Streamowanie gier z GeForce Now na PC i konsolę

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Jakość obrazu i dźwięku gier komputerowych zależy nie tylko od samej gry, ale przede wszystkich od sprzętu na którym się gra. Do wyboru mamy konsole do gier, komputery PC, Mac i urządzenia przenośne. Najlepsze parametry obrazu gry uzyska się gdy obok świetnego monitora lub telewizora, sprzęt do grania ma wydajny procesor i kartę graficzną, ale również pozostałe komponenty jak m.in. pamięć operacyjną (RAM) i płytę główną. Firma Nvidia jakiś czas temu przedstawiła usługę „GeForce Now”, która daje możliwość grania na słabszych urządzeniach bez kompromisów w jakości używanej gry. Usługa GeForce Now dostępna jest w Polsce.

Czym jest streamowanie gry?

Grając w grę za pomocą GeForce Now, nie trzeba jej instalować, ściągać gigabajty instalacyjnych plików. Wystarczy włączyć granie i już. Gra ładowana i przetwarzana jest na serwerze w internecie, a nie na naszym sprzęcie, następnie jest na bieżąco przesyłana podczas rozgrywki. Jest to streaming, podobny do streamowania muzyki, czy filmów. Dzięki temu zamiast wydajnej i drogiej maszyny, wystarczy mieć szybkie łącze internetowe o minimalnej prędkości 50Mbps. Oczywiście wewnętrzne łącze sieci LAN również jest istotne. Najlepiej gdy komputer lub konsolę podłączy się za pomocą kabla Ethernet, zamiast przez WIFI. Jeśli jedyną opcją połączenia jest WIFI to powinno ono być w standardzie min. WIFI5, a sygnał bez zakłóceń. Nawet najszybsze łącze internetowe nie pomoże, jeśli domowa sieć komputerowa oparta jest tylko na wolnym WIFI w starszym standardzie.

Usługa Nvidia GeForce Now

Usługa GeForce Now jest dostępna na konsolę Nvidia Shield TV – często podłączaną do telewizora, na komputery PC i Mac. Należy opłacać miesięczny abonament, choć dostępny jest darmowy wariant z ograniczeniami. Po zalogowaniu otrzymuje się dostęp do wszystkich gier w katalogu. Można grać w każdą grę w ramach abonamentu. Lista gier w katalogu co jakiś czas się zmienia, gry są dodawane, a inne usuwane. Najnowsze tytuły często wymagają wniesienia jednorazowej, dodatkowej opłaty. Jest możliwość zintegrowania konta Steam z kontem GeForce Now. Wtedy będziemy mogli grać w gry, które posiadamy w Steam, również za pomocą GeForce Now – o ile technicznie jest taka możliwość – i to bez dodatkowych opłat, nawet jeśli pierwotnie za grę należy dodatkowo zapłacić w Geforce Now (pozostaje wtedy tylko abonament do zapłaty).

Różne urządzenia z usługą GeForce Now są synchronizowane z kontem użytkownika. Kończąc rozgrywkę na jednym urządzeniu, rozpoczniemy ją w tym samym miejscu na innym.

Streamowanie gry za darmo

Nvidia przygotowała również darmową wersję usługi streamowania gier z własnego komputera użytkownika pod nazwą „Game Stream”. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają komputer do gier i chcą również pograć siedząc na kanapie przed telewizorem bez potrzeby przenoszenia komputera. Gra jest streamowana przez domową sieć komputerową i najlepiej przez kabel Ethernet. Aby móc korzystać z Game Stream, komputer na którym jest gra musi być wyposażony w kartę graficzną Nvidia GeForce z oprogramowaniem GeForce Experience. Gra musi być wspierana przez funkcję Game Stream.

Alternatywne przesyłanie gry

Jeśli z jakiś powodów masz komputer z kartą graficzną Nvidii, ale nie możesz streamować gry przez oficjalne oprogramowanie Nvidii, to w internecie jest alternatywa. „Moonlight Open Source Game Streaming”. To jest bezpłatne oprogramowanie korzystające z funkcji Game Stream firmy Nvidia, ale napisane przez osoby trzecie. Za pomocą Moonlight możesz streamować grę na komputery PC i Mac, urządzenia ChromeOS, Android, iOS, Raspberry Pi.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.