Instalacje inteligentnego domu nadal są tylko w nielicznych budynkach, więc wciąż rzadkością jest sprzedawanie nieruchomości z gotową instalacją smart home. Sam proces przeprowadzki jest mocno angażujący, a gdy dorzuci się jeszcze kwestię inteligentnego domu, to robi się jeszcze bardziej ciekawie. Zakładam, że sprzedajesz dom wraz z instalacją inteligentnego domu, w tym wraz z rozbudowaną automatyką budynkową. Jak zaplanować opuszczenie własnego domu „smart”?
Dokonaj inwentaryzacji wszystkich urządzeń, w tym czujników podpiętych do centralki inteligentnego domu. Lista pozwoli tobie na określenie urządzeń, które mogą zawierać w swoich ustawieniach ważne dane (loginy, hasła itp.), które nie powinny wpaść do rąk trzecich – chyba że uznasz inaczej. Być może niektóre urządzenia zechcesz odłączyć i zabrać ze sobą, choć wtedy upewnij się, czy w nowym miejscu dane urządzenie sprawdzi się.
Zalecany jest fabryczny reset ustawień wszystkich urządzeń smart home. Usuniesz tym samym swoje dane, a nowy nabywca będzie mógł ustawić inteligentny dom do własnych oczekiwań. Ty decydujesz jak podejdziesz do tej kwestii, czy zostawiasz w nienaruszonym stanie instalację nowemu nabywcy, czy też resetujesz ją i być może oferujesz dodatkową płatną usługę rekonfiguracji.
Sprawdź też co radzi twój dostawca inteligentnego domu po zmianie właściciela. Niewykluczona może być cesja umowy z dostawcą smart home na nowego właściciela nieruchomości, jeśli takową obecnie posiadasz np. w zakresie obsługi technicznej. Anuluj posiadane płatne subskrypcje usług podpiętych do tej instalacji smart home lub dokonaj cesji.


Zostaw dokumentację techniczną inteligentnego domu nowemu właścicielowi. Najlepiej ustal z nim w umowie, że nie świadczysz (chyba że chcesz) pomocy technicznej do owej instalacji. Powinieneś przygotować nowego właściciela do odbioru instalacji i aby ten potem we własnym zakresie na niej pracował.
Instalacje inteligentnego domu są różne, mniej lub bardziej rozbudowane, przewodowe i bezprzewodowe, z umowami z dostawcami lub też nie. Powyższe porady są dość ogólne, a twoje działania zależą od skomplikowania twojej instalacji smart home. Tak czy owak, sprzedając nieruchomość z inteligentnym domem, musisz wziąć pod uwagę sposób przekazania instalacji, w umowie sprzedaży nieruchomości powinny widnieć informacje o instalacji i przepisy regulujące przeniesienie odpowiedzialności za nią na nabywcę. Nie chcesz z czasem otrzymywać od nowego właściciela żądania naprawy rzekomej szkody i ciągłe świadczenie pomocy technicznej za darmo.