Do automatyki domowej mogą być podpięte różne urządzenia, od instalacji elektrycznych po sprzęt RTV AGD. Dzięki zastosowaniu centralki (huba) inteligentnego domu, same one mogą się sterować w ramach zaprogramowanych automatyzacji, ale również ręcznie przez domowników.

Sterowanie za pomocą automatyzacji, czyli bez ciągłej ingerencji użytkowników to najbardziej wskazane rozwiązanie, bo głównie po to buduje się inteligentny dom, ażeby usprawnić jego działanie i przez to realizować inne cele np. zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Nie wszystko jednak da się zautomatyzować, tudzież jest na to sens. Dlatego ręczne sterowanie również czasami jest potrzebne. Dobrze zaprojektowany inteligentny dom musi być sterowalny również ręcznie, nawet przy wyłączonym hubie edomu.

Włączniki elektryczne

Włączanie i wyłączanie oświetlenia powinno być możliwe zarówno przez automatyzację, ale również przez tradycyjne włączniki światła. Jednak wtedy zaleca się montować włączniki mono-stabilne (inaczej „dzwonkowe”), aby nie było problemów z integracją i działaniem z centralką (hubem) inteligentnego domu. Osobiście bardziej polecam włączniki przyciskowe, niż dotykowe, ale to jest moja mocno subiektywna opinia.

Smart przyciski

Włączać i wyłączać inne urządzenia, lub „sceny”, a także inne automatyzacje można za pomocą smart przycisków, które łączą się z centralką za pomocą WIFI lub Bluetooth, lub Z-Wave i Zigbee, zasilane na baterie. Można przyklejać je na ścianie, położyć na biurku, mają różne kształty, rozmiary i możliwości. Takie przyciski często umożliwiają wykonywane kilku czynności albo zwykłym przyciśnięciem, albo dłuższym przytrzymaniem, albo kilkukrotnym wciśnięciem, albo „rysując” palcem literę na panelu dotykowym.

Smartfon, tablet

Inną metodą na sterowanie jest oczywiście poczciwy smartfon lub tablet. Niemal każdy, dobry hub umożliwia wyświetlenie za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji przycisków sterowania. Sterowanie tą metodą ma duże możliwości jak można się domyśleć, bo nie ogranicza się tylko do włączania i wyłączania. Mając stary, nieużywany tablet można wykorzystać go jako „panel” inteligentnego domu kładąc go tam gdzie zwykle się przebywa albo zawieszając na ścianie. Taki panel był domeną starszych systemów i obowiązkowy w erze przed-smartfonowej. Teraz można się bez niego obyć, ale jeśli komuś sterowanie za pomocą smartfona nie wystarcza i chciałby mieć dodatkowy panel na ścianie, to dlaczego nie.

Komunikaty głosowe TTS
„Text to Speech” oznacza „z tekstu na mowę”. Syntezator mowy zmienia tekst komunikatu na plik dźwiękowy, który potem może zostać odtworzony na głośniku.
logoTechnologie w Domu
Komunikaty głosowe TTS

Sterowanie głosem

Dotykowe sterowanie coraz częściej będzie wypierane przez sterowanie głosem. Takie firmy jak Google, Amazon, Apple już mają swoich smart-asystentów, za pomocą których możemy sterować naszymi urządzeniami. Wydawanie komend po polsku jeszcze przysparza trudności lub jest niemożliwe, ale jest to tylko kwestia czasu kiedy sytuacja poprawi się w tym zakresie. Dla niecierpliwych pozostaje język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski. Komendy wydaje się do mikrofonu urządzenia z wbudowanym asystentem i to raczej bez konieczności jego dotykania.

Tagi NFC

Jest jeszcze jedna pół-manualna metoda sterowania. Wykorzystując łączność i tagi NFC można włączać i wyłączać urządzenia lub inne automatyzacje, sceny e-domu. Jeśli posiadany smartfon lub smart-zegarek posiadają łączność NFC to przechodząc obok „tagu NFC” – często wyglądający jak zwykła naklejka, np. przyklejona na ścianę – można aktywować lub deaktywować jakąś funkcję, np. oświetlenie w danym pokoju, radio, uruchomienie ekspresu do kawy i tak dalej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania urządzenia NFC przy sobie. Jest to najbliższy substytut smart-przycisku i może być pożyteczny dla codziennych, często wykonywanych, tych samych czynności. Tagowanie NFC lub za pomocą Bluetooth może pełnić również funkcję detekcji obecności osoby w danym pomieszczeniu i uruchamiania automatyzacji z tym związanych.