Co to jest Smart Home – inteligentny dom?
Automatyka domowa to automatyzacja różnych, technicznych procesów zachodzących w domu. Obecne systemy są na tyle zaawansowane, że nazywa się je „inteligentnymi”. Oczywiście jest to pseudointeligencja, ale może sprawiać takie wrażenie.
Systemy do inteligentnego domu
Przez lata systemy inteligentnego domu były dostępne tylko dla bogatszych odbiorców. Do dzisiaj można spotkać dostawców oferujących swoje systemy za minimum 10000 złotych. Takie systemy to często autorskie rozwiązania dostawców, które są konfigurowalne przez wyspecjalizowany zespół oraz opierają się na długiej sieci przewodów rozciągniętych po domu.
Systemy alarmowe w inteligentnym domu
Posiadanie systemu alarmowego w domu często wiąże się z poniesieniem nie tylko wydatków na sprzęt, ale również na usługi firm ochroniarskich. Sprzęty dostarczone przez firmę ochroniarską często są skonfigurowane do działania z usługami firmy. A więc rezygnując z usług firmy traci się pełne możliwości systemu. Teraz możesz samodzielnie zbudować system monitoringu i alarmowy bez specjalistycznej wiedzy.
Oświetlenie w inteligentnym domu
Żarówki, włączniki i gniazdka elektryczne typu smart świetnie pasują do inteligentnego domu.
Zamki do drzwi, klucze w inteligentnym domu
Celem posiadania takich urządzeń jest brak konieczności noszenia dodatkowych kluczy, automatyczne zamykanie i otwieranie. To telefon typu smartfon lub smart zegarek może pełnić rolę klucza. W niektórych produktach nie ma konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni i robienia czegokolwiek. Czujnik automatycznie wykryje obecność telefonu lub zegarka i otworzy zamek, kiedy zbliżasz się do drzwi i odwrotnie zamknie je kiedy wychodzisz.
Czujniki do inteligentnego domu
Smart-home nie jest żywym, nomen omen inteligentnym organizmem. Praca centralnego systemu, huba takiego domu opiera się na różnego rodzaju czujnikach, kamerach i systemach łączności. Czujniki pozwalają na automatyzację działań wielu urządzeń bez konieczności ręcznego uruchamiania.
Bezpieczeństwo instalacji inteligentnego domu
Automatyka budynkowa zwana również „inteligentnym domem” polega na łączeniu wielu urządzeń z centralką, hubem, która nimi zarządza. Urządzenia podłączane są z centralką różnymi sposobami, a sama centralka również może być podłączona do internetu. Spotkałem się z sytuacją kiedy ktoś samodzielnie stworzył sobie „inteligentny dom” nie zabezpieczając go odpowiednio.


Jak oszczędzać energię za pomocą inteligentnego domu?
Zużywana energia w domu to nie tylko prąd, ale również gaz ogrzewający dom. Świetnym rozwiązaniem jest mieć kolektory do grzania wody, panele słoneczne i wiatraki do produkcji energii. Ale takie rozwiązanie jest bardzo kosztowe i wymaga skomplikowanej instalacji. Alternatywą może być lepsze gospodarowanie zużyciem energii.
Sterowanie inteligentnym domem
Do automatyki domowej mogą być podpięte różne urządzenia, od instalacji elektrycznych po sprzęt RTV AGD. Dzięki zastosowaniu centralki (huba) inteligentnego domu, same one mogą się sterować w ramach zaprogramowanych automatyzacji, ale również ręcznie przez domowników.
Przykłady automatyzacji w inteligentnym domu
Rodzaje wdrożonych automatyzacji uzależnione są od systemu jakiego używasz oraz podłączonych urządzeń.
Co trzeba wiedzieć przed wdrożeniem inteligentnego domu?
W zamieszkałym domu, o ile nie robi się generalnego remontu, nie ma mowy o kuciu ścian. Wdrożenie musi być nieinwazyjne dla budowli. W nowo budowanym domu można pokusić się o kontrolę oświetlenia poprzez moduły DIN. Do zamieszkałego miejsca nadadzą się tylko smart-żarówki, ewentualnie moduły do-puszkowe.