nie głupieje. Obok ciekawych książek audiobooków i podkastów znaleźć można interesujące, polskie, internetowe radia. W Polsce rozgłośni radiowych są setki. Radio FM, radio DAB+ oraz radio przez Internet oferują treści dla każdego. Radio nadawane internetowo nie wymaga posiadania koncesji, co wykorzystują twórcy prezentując przeróżne rozgłośnie. Polecam te oto rozgłośnie radiowe, które możesz słuchać przez Internet bez szumów, jak w przypadku radia FM.

  • Radio „Nowy Świat” zostało założone przez byłych dziennikarzy „Trójki” Polskiego Radia po wielu zawirowaniach politycznych. Serwują oni treść znaną do tej pory z „Trójki”, czyli muzykę na poziomie dla dojrzałego słuchacza z nutką ciekawych felietonów.
  • „Halo Radio” opisuje się jako pierwsze radio obywatelskie. Mniej tutaj muzyki, a więcej interesujących rozmów i felietonów na różne tematy. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich świadomych obywateli.
  • „Weszło FM” to radio dla miłośników sportu pod redakcją sportowego portalu „Weszło”. Traktuje się w tej rozgłośni często o piłce nożnej, ale również o innych sportowych dyscyplinach. Wywiady ze sportowcami i trenerami, dyskusje o tym co dzieje się w sporcie, to ramówka tegoż radia.
  • „Newonce Radio” jest miejscem dla hipsterów, ludzi nowoczesnych szukających brzmień z gatunku niezależnego popu, muzyki alternatywnej, rapu i aktualnych hitów. Rozgłośnia w ramówce posiada wiele programów z dyskusjami o ekologii, życiu, hobby.
  • Tematyczne rozgłośnie Polskiego Radia – to jest istna gratka dla fanów reportaży, wywiadów. Poszczególne stacje tematyczne to często zbiór odcinków danego, radiowego programu emitowanego wcześniej w Polskim Radiu. A ci co lubią zasypiać przy leśnych dźwiękach niech zerkną na stację „Polskie Radio – Las”.

Oczywiście przez Internet można słuchać całą masę innych, tematycznych rozgłośni nadających niemal każdy gatunek muzyki oraz rozgłośnie nadające również przez FM i DAB+.

Jak odbierać cyfrowe radio w Polsce?
Cyfrowe radio, poza Internetem, emitowane jest dzięki technologii DAB lub DAB+. W Polsce wdraża się nowszy standard cyfrowego radia, czyli DAB+.
logoTechnologie w Domu
Jak odbierać cyfrowe radio w Polsce?

Wpisz w wyszukiwarce internetowej „polskie radio internetowe”

Znajdziesz katalogi z linkami do streamu rozgłośni. Rozgłośnie możesz słuchać za pomocą przeglądarki internetowej, ale również za pomocą aplikacji na urządzeniach przenośnych. Wiele rozgłośni posiada własne aplikacje, które oprócz funkcji odbiornika, umożliwiają odtworzenie programów nadanych wcześniej – podkasty. Aplikacje rozgłośni mogą oferować głosowanie, wypełnianie sond podawanych w konkretnych programach. Za dodatkową opłatą, niektóre rozgłośnie udostępniają lepszą jakość dźwięku.

Aplikacje radia internetowego

Jeśli lubisz słuchać wielu rozgłośni na smartfonie, ale nie chcesz ściągać za każdym razem aplikacji danej rozgłośni to wypróbuj aplikację, która agreguje je wszystkie. Jest ich mnóstwo w sklepach „Google Play” i „Apple Appstore”. Ja polecam „Replaio”, aplikację która oferuje budzik, funkcję zasypiania i szereg innych możliwości i co najważniejsze daje dostęp do rozgłośni z całego świata. A jeśli jakimś cudem nie ma danej stacji radiowej w Replaio, to możesz ją dodać do programu znając streamingowy link. Interfejs obsługi jest prosty, intuicyjny, nowoczesny. Aplikacja jest bezpłatna z reklamami lub płatna bez reklam. Warto zapłacić za wersję Pro, bo poniesienie kosztu jest jednorazowe i nie będziesz rozpraszany reklamami, a jednocześnie wesprzesz twórców.