Streaming muzyki do starej wieży stereo

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Dzisiejsze, domowe systemy nagłośnienia w formie systemów stereo i multiroom oferują obsługę wielu formatów cyfrowego dźwięku, urządzeń peryferyjnych i zintegrowanych przewodowych, bezprzewodowych głośników. A co jeśli masz w domu zestaw stereo sprzed lat? Zamień go w nowoczesny sprzęt.

Podłączenie Chromecast do starej wieży stereo

O urządzeniu do bezprzewodowego przesyłania muzyki pisałem już wcześniej. W skrócie przypomnę, że dzięki nie mu możesz przesyłać muzykę z jednego źródła obsługującego technologię Chromecast do odbiornika, w tym przypadku do starej wieży stereo. To rozwiązanie jest lepsze od Bluetooth, gdyż przesyłanie nie pogarsza jakości dźwięku – Bluetooth jest „stratną” formą przesyłu dźwięku. Ponadto po rozpoczęciu transmisji Chromecast można wyłączyć źródłowe urządzenie, np. po rozpoczęciu przesyłania muzyki z aplikacji na smartfonie, możesz wyłączyć smartfona, a przesyłanie muzyki nie zostanie przerwane.

Chromecast Audio, choć coraz trudniej dostępny w sklepach przez wycofanie się Google z produkcji, idealnie nadaje się do podłączenia do starszej wieży Hi-Fi. Urządzenie podłącza się poprzez złącze optyczne. Nadal oficjalnie dostępne jest urządzenie „Chromecast” umożliwiające przesył audio oraz wideo, jednak podłącza się go poprzez HDMI, czego starsze urządzenia stereo mogą nie posiadać. Ta mała przystawka jest najtańszym i najprostszym w obsłudze rozwiązaniem wspomnianym w tym artykule.

Streamowanie muzyki z Internetu za pomocą modułu Hi-Fi

Posiadacze bardziej zasobnych portfeli mogą pokusić się o dodatkowe urządzenie podłączane do wieży stereo, które jest kolejnym jej modułem. Owe urządzenie jest znacznie bardziej bogate w funkcje, jest bezpośrednio zintegrowane z wieloma radiami internetowymi oraz usługami streamingu muzyki oraz obsługuje szereg bezprzewodowych technologii, włączając w to Chromecast i DLNA.

Dobry streamer Hi-Fi obsługuje szereg formatów cyfrowego dźwięku (również te bardziej egzotyczne jak MQA i DSD), oraz obsługę audio o wysokiej „rozdzielczości”. Hi-Res Audio to dźwięk o jakości najczęściej do 24 bitów i 192 kHz – miłośnicy muzyki klasycznej będą zadowoleni. Zwykła płyta CD posiada jakość 16 bitów i 44,1 kHz. W najlepszych produktach nie może zabraknąć obsługi systemu nagłośnienia audio, zwanego „multiroom”. Za pomocą multiroom muzyka może być niezależnie streamowana do wielu głośników. Najlepiej jest wtedy posiadać głośniki i streamer wyposażone w technologię multiroom tego samego producenta.

Bogatsze streamery Hi-Fi są na tyle złożone, że mogą pełnić funkcje niezależnego amplitunera stereo, do którego wystarczy podłączyć głośniki. Pozostałe streamery Hi-Fi podłącza się do wieży stereo za pomocą złącza HDMI.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.