Będzie to kolejny artykuł o detekcji obecności w smart-domu. Twój e-dom powinien wiedzieć kto jest w domu i na tej podstawie włączać i wyłączać system antywłamaniowy, ogrzewanie itp. Dotychczas detekcję obecności można było mieć w „smart home” poprzez użycie zwykłego przycisku zintegrowanego z centralką inteligentnego domu, lub innych urządzeń takich jak opaska NFC, smartfon, brelok NFC, urządzenie Bluetooth. Wspomniane urządzenia różnie informują o obecności i nie zawsze o konkretnej osobie. Rozwiązaniem może być sztuczna inteligencja.

Jaką obecność można monitorować?

  • obecność domowników
  • obecność gości
  • obecność zwierząt domowych
  • obecność intruzów
  • obecność aut
  • obecność innych, ruchomych rzeczy

Co może rozpoznać sztuczna inteligencja?

W zależności od ustawień i możliwości używanego systemu „inteligentnej” detekcji obecności, może on rozpoznać:

  • ogólnie człowieka lub konkretną osobę
  • samochód i jego numer rejestracyjny
  • domowego psa lub ogólnie zwierzęcia
  • konkretny przedmiot.

Rozwiązanie jest oparte o „uczenie maszynowe”, więc podczas jego pierwszego uruchomienia i konfiguracji zapisuje się zdjęcia osób i przedmiotów, które mają być wykrywane (twarze, numery na tablicach rejestracyjnych aut, przedmioty, zwierzęta itd.). Zapisane zdjęcia są wzorcem na podstawie których dokonuje się rozpoznania w różnych warunkach takich jak deszcz, niewielkie oświetlenie, dobre oświetlenie, obiekt pod różnym kątem. Z czasem taka detekcja staje się jeszcze lepsza. System pobiera obrazy na bieżąco z podłączonych kamer monitoringu domu.

Sposoby na ochronę prywatności wg firmy Apple
Ochrona twoich danych w produktach Apple. Czy iCloud+ dostatecznie chroni prywatność użytkowników?
logoTechnologie w Domu
Sposoby na ochronę prywatności wg firmy Apple

Ile kosztuje sztuczna inteligencja w inteligentnym domu?

Pozytywnie cię zaskoczę, takie rozwiązanie możesz mieć za darmo. Inne rozwiązania mogą być wbudowane w systemy monitoringu CCTV, urządzenia „Internetu Rzeczy” i często działać na serwerze firmy trzeciej, do których wysyła się obraz z kamer. Rozpiętość cenowa jest szeroka.

Sztuczna inteligencja za darmo

Jest kilka systemów sztucznej inteligencji (w ang. skrócie „AI”) dostępnych za darmo. Wspomnę o DeepStack, uczącym się systemie detekcji rzeczy i osób. DeepStack jest programem typu „open source” (po polsku „otwarte źródło”) i dostępnym dla domowych użytkowników za darmo. Otwarte źródło oznacza, że każdy (kto się zna na programowaniu) może podejrzeć budowę programu i wykryć niepożądane funkcje. Program działa w całości lokalnie, na twoim komputerze, a więc żadne dane nie są wysyłane na serwery firm trzecich, co ma duże znaczenie dla ochrony twojej prywatności.

Niestety ogromną wadą tego rozwiązania jest sposób instalacji. Nie jest to rozwiązanie dla technologicznego laika. Trzeba mieć chociaż podstawowe umiejętności w obsłudze serwerów, komend linuksa i w czytaniu angielskiej dokumentacji technicznej. W Internecie można znaleźć wskazówki, poradniki jak skonfigurować DeepStack z systemem „Home Assistant”. Instalacja nie jest aż tak skomplikowana, ale nie dla laików.