Na stronie ustawień konta użytkownika nie znajdziesz strony „Ustawienia Prywatności”, przypadek? Nie sądzę. Jak każdy technologiczny gigant i firma Amazon zauważała, że wiedza to dzisiejsze złoto. Dlatego zbiera ogromną ilość danych o użytkownikach, klientach, ich zainteresowaniach, które potem używane są między innymi do spersonalizowanych reklam i generowania popytu na produkty, których nie potrzebujesz. Kamery Ring oraz urządzenia Echo z asystentem Alexą to urządzenia „szpiegujące”. Amazon współpracuje między innymi z policją w Wielkiej Brytanii udostępniając obraz z kamer Ring montowanych jako smart-dzwonki w prywatnych domach. Z kolei urządzenia Echo ciągle nasłuchują to co się dzieje w domu i część z tych nagrań była (pytanie czy nadal?) odsłuchiwana przez pracowników firmy Amazon.

Jak bronić się przed inwigilacją firmy Amazon?

Najlepiej jest nie korzystać z ich usług i usunąć konto użytkownika po wejściu na stronę Amazon.pl/privacy/data-deletion.

Aby dowiedzieć się o liczbie zebranych przez Amazon danych o tobie wejdź na stronę Amazon.pl/hz/privacy-central/data-requests/preview.html i poproś o wszystkie dane.

Prośba o dane z konta w Amazon
Prośba o dane z konta w Amazon, Źródło: Amazon

Jeśli jednak chcesz nadal korzystać z produktów Amazon, na stronie Amazon.pl/privacy/ otrzymasz garść pożytecznych informacji, spójrz na sekcję „W jaki sposób mogę przeglądać dane i zarządzać nimi w serwisie Amazon?”.

Na stronie „Moje Konto” przejdź do sekcji „Powiadomienia e-mail, wiadomości, reklamy i pliki cookie”. Wyłącz je na poszczególnych stronach.

Przejdź również do sekcji „Preferencje zamawiania i zakupów > Profil”. Usuń wszystkie dane z profilu i ustaw go jako „prywatny”. Pod głównym, górnym menu zobaczysz opcje „historia przeglądania” – usuń ją. Po wejścia na stronę „Ulepsz rekomendacje” usuń dane tam zawarte, np. historię zakupów.

Jak Microsoft Cię śledzi?
System Windows przesyła mnóstwo danych telemetrycznych. Jak zmniejszyć inwigilację firmy komercyjnej?
logoTechnologie w Domu
Jak Microsoft Cię śledzi?

Amazon to nie tylko sklep z towarami.

Usprawnij swoje ustawienia prywatności wchodząc na strony poszczególnych usług Amazon, np. Prime Video. Amazon to również między innymi Twitch, IMDB, Kindle, Alexa.

Jeśli zamierzasz robić zakupy w Amazon na komórce korzystaj ze strony internetowej, zamiast z aplikacji. Przeglądarka internetowa taka jak Brave zablokuje wiele skryptów śledzących. Po dokonaniu zakupów wyloguj się z Amazon.

Sam ustal poziom ochrony swojej prywatności w Internecie, decydując się na nie tylko wykorzystywanie wybranych produktów, ale również poziom ich ustawień.