Posiadanie systemu alarmowego w domu często wiąże się z poniesieniem nie tylko wydatków na sprzęt, ale również na usługi firm ochroniarskich. Sprzęty dostarczone przez firmę ochroniarską często są skonfigurowane do działania z usługami firmy. A więc rezygnując z usług firmy traci się pełne możliwości systemu. Teraz możesz samodzielnie zbudować system monitoringu i alarmowy bez specjalistycznej wiedzy.

W sklepach dostępnych jest wiele rozwiązań typu DIY (z ang. Zrób To Sam) w formie zestawów i oddzielnych elementów takich jakie centralki i czujniki. Ile produktów, tyle różnych rozwiązań, systemów łączności i możliwości.

Które łatwo zintegrować z systemem inteligentnego domu?

Produkty, które zintegrują się z hubem inteligentnego domu i obsługują systemy łączności Z-Wave lub Zigbee to naturalny wybór. Dodatkowa integracja z mobilną aplikacją i z powiadomieniami jest dodatkową, pożądaną korzyścią.

Elementy, które warto posiadać w ramach monitoringu i alarmu to: minimum jedna kamera, czujniki ruchu i otwieranych okien/drzwi, syrena, czujnik tlenku węgla, gazu i dymu.

Nadzór w domu

Wszystko zależy od twojego domu, mieszkania, rozkładu pomieszczeń, być może wystarczy jeden czujnik ruchu zamiast dodatkowych na okno i drzwi. Być może wystarczy jedna kamera, która ma szerokie pole widzenia i wyraźny obraz. Czujniki tlenku węgla i dymu nie uchronią twojego domu przed włamaniem, ale uchronią twoje życie przed szkodliwymi substancjami, a będąc poza domem pomogą przesłać na komórkę wiadomość o konieczność interwencji, np. wezwania straży pożarnej.

Jak inteligentny dom chroni przed zalaniem?
System alarmowy w inteligentnym domu to podstawa. Nie tylko system antywłamaniowy jest potrzebny, ale również ochrona przed skutkami innych zjawisk, np. pojawienie się czadu, dymu i zalewania.
logoTechnologie w Domu
Jak inteligentny dom chroni przed zalaniem?

Wideo z kamer monitoringu CCTV

Tradycyjny monitoring za pomocą kamer opiera się na ciągłym nagrywaniu obrazu na dysk. W nowoczesnych smart-systemach kamery uruchamiają się tylko wtedy, kiedy to konieczne. Przykładowo, kamera zaczyna nagrywać, gdy wykryje ruch – choć można ustawiać też ciągłe nagrywanie. Obraz z kamery – w zależności od produktu – przesyłany jest nie do twojego komputera/serwera umieszczonego w domu, lecz do „chmury”; serwera w internecie. Dzięki temu złodziej nie usunie nagrań. Skoro obraz twojego domu może być wysyłany na obcy serwer pojawia się pytanie o bezpieczeństwo danych i prywatność. Dlatego też, w takim przypadku warto spojrzeć na produkty, które szyfrują dane na zasadzie „zero knowledge” (z ang. zero wiedzy). Oznacza to, że tylko ty masz do nich dostęp, a dostawca usługi nie ma „tylnych drzwi” za pomocą, których mógłby udostępniać wideo np. służbom specjalnym.

Cena systemu alarmowego

Koszt wdrożenia systemu alarmowego zależy od jego złożoności, ilości elementów, z których się składa, więc można go mieć już za 500zł i to bez żadnych abonamentów. Jakkolwiek jeśli zdecydujesz się na wysyłanie wideo do chmury z kamery, jakiś abonament może się pojawić, ale będzie to nadal taniej, niż abonament firmy ochroniarskiej.

Aplikacje smart-alarmów, które informują cię o zdarzeniach w twoim domu, mogą posiadać telefoniczne skróty na policję lub innych służb, abyś mógł natychmiast zareagować.