Domowe sieci komputerowe LAN najczęściej bazują na bezprzewodowych połączeniach WiFi. W nielicznych domach spotkać można kablową wersję, Ethernet. Kabel ma wyższość nad WiFi głównie pod kątem jakości i często szybkości połączenia wewnątrz sieci LAN. Obecnie zaleca się używać kabli Ethernet dające szybkość transmisji do 1Gb/s. Dzisiejsze komputery stacjonarne i laptopy, a także urządzenia przenośne nie przekraczają tej prędkości. Szybkość ta w zupełności wystarczy w domu. Nawet najlepszej jakości obraz filmu 4K UHD ma bitrate na poziomie około 100Mb/s, czyli około dziesięć razy mniej, niż limit sieci LAN 1Gb/s – co teoretycznie nie zakłóci streamingu filmu. Przesyłanie największych plików filmowych 4K – np. o wielkości 80GB może trwać kilka minut. Tak więc obecne standardy sieci LAN w domu, w zupełności wystarczą.

Szybka sieć LAN 10GbE

Owa sieć jest dziesięć razy szybsza od wspomnianej wyżej. Dla domowych zastosowań jest nie potrzebna, bo raczej nigdy nie przekroczy się wymaganych 1Gb/s. Sieć LAN 10GbE często oparta jest o światłowody i wykorzystywana w bardziej skomplikowanych sieciach komputerowych w większych firmach. Kiedy w domu taka sieć się przyda?

Nie wykluczone, że za 10 lub 20 lat sieć 10GbE stanie się standardem. Gry komputerowe, filmy mają coraz większą jakość obrazu i dźwięku co wymaga coraz to szybszych łącz. Być może w przyszłości potrzebna będzie super szybka sieć LAN w domu. Obecnie tak szybka sieć może być przydatna dla montażystów filmów, youtuberów, którzy pracują nad dużymi plikami o wysokiej rozdzielczości 4K, a następnie przesyłają je na swój lub internetowy serwer. Zamiast czekać kilkanaście minut na przesłanie całego archiwum plików jednego, filmowego projektu, wystarczy minuta lub kilkanaście sekund.

Co to jest NextCloud?
To darmowy program komputerowy, oprogramowanie serwera z wieloma funkcjami znanymi do tej pory z Gmaila, Kalendarza Google, dysku Microsoft OneDrive. Dzięki NextCloud możesz założyć własny program pocztowy, kalendarz i inne usługi.
logoTechnologie w Domu
Co to jest NextCloud?

Co jest potrzebne w sieci 10GbE?

Rodzaje urządzeń sieciowych LAN są takie same: ruter, przełączniki (switche), karty sieciowe LAN. Różnica polega na obsłudze standardu. Oczywiście wszystkie urządzenia przez które zamierzasz przesyłać pliki z zawrotną prędkością muszą obsługiwać standard 10GbE. Potrzebne kable Ethernet powinny być ekranowe, co najmniej kategorii 6A lub 7, lub wyższej, a ich długość między komputerem PC, a switchem nie może przekroczyć 100m dla kabla kategorii 6A. Zamiast powyżej wspomnianych kabli, można pokusić się o światłowód, który odporny jest na zakłócenia i może być dowolnej długości.

Przesyłanie danych między komputerami z wolnymi procesorami i dyskami HDD może spowolnić proces przenoszenia danych. To samo tyczy się połączenia internetowego, jeśli jest ono zbyt wolne, a przenosisz pliki do i z Internetu.

Jakie są wady sieci 10GbE?

Sama sieć sama w sobie nie ma wad (tak myślę). Ale żeby ją posiadać trzeba zainwestować w sprzęt, który nie należy do najtańszych. Koszty instalacji mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe od sieci 1GbE. Z czasem zapewne ceny urządzeń spadną, gdy ten standard się upowszechni. Nadmienię, że jest on na rynku od wielu lat, więc nie jest to nowa technologia. Starsza technologia z reguły tanieje, ale musi iść za tym wzrost popytu.