Sposoby na zatłoczoną sieć komputerową

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Smart-dom może zawierać mnóstwo urządzeń  – zwanych często urządzeniami „Internetu Rzeczy” w angielskim skrócie „IoT” – podłączonych do domowej sieci komputerowej. Tymi urządzeniami mogą być czujniki inteligentnego domu, smart przełączniki oświetlenia, pralka, zmywarka, bojler, system centralnego ogrzewania, smartfony, tablety itd. Łącznie w domu może być kilkadziesiąt urządzeń podłączonych do sieci LAN przez WiFi lub kablem Ethernet.

W przeciętnym domu często jest jedno urządzenie sieci komputerowej, tj. ruter z funkcją switch i z wbudowaną anteną WiFi. Tańsze tego typu urządzenia potrafią bezproblemowo obsłużyć 15 urządzeń, pozostałe około 20. To może być za mało w „porządnym” inteligentnym domu.

Jak poprawić wydajność sieci komputerowej w domu?

Chcąc podłączyć ponad 15 urządzeń „IoT” nie oszczędzaj przy zakupie elementów sieci LAN. Ruter, switch i punkt dostępowy WiFi zamknięte w jednej obudowie kosztuje około 1200zł. Takie urządzenie musi charakteryzować się silnym procesorem – minimum dwu-rdzeniowym, który udźwignie cały ruch w sieci. Owe urządzenie najlepiej sprawi się w mieszkaniu, bo do domu lepiej nabyć inne rozwiązanie.

Dla domu, który z reguły ma co najmniej dwukrotnie więcej powierzchni użytkowej, niż mieszkanie, a więc przedmioty „IoT” są bardziej rozproszone, urządzenie sieci LAN typu „wszystko w jednym” nie wystarczy.

Polecam zakup rutera, switcha i punktu dostępowego WiFi jako odrębnych urządzeń, ale współpracujących ze sobą, czyli najlepiej od tego samego producenta. Dla dużych rezydencji wymagane będzie kupno kilku switchy i kilku punktów dostępowych WiFi. Dwa punkty WiFi będą mniej obciążone, niż jeden punkt na cały dom, a dodatkowo zwiększą zasięg bezprzewodowej sieci.

Który produkt warto kupić?

Idealnymi kandydatami dla inteligentnego domu z wieloma urządzeniami „Internetu Rzeczy” będą rozwiązania firmy Ubiquiti i linia produktów UniFi. Produkty te wykorzystywane są najczęściej przez prosumentów (wymagających konsumentów) oraz firmy. Nie trzeba być specjalistą do spraw sieci komputerowych, aby obsłużyć instalację UniFi. Ale oczywiście jakaś wiedza i ogólne techniczne umiejętności są potrzebne. W YouTube jest mnóstwo filmów (głównie po angielsku) jak konfigurować urządzenia UniFi. Interfejs do zarządzania jest intuicyjny, czytelny.

Do działania sieci LAN, obok wspomnianych urządzeń, potrzebny jest kabel Ethernet w rozbudowanym inteligentnym domu. Cała sieć oparta o bezprzewodową łączność może znacznie obciążyć pojedynczy punkt dostępowy WiFi, co spowolni działanie całej sieci. Utrzymanie bardzo dobrej jakości bezprzewodowego połączenia może nie być możliwe w całym domu.

Warto podłączać nieprzenośne urządzenia, np. telewizor, tuner, konsola do gier itp. do kabla Ethernet. Uniknie się wtedy znacznego obciążania anteny WiFi, gdy zechcemy oglądać film o rozdzielczości 4K. Sam kabel powinien być co najmniej kategorii 5. i ekranowy. Jeśli dopiero budujesz sieć LAN, skorzystaj z ekranowych kabli kategorii 6A. Pamiętaj, że wtyczki i gniazdka również muszą być ekranowe. „Ekran” izoluje twoją sieć Ethernet przed zakłóceniami z zewnątrz, np. ze strony kabli elektrycznych. Zakłócenia spowalniają transfer danych w sieci LAN.

Co jeszcze można poprawić?

Nie używanie zbyt wielu urządzeń „IoT” łączących się przez WiFi jest kolejnym rozwiązaniem na „odkorkowanie” sieci. W inteligentnym domu jest mnóstwo czujników. Zamiast kupować czujniki WiFi, wybierz te łączące się inaczej, np. przez sieć Z-Wave. Czujniki Z-Wave działają na zupełnie innych częstotliwościach, niż WiFi, więc jej nie zakłócają. Każde urządzenie Z-Wave łączy się z hubem – centralką, która może się łączyć z siecią WiFi. A więc zamiast przykładowo dwudziestu czujników podłączonych do WiFi, można mieć jedno urządzenie – centralkę – podłączoną do WiFi. Inną formą bezprzewodowej łączności w smart-domu jest Zigbee. Niestety Zigbee działa na tej samej częstotliwości co WiFi, więc ją zakłóca.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.