Gdy wielu z nas posiada coraz więcej elektronicznych urządzeń podłączonych do Internetu w domu, rzadko kiedy zastanawiamy się, co będzie z naszą prywatnością. W świecie offline zwiększysz prywatność przez zasłonięcie okien, a czy zastanawiałeś się co z elektroniką? Urządzenia podłączone do Internetu wysyłają informacje do sieci i serwerów producentów nie tylko wtedy gdy z nich korzystasz. Inteligentny dom to podłączenie jeszcze większej liczby urządzeń do sieci, co może jeszcze bardziej „obedrzeć” cię z prywatności.

Jakie informacje wysyłane są na twój temat do Internetu?

Najczęściej wysyłane są anonimowe metadane – czyli „dane o danych”. Nie są to ściśle twoje dane, tylko anonimowe informacje o tym jak korzystasz z urządzeń. Inteligentne głośniki np. Google Home, Amazon Echo z wbudowanymi asystentami nasłuchują cały czas. Firma Amazon swego czasu została przyłapana na podsłuchiwaniu swoich klientów, niby tylko w celach badawczych. Nie zmienia to faktu, że owe głośniki, ale również niestety smartfony stają się urządzeniami szpiegującymi na rzecz producentów i państwowych służb. System inteligentnego domu też potrafi wysyłać wiele danych na twój temat – zależy to od producenta i konfiguracji. Co może być wysyłane?

  • Czas używania oświetlenia,
  • godziny wejścia i wyjścia z domu,
  • ilość zużywanej wody,
  • liczba dorosłych i dzieci,
  • rodzaje podłączonych urządzeń,
  • informacje o ogrzewaniu domu,
  • dane o zastosowanych automatyzacjach,
  • i inne.
Kamery i instalacja systemu monitoringu domu
Wybranie kamery lub zestawu kamer do monitoringu domu powinno być poprzedzone analizą, aby inwestycja w bezpieczeństwo mogła być udana. Monitoring CCTV to inwestycja długoterminowa.
logoTechnologie w Domu
Kamery i instalacja systemu monitoringu domu

Zabezpieczenie przed elektroniczną inwigilacją

Inwigilacja nie musi nawiązywać do państwowych służb, ale dotyczyć będzie głównie marketingowych działań niektórych firm komercyjnych. Na stronach o prywatności w Internecie przeczytasz wiele wskazówek, z czego jedna powtarza się często – chcesz mieć stuprocentową ochronę, to zlikwiduj podłączenie do Internetu. A czy można lepiej chronić swój dom i siebie zachowując podłączenie do sieci internetowej?

  • Wybieraj oprogramowanie „open source”, dotyczy to również centralki inteligentnego domu. Przykładem takich centralek są OpenHab i Home Assisant.
  • Zablokuj w ustawieniach wszelkich urządzeń i usług elektronicznych przekazywanie danych statystycznych.
  • Nie używaj „inteligentnych” głośników.
  • Ustaw adres DNS w swoim ruterze kierujący na serwis blokujący skrypty śledzące, np. PiHole, AdGuard Home lub NextDNS.
  • Podłączaj urządzenia do systemu inteligentnego domu i samą centralką inteligentnego z możliwością pracy całkowicie offline, czyli bez dostępu do Internetu. Omijaj, gdy to możliwe, rozwiązania działające w „chmurze” (na internetowych serwerach firm).
  • Podłącz całą instalację inteligentnego domu do odrębnej sieci komputerowej LAN w domu, albo wirtualnej podsieci zwanej VLAN, a następnie …
  • Ustaw firewall swojej sieci komputerowej w taki sposób, aby wyłączyć łączność z Internetem domowym urządzeniom, które tego nie potrzebują.

Łatwość w instalacji zabezpieczeń w inteligentnym domu

Podane powyżej wskazówki wymagają nieco technicznej wiedzy i umiejętności z zakresu sieci komputerowych i instalacji serwerowego oprogramowaniu w systemie Linux, np. z wykorzystaniem komputerka Raspberry Pi. Nie mając odpowiednich umiejętności też masz możliwości. Do ochrony DNS wykorzystaj NextDNS, który jest prosty w obsłudze z interfejsem w języku polskim. NextDNS jest darmowy do pewnego stopnia. System inteligentnego domu, który jest kompromisem między wygodą instalacji, a prywatnością, to system firmy Apple zwany „HomeKit”. Jego centralką jest głośnik HomePod (zalecane), albo tablet iPad. Sterujesz nim za pomocą mobilnej aplikacji. Urządzenia inteligentnego domu muszą współpracować z HomeKit.