Czym jest Hi-Res Audio? To muzyka zapisana cyfrowo o wysokiej szczegółowości dźwięku (lepszej niż na płycie CD), zwana inaczej muzyką wysokiej rozdzielczości. Muzyka Hi-Res zapisana jest w bezstratnym formacie. To cyfrowy odpowiednik płyty winylowej, jeśli chodzi o jakość dźwięku, a nawet może być jeszcze lepszy od winyla. Muzyka Hi-Res nie musi być stereo, tutaj dostępne są również wielokanałowe warianty dźwięku przestrzennego.

Gdzie szukać muzyki Hi-Res?

Jednym ze sposobów na słuchanie muzyki w wyśmienitej jakości dźwięku jest posiadanie odtwarzacza płyt winylowych, wieży stereo z bardzo dobrym aplitunerem stereo i odpowiednio dobrych głośników.

Obecnie muzykę słucha się przez Internet najczęściej poprzez różnego rodzaju usługi streamingowe, np. YouTube Music, Deezer, Tidal, Spotify używając przy tym głośników Bluetooth. Sama technologia przesyłu danych Bluetooth ma ograniczenia w przesyle, a więc nie da się przesłać Hi-Res Audio bez strat w jakości dźwięku. Tak powszechnie, najczęściej słucha się dzisiaj muzyki, nawet płyta CD traci na znaczeniu, ale dla większości słuchaczy jest to wystarczające. A co jeśli ma się wysublimowane gusta i muzyczne standardy?

Audiofile mają różne drogi dostępu do muzyki wysokiej rozdzielczości, zakładając że już mają do tego odpowiednio wysokiej jakości sprzęt audio. Jedną drogą jest wspomniane wyżej posiadanie płyt winylowych (wtedy też ma się muzykę analogową, nie cyfrową), a inną opcją jest ściąganie cyfrowej muzyki. Dostępne są usługi streamingu muzyki w wysokiej rozdzielczości, które przesyłają po kablu lub Wi-Fi muzykę do urządzenia grającego. Bluetooth w tym wypadku odpada z wiadomych, wspomnianych wcześniej względów.

Streaming muzyki w standardzie Hi-Res Audio

Tidal. W cenie prawie 40zł miesięcznie otrzymujesz możliwość słuchania muzyki w jakości 24-bit/96kHz do nawet 24-bit/192kHz zapisanej w formacie FLAC. Oprócz tego część oferty Hi-Res zawiera muzykę zapisaną w standardzie MQA (Master Quality Authenticated) zapisaną w stereo, Dolby Atmos Music lub Sony 360 Audio. Niestety MQA mimo wykorzystania go do muzyki Hi-Res jest stratnym standardem zapisu dźwięku.

Volumio – aplikacja do odtwarzania muzyki
Który program do odtwarzania muzyki jest najlepszy? Warto spojrzeć na darmowy odtwarzacz o nazwie Volumio.
logoTechnologie w Domu
Volumio – aplikacja do odtwarzania muzyki

Apple Music. W cenie 22zł miesięcznie otrzymujesz dostęp do dźwięku nawet w jakości 24-bit/192kHz w formacie ALAC – to „applowska” wersja FLAC. W przeciwieństwie do Tidal, Apple Music dostarcza dostęp do muzyki Hi-Res w standardowym planie taryfowym, nie trzeba dopłacać do opcji Hi-Res. Dostęp do Apple Music może mieć również w ramach oferty Apple One, co jest bardziej opłacalne jeśli korzystasz z wielu internetowych usług firmy Apple. Cześć utworów muzycznych dostępna jest w formacie dźwięku przestrzennego zwanego „Spatial Audio”. To autorska technologia firmy, która wykorzystuje Dolby Atmos i autorskie znaczniki dźwięku przestrzennego. „Spatial Audio” najlepiej słuchać na urządzeniach od Apple. Apple Music jest ogólnie polecany użytkownikom urządzeń od Apple, bo to z nimi usługa najlepiej współpracuje.

Amazon Music Unlimited. Za 11 euro miesięcznie można otrzymać dostęp do pełnej oferty również tej Hi-Res. Dźwięk wysokiej rozdzielczości ma jakość 24 bitów i do 192 kHz, ma format stereo. Cześć oferty zawiera dźwięk przestrzenny Dolby Atmos Music lub Sony 360 Audio. W USA Amazon Music Unlimited wchodzi do oferty Amazon Prime. Jeśli to również stanie się w Polsce, będzie to najtańsza oferta streamingu muzyki Hi-Res za około 50zł rocznie.

Jeśli mieszkasz zagranicą możesz mieć dostęp do oferty Qobuz i innych firm.

Czy można słuchać muzyki Hi-Res Audio nie mając wysokiej jakości sprzętu?

Jak możesz przeczytać powyżej niektóre usługi streamingowe w ramach jednego abonamentu oferują dostęp do różnej jakości dźwięku od MP3, AAC przez FLAC po formaty Hi-Res i o różnym bitrate co wpływa na jakość – od 256kbps po minimum 3000kbps. Twój sprzęt jeśli wspiera dany format zapisu dźwięku – kodek audio, rodzaju pliku – odtworzy muzykę, jednak nie usłyszysz tej wysokiej jakości dźwięku na słabszej klasy głośniku lub amplitunerze stereo, lub przesyłając dźwięk przez Bluetooth.