Przez lata systemy inteligentnego domu były dostępne tylko dla bogatszych odbiorców. Do dzisiaj można spotkać dostawców oferujących swoje systemy za minimum 10000 złotych. Takie systemy to często autorskie rozwiązania dostawców, które są konfigurowalne przez wyspecjalizowany zespół oraz opierają się na długiej sieci przewodów rozciągniętych po domu.
Jak było od lat?
Integracja takiego systemu z domem jest wskazana podczas remontu, a najlepiej jeszcze podczas budowy. Domownicy zarządzają takim systemem za pomocą dotykowego terminala zamontowanego na ścianie lub za pomocą tabletu, smartfona. Niektóre autorskie rozwiązania opierają się na niestandardowych systemach łączności i klient zmuszony jest do zakupu peryferyjnych urządzeń tylko jednego dostawcy.
Jak jest?
Czasy drogich systemów się kończą. Podobne, jeśli nie lepsze rozwiązania można mieć za ułamek wyżej wspomnianej kwoty. Rozwój systemów „smart” i internetu doprowadził do pojawienia się na rynku rozwiązań typu DIY (skrót z ang. Zrób To Sam). Na rynku już są sklepy oferujące kompleksowe rozwiązania inteligentnego domu, po cenach już bardziej rozsądnych. Mimo, że owe systemy są już cenowo bardziej dostępne, to trzeba podkreślić, że nadal nie jest to tanie rozwiązanie.


Zarządzanie „smart-home hub” oraz poszczególnymi czujnikami, gniazdkami i innymi elementami wykonuje się za pomocą przeglądarki internetowej po zalogowaniu i czasami również aplikacji mobilnej, a także za pomocą inteligentnych asystentów od Google, Amazona, czy Apple. Wszystkie elementy komunikują się bezprzewodowo między sobą i w kontakcie z hubem.
Budując dom należy upewnić się, że wszystkie elementy smart-domu są kompatybilne z hubem, dobrą praktyką jest budować system w oparciu o jeden system łączności (Z-Wave lub Zigbee). Każdy system łączności ma swoje plusy i minusy, o których powiem w innych artykułach. Bluetooth LE (LE – niski pobór energii) jest również wykorzystywany w nowoczesnych systemach, np. w smart-zamkach. Sparowanie elementu – np. czujnika, czy gniazdka – z hubem uniemożliwia jednoczesne sparowanie z drugim hubem ze względów bezpieczeństwa.
Dobre wdrożenie systemu inteligentnego domu jest wtedy, kiedy w przypadku jego awarii ma się dostęp do urządzeń, np. oświetlenia, zamka. Awaria systemu nie może odcinać domownika od obsługi urządzeń, dlatego przykładowo rezygnacja z tradycyjnych włączników światła nie jest dobrym pomysłem.