Instalacje inteligentnego domu nadal są tylko w nielicznych budynkach, więc wciąż rzadkością jest sprzedawanie nieruchomości z gotową instalacją smart home. Sam proces przeprowadzki jest mocno angażujący, a gdy dorzuci się jeszcze kwestię inteligentnego domu, to robi się jeszcze bardziej ciekawie. Zakładam, że sprzedajesz dom wraz z instalacją inteligentnego domu, w tym wraz z rozbudowaną automatyką budynkową. Jak zaplanować opuszczenie własnego domu „smart”?

Dokonaj inwentaryzacji wszystkich urządzeń, w tym czujników podpiętych do centralki inteligentnego domu. Lista pozwoli tobie na określenie urządzeń, które mogą zawierać w swoich ustawieniach ważne dane (loginy, hasła itp.), które nie powinny wpaść do rąk trzecich – chyba że uznasz inaczej. Być może niektóre urządzenia zechcesz odłączyć i zabrać ze sobą, choć wtedy upewnij się, czy w nowym miejscu dane urządzenie sprawdzi się.

Zalecany jest fabryczny reset ustawień wszystkich urządzeń smart home. Usuniesz tym samym swoje dane, a nowy nabywca będzie mógł ustawić inteligentny dom do własnych oczekiwań. Ty decydujesz jak podejdziesz do tej kwestii, czy zostawiasz w nienaruszonym stanie instalację nowemu nabywcy, czy też resetujesz ją i być może oferujesz dodatkową płatną usługę rekonfiguracji.

Sprawdź też co radzi twój dostawca inteligentnego domu po zmianie właściciela. Niewykluczona może być cesja umowy z dostawcą smart home na nowego właściciela nieruchomości, jeśli takową obecnie posiadasz np. w zakresie obsługi technicznej. Anuluj posiadane płatne subskrypcje usług podpiętych do tej instalacji smart home lub dokonaj cesji.

Co to jest Apple HomeKit?
Jakie akcesoria do Apple HomeKit? Które urządzenia wybrać? Inteligentny dom dla początkujących.
logoTechnologie w Domu
Co to jest Apple HomeKit?

Zostaw dokumentację techniczną inteligentnego domu nowemu właścicielowi. Najlepiej ustal z nim w umowie, że nie świadczysz (chyba że chcesz) pomocy technicznej do owej instalacji. Powinieneś przygotować nowego właściciela do odbioru instalacji i aby ten potem we własnym zakresie na niej pracował.

Instalacje inteligentnego domu są różne, mniej lub bardziej rozbudowane, przewodowe i bezprzewodowe, z umowami z dostawcami lub też nie. Powyższe porady są dość ogólne, a twoje działania zależą od skomplikowania twojej instalacji smart home. Tak czy owak, sprzedając nieruchomość z inteligentnym domem, musisz wziąć pod uwagę sposób przekazania instalacji, w umowie sprzedaży nieruchomości powinny widnieć informacje o instalacji i przepisy regulujące przeniesienie odpowiedzialności za nią na nabywcę. Nie chcesz z czasem otrzymywać od nowego właściciela żądania naprawy rzekomej szkody i ciągłe świadczenie pomocy technicznej za darmo.