Własna biblioteka filmów uzupełniona przez bibliotekę usług streamingowych jak np. Netflix, HBO GO, Tidal, Spotify, Deezer to dobre połączenie w domowym centrum rozrywki. Ale czy jakość filmu na wszystkich platformach jest porównywalna z płytą Blu-ray lub CD w przypadku muzyki? Jakie są plusy i minusy poszczególnych platform? Zacznijmy od porównania serwisów typu Netflix do płyty Blu-ray.
Jakie średnie parametry ma film na płycie Blu-ray?
- Rozdzielczość 1080p (zwana inaczej Full HD) lub rozdzielczość 2160p (zwana inaczej 4K Ultra HD)
- Bitrate – kolejny parametr jakości obrazu, dla rozdzielczości Full HD około 35 Mb/s, dla UHD około 70 Mb/s.
- HDR – czyli większa głębia i realizm kolorów, posiadają wybrane filmy zapisane w rozdzielczości 4K UHD
- Dźwięk Dolby HD, TrueHD itp. dla filmów 1080p i 2160p, i angielskiej wersji językowej, oraz Dolby Atmos (obecnie najnowszy standard dźwięku przestrzennego) dla większości filmów 2160p w angielskiej wersji językowej. Polska wersja językowa zapisana jest najczęściej w nieco starszych standardach DTS lub Dolby Digital Stereo.
- Niektóre filmy nagrane są w 60 klatkach na sekundę, zamiast 24, co czyni obraz bardziej płynnym.
Jakie średnie parametry ma film streamowany z usługi VOD?
Netflix oraz inne podobne usługi streamingu filmów przez internet mają takie oto średnie parametry:
- Rozdzielczość obrazu od standardowej 480p (jakość DVD), przez 720p HD i 1080p Full HD, na 2160p 4K Ultra HD kończąc
- Bitrate jest niski w stosunku do jakości płyty Bluray, bo wynosi dla filmów 1080p między 4-8 Mb/s, a dla filmów 4K około 15 Mb/s.
- HDR w filmach występuje rzadko
- Dźwięk różnoraki w zależności od filmu, począwszy od stereo i na Dolby Atmos skończywszy. Choć w przypadku tego ostatniego liczba filmów jest niewielka w tych serwisach.
A jak wygląda sytuacja w przypadku muzyki? Czy można już zapomnieć o płytach CD?
Parametry streamowanej muzyki z Internetu
Audiofile mogą nie myśleć o serwisach typu Spotify, które nadają dźwięk w tzw. stratnym formacie (mp3, Ogg Vorbis, AAC itp.), którego jakość odbiega od jakości płyty CD i tym bardziej od płyty winylowej, i jest po prostu gorsza. Jakkolwiek można spotkać oferty streamingu muzyki oferujące lepszą jakość dźwięku, nawet taką samą jak płyty CD, np. Tidal.
Jeśli chcesz słuchać muzyki przez internet lub za pomocą własnego multimedialnego serwera mając własną bibliotekę, to należy upewnić się, że muzyka została zapisana w bezstratnym formacie. Do takich formatów należą: FLAC (który ma być przyszłością zapisu muzyki), czy APE. Format PCM jest również bezstratny, ale w przeciwieństwie do poprzedników, jest nieskompresowany, więc wielkość pliku będzie znacznie większa. Format PCM wykorzystuje się bardziej przy profesjonalnej obróbce dźwięku.
Rozwiązanie dla audiofilów
Reasumując, muzyka zapisana we FLAC to jest to czego szukasz. Audiofilów na pewno ucieszy fakt, że muzykę można mieć zapisaną we FLAC nie tylko w jakości płyty CD, ale nawet lepszej, w jakości 24bitów, zwanej Hi-Res. A żeby cieszyć się dźwiękiem Hi-Res, trzeba posiadać odpowiedni zestaw audio.