Jak pod względem sprzętowym może wyglądać serwer multimediów? Zacznę od najtańszej opcji.

Raspberry Pi

Miniaturowy komputer Raspberry Pi można mieć już za ok. 170zł, ale do tego trzeba dokupić zasilacz i obudowę co w sumie daje około 300zł. Jest to tanie rozwiązanie, ale dla osób, które potrafią poruszać się po tekstowym terminalu. Innymi słowy, żeby skonfigurować system, zainstalować aplikację multimedialnego serwera trzeba znać tekstowe komendy. Dysk przechowujący filmy i muzykę musi być zewnętrzny, podpięty do tegoż komputerka lub rutera domowej sieci komputerowej.

Komputer PC

Komputer typu PC to kolejna forma multimedialnego serwera. To może być stary pecet, którego obecnie nie używasz. Serwer postawisz na systemie Linux, dla początkujących polecam dystrybucję Linuxa zwaną Mint, w której instalujesz aplikację multimedialnego serwera.

Komputer PC może mieć różną wielkość. Wiadomo, że składa się z kilku elementów w tym z płyty głównej i obudowy. Jeśli chcesz włożyć do obudowy tylko jeden dysk HDD oraz dysk SSD na system, wystarczy do tego komputer w obudowie ITX, której wielkość może być porównywalna z konsolą do gier. Taki komputer PC, który pełni rolę multimedialnego serwera można podłączyć do telewizora lub rutera w innym pomieszczeniu, aby sygnał przechodził przez domową sieć komputerową.

Serwer Rack

Najbardziej rozbudową formą serwera jest, urządzenie typu rack, montowane najczęściej w piwnicy. Taki serwer może mieć wiele funkcji: nagrywanie obrazu wideo z kamer monitoringu, tworzenie kopii zapasowych komputerów i serwera multimedialnego. Koszt takiego rozwiązania z pewnością przewyższy 10 tysięcy złotych, ale może są gdzieś okazje na używane urządzenia. Takie urządzenie montuje się w piwnicy i ogólnie z dala od pokojów, w których przebywa się na co dzień, ponieważ nie tylko zajmują one więcej miejsca, ale też są głośne podczas pracy. Taki serwer ma wbudowany autorski system producenta lub można postawić go na dowolnym Linuksie, a serwerowe jego wersje to na przykład unRaid (osobiście ten polecam), OpenMediaVault, FreeNAS.

Powyższe przedstawione urządzenia wymagają znajomości obsługi systemów i konfiguracji, a wiele z tych instrukcji znajdziesz w tym portalu.

Gotowe rozwiązania

Ale czy są gotowe rozwiązania, które można kupić, włączyć i w prosty sposób skonfigurować? Tak. Są to urządzenia typu NAS, w skrócie Network Attached Storage. Takie urządzenie podpina się do rutera sieci lokalnej w domu. A dyski twarde – w zależności od producenta – można montować bez użycia śrubokręta. W sklepach jest mnóstwo tego typu urządzeń, różniące się jakością wykonania, zainstalowanym systemem, ilością kieszeni na dyski, czy wydajnością pracy. Ja osobiście polecam zwrócić uwagę na urządzenia firm QNAP lub Synology.

Streaming muzyki do starej wieży stereo
Dobry streamer Hi-Fi obsługuje szereg formatów cyfrowego dźwięku (również te bardziej egzotyczne jak MQA i DSD), oraz obsługę audio o wysokiej “rozdzielczości”.
logoTechnologie w Domu
Streaming muzyki do starej wieży stereo

Wydajność serwera

Zadaniem serwera multimedialnego jest umożliwienie odtwarzania filmu, bądź muzyki niemal na każdym urządzeniu, wliczając w to smartfony. Aplikacja, za pomocą której odtwarza się film lub muzykę może mieć wbudowane kodeki umożliwiające odtwarzanie filmów i muzyki zapisanych w różnych formatach, bądź też taka aplikacja może korzystać z kodeków wbudowanych w system Windows, Android, iOS, czy inny, który mamy na danym urządzeniu odtwarzacza. Jeśli aplikacja odtwarzacza korzysta tylko z kodeków systemu operacyjnego, to serwer multimedialny konwertuje (inaczej transkoduje) odtwarzany film lub muzykę na format, który jest obsługiwany przez system odtwarzacza, np. system Android w smartfonie – oczywiście konwersja następuje na kopii filmu (tzw. w pamięci podręcznej – cache), a oryginał jest niezmieniany, więc zapisane filmy na dysku są bezpieczne. Jeśli chcesz mieć możliwość dostępu do swojej biblioteki filmów i seriali, i muzyki na niemal każdym posiadanym urządzeniu, serwer musi mieć wystarczająco wydajny procesor do transkodowania wideo i dźwięku. Najlepiej spisują się procesory Intela i3 lub i5, nie ma potrzeby inwestować w procesory i7 dla domowych zastosowań, chyba że dla filmów 4K.

Jakie dyski twarde są najlepsze do przechowywania multimediów na serwerze?

Taki serwer rzadko jest wyłączany i rzadko przechodzi w stan uśpienia, bardzo często działa 24/7. Tylko od twojego rachunku za prąd zależy jak często i czy w ogóle taki serwer ma przechodzić w stan uśpienia. A dlaczego mówię o tym w kontekście dysków? Producenci dysków oferują różne typu dysków HDD – talerzowych do różnych zastosowań, inne dla domowego peceta, inne dla serwera, inne dla monitoringu wideo. Dla multimedialnego serwera najlepsze dyski twarde to dyski NAS, czyli przystosowane do ciągłej pracy w serwerze. Mają dłuższą żywotność, niż dyski twarde przeznaczone do komputerów domowych, ale pod warunkiem, że są rzadko albo w ogóle wyłączane lub rzadko przechodzą w stan uśpienia. Takie dyski, jak wspomniałem są przystosowane do ciągłej pracy w serwerze, więc wyłączanie ich im nie służy. Oczywiście nie oznacza to, że gdy dyski często przechodzą w stan uśpienia, szybko się zepsują, ale wskazane jest aby pracowały one jak najdłużej, bez przerwy. A więc jakie dyski kupić? Takie, których pojemność jest obsługiwana przez serwer i przeznaczone do serwerów, np. WD Red, czy Seagate IronWolf.

O budowie serwera multimedialnego nie da się opowiedzieć w jednym artykule, dlatego w serwisie nie zabraknie dalszych informacji.