Smart-dom może zawierać mnóstwo urządzeń  – zwanych często urządzeniami „Internetu Rzeczy” w angielskim skrócie „IoT” – podłączonych do domowej sieci komputerowej. Tymi urządzeniami mogą być czujniki inteligentnego domu, smart przełączniki oświetlenia, pralka, zmywarka, bojler, system centralnego ogrzewania, smartfony, tablety itd. Łącznie w domu może być kilkadziesiąt urządzeń podłączonych do sieci LAN przez WiFi lub kablem Ethernet.

W przeciętnym domu często jest jedno urządzenie sieci komputerowej, tj. ruter z funkcją switch i z wbudowaną anteną WiFi. Tańsze tego typu urządzenia potrafią bezproblemowo obsłużyć 15 urządzeń, pozostałe około 20. To może być za mało w „porządnym” inteligentnym domu.

Jak poprawić wydajność sieci komputerowej w domu?

Chcąc podłączyć ponad 15 urządzeń „IoT” nie oszczędzaj przy zakupie elementów sieci LAN. Ruter, switch i punkt dostępowy WiFi zamknięte w jednej obudowie kosztuje około 1200zł. Takie urządzenie musi charakteryzować się silnym procesorem – minimum dwu-rdzeniowym, który udźwignie cały ruch w sieci. Owe urządzenie najlepiej sprawi się w mieszkaniu, bo do domu lepiej nabyć inne rozwiązanie.

Dla domu, który z reguły ma co najmniej dwukrotnie więcej powierzchni użytkowej, niż mieszkanie, a więc przedmioty „IoT” są bardziej rozproszone, urządzenie sieci LAN typu „wszystko w jednym” nie wystarczy.

Polecam zakup rutera, switcha i punktu dostępowego WiFi jako odrębnych urządzeń, ale współpracujących ze sobą, czyli najlepiej od tego samego producenta. Dla dużych rezydencji wymagane będzie kupno kilku switchy i kilku punktów dostępowych WiFi. Dwa punkty WiFi będą mniej obciążone, niż jeden punkt na cały dom, a dodatkowo zwiększą zasięg bezprzewodowej sieci.

Jakie dyski wybrać do przechowywania filmów i innych multimediów?
Czy każdy dysk nadaje się do przechowywania filmów i innych multimediów? Najlepsze dyski do przechowywania filmów, muzyki również w ramach serwera multimedialnego.
logoTechnologie w Domu
Jakie dyski wybrać do przechowywania filmów i innych multimediów?

Który produkt warto kupić?

Idealnymi kandydatami dla inteligentnego domu z wieloma urządzeniami „Internetu Rzeczy” będą rozwiązania firmy Ubiquiti i linia produktów UniFi. Produkty te wykorzystywane są najczęściej przez prosumentów (wymagających konsumentów) oraz firmy. Nie trzeba być specjalistą do spraw sieci komputerowych, aby obsłużyć instalację UniFi. Ale oczywiście jakaś wiedza i ogólne techniczne umiejętności są potrzebne. W YouTube jest mnóstwo filmów (głównie po angielsku) jak konfigurować urządzenia UniFi. Interfejs do zarządzania jest intuicyjny, czytelny.

Do działania sieci LAN, obok wspomnianych urządzeń, potrzebny jest kabel Ethernet w rozbudowanym inteligentnym domu. Cała sieć oparta o bezprzewodową łączność może znacznie obciążyć pojedynczy punkt dostępowy WiFi, co spowolni działanie całej sieci. Utrzymanie bardzo dobrej jakości bezprzewodowego połączenia może nie być możliwe w całym domu.

Warto podłączać nieprzenośne urządzenia, np. telewizor, tuner, konsola do gier itp. do kabla Ethernet. Uniknie się wtedy znacznego obciążania anteny WiFi, gdy zechcemy oglądać film o rozdzielczości 4K. Sam kabel powinien być co najmniej kategorii 5. i ekranowy. Jeśli dopiero budujesz sieć LAN, skorzystaj z ekranowych kabli kategorii 6A. Pamiętaj, że wtyczki i gniazdka również muszą być ekranowe. „Ekran” izoluje twoją sieć Ethernet przed zakłóceniami z zewnątrz, np. ze strony kabli elektrycznych. Zakłócenia spowalniają transfer danych w sieci LAN.

Co jeszcze można poprawić?

Nie używanie zbyt wielu urządzeń „IoT” łączących się przez WiFi jest kolejnym rozwiązaniem na „odkorkowanie” sieci. W inteligentnym domu jest mnóstwo czujników. Zamiast kupować czujniki WiFi, wybierz te łączące się inaczej, np. przez sieć Z-Wave. Czujniki Z-Wave działają na zupełnie innych częstotliwościach, niż WiFi, więc jej nie zakłócają. Każde urządzenie Z-Wave łączy się z hubem – centralką, która może się łączyć z siecią WiFi. A więc zamiast przykładowo dwudziestu czujników podłączonych do WiFi, można mieć jedno urządzenie – centralkę – podłączoną do WiFi. Inną formą bezprzewodowej łączności w smart-domu jest Zigbee. Niestety Zigbee działa na tej samej częstotliwości co WiFi, więc ją zakłóca.