Systemy alarmowe w inteligentnym domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Posiadanie systemu alarmowego w domu często wiąże się z poniesieniem nie tylko wydatków na sprzęt, ale również na usługi firm ochroniarskich. Sprzęty dostarczone przez firmę ochroniarską często są skonfigurowane do działania z usługami firmy. A więc rezygnując z usług firmy traci się pełne możliwości systemu. Teraz możesz samodzielnie zbudować system monitoringu i alarmowy bez specjalistycznej wiedzy.

W sklepach dostępnych jest wiele rozwiązań typu DIY (z ang. Zrób To Sam) w formie zestawów i oddzielnych elementów takich jakie centralki i czujniki. Ile produktów, tyle różnych rozwiązań, systemów łączności i możliwości.

Które łatwo zintegrować z systemem inteligentnego domu?

Produkty, które zintegrują się z hubem inteligentnego domu i obsługują systemy łączności Z-Wave lub Zigbee to naturalny wybór. Dodatkowa integracja z mobilną aplikacją i z powiadomieniami jest dodatkową, pożądaną korzyścią.

Elementy, które warto posiadać w ramach monitoringu i alarmu to: minimum jedna kamera, czujniki ruchu i otwieranych okien/drzwi, syrena, czujnik tlenku węgla, gazu i dymu.

Nadzór w domu

Wszystko zależy od twojego domu, mieszkania, rozkładu pomieszczeń, być może wystarczy jeden czujnik ruchu zamiast dodatkowych na okno i drzwi. Być może wystarczy jedna kamera, która ma szerokie pole widzenia i wyraźny obraz. Czujniki tlenku węgla i dymu nie uchronią twojego domu przed włamaniem, ale uchronią twoje życie przed szkodliwymi substancjami, a będąc poza domem pomogą przesłać na komórkę wiadomość o konieczność interwencji, np. wezwania straży pożarnej.

Wideo z kamer monitoringu CCTV

Tradycyjny monitoring za pomocą kamer opiera się na ciągłym nagrywaniu obrazu na dysk. W nowoczesnych smart-systemach kamery uruchamiają się tylko wtedy, kiedy to konieczne. Przykładowo, kamera zaczyna nagrywać, gdy wykryje ruch – choć można ustawiać też ciągłe nagrywanie. Obraz z kamery – w zależności od produktu – przesyłany jest nie do twojego komputera/serwera umieszczonego w domu, lecz do „chmury”; serwera w internecie. Dzięki temu złodziej nie usunie nagrań. Skoro obraz twojego domu może być wysyłany na obcy serwer pojawia się pytanie o bezpieczeństwo danych i prywatność. Dlatego też, w takim przypadku warto spojrzeć na produkty, które szyfrują dane na zasadzie „zero knowledge” (z ang. zero wiedzy). Oznacza to, że tylko ty masz do nich dostęp, a dostawca usługi nie ma „tylnych drzwi” za pomocą, których mógłby udostępniać wideo np. służbom specjalnym.

Cena systemu alarmowego

Koszt wdrożenia systemu alarmowego zależy od jego złożoności, ilości elementów, z których się składa, więc można go mieć już za 500zł i to bez żadnych abonamentów. Jakkolwiek jeśli zdecydujesz się na wysyłanie wideo do chmury z kamery, jakiś abonament może się pojawić, ale będzie to nadal taniej, niż abonament firmy ochroniarskiej.

Aplikacje smart-alarmów, które informują cię o zdarzeniach w twoim domu, mogą posiadać telefoniczne skróty na policję lub innych służb, abyś mógł natychmiast zareagować.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.