Irygacja ogrodu może dotyczyć podlewania trawnika, krzaków, drzewek. Często widziałem jak w trakcie deszczu lub zaraz po, u sąsiadów włącza się irygacja pod ich nieobecność. Myślę, że to nie jest odosobniony przypadek i takich obrazków w Polsce jest więcej. Aby uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami eksploatacji i zacząć oszczędzać wodę wystarczy używać systemu do irygacji ogrodu.
Jaki system do irygacji ogrodu przy inteligentnym domu?
W sklepach znajdziesz smart systemy ze sterowaniem smartfonem z wieloma ustawieniami do irygacji. Część z nich można dodatkowo zintegrować z centralkami inteligentnego domu. Niestety większość tego typu rozwiązań „odpowiednio” kosztuje. Jeśli już masz inteligentny dom i ograniczony budżet możesz pokusić się o alternatywę – równie dobrą i skuteczną. Automatyczny system do irygacji bazuje na elektrycznych zaworach wody połączonych z systemem sterowania. Gdy prąd nie jest dostarczany do zaworu, zawór jest zamknięty. Przekazanie prądu do zaworu, otwiera go.


Jak widzisz automatyczny system steruje zasilaniem, które otwiera lub zamyka zawór. Tak więc, jeśli nie chcesz „rozbijać banku” na smart-system do irygacji, to zainwestuj w zwykłe zawory elektryczne do wody i smart-przełączniki do sterowania zasilaniem. E-Zawór podłączony jest do przełącznika. Przełączników na rynku jest wiele, bazują na łączności WiFi albo Z-Wave albo Zigbee. Wybierz taką łączność którą używasz w inteligentnym domu i będziesz mieć zasięg. Po zintegrowaniu przełączników, np. Zawór Strefa 1=Przełącznik Strefa 1; Zawór Strefa 2=Przełącznik Strefa 2, z inteligentnym domem przystępujesz do tworzenia automatyzacji.
Automatyzacje w smart-irygacji ogrodu
W automatyzacjach określasz kiedy ma następować podlewanie. Zaawansowanie automatyzacji zależy od twego systemu i pomocniczych urządzeń zintegrowanych z e-domem. Podam kilka przykładów. Nie podlewasz wtedy kiedy domownicy są w ogrodzie (wykorzystujesz do tego system detekcji obecności); nie podlewasz również wtedy kiedy pada deszcz lub padał dość intensywnie w ciągu godziny (do tego wykorzystujesz informacje pogodowe; czujnik zalania; czujnik opadów deszczu lub monitoring suchości gleby). Jak widzisz dość inteligentnie możesz ustawić podlewanie w taki sposób, aby nie marnować wody i pieniędzy. Zestaw czujników i informacji pogodowych zaciągniętych z Internetu wprost do centralki smart-domu utworzy smart-irygację ogrodu. Przypomnę też, że niektóre z czujników możesz wykorzystywać do innych automatyzacji, nie tylko irygacji.