Szybka sieć 10Gb Ethernet w domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Domowe sieci komputerowe LAN najczęściej bazują na bezprzewodowych połączeniach WiFi. W nielicznych domach spotkać można kablową wersję, Ethernet. Kabel ma wyższość nad WiFi głównie pod kątem jakości i często szybkości połączenia wewnątrz sieci LAN. Obecnie zaleca się używać kabli Ethernet dające szybkość transmisji do 1Gb/s. Dzisiejsze komputery stacjonarne i laptopy, a także urządzenia przenośne nie przekraczają tej prędkości. Szybkość ta w zupełności wystarczy w domu. Nawet najlepszej jakości obraz filmu 4K UHD ma bitrate na poziomie około 100Mb/s, czyli około dziesięć razy mniej, niż limit sieci LAN 1Gb/s – co teoretycznie nie zakłóci streamingu filmu. Przesyłanie największych plików filmowych 4K – np. o wielkości 80GB może trwać kilka minut. Tak więc obecne standardy sieci LAN w domu, w zupełności wystarczą.

Szybka sieć LAN 10GbE

Owa sieć jest dziesięć razy szybsza od wspomnianej wyżej. Dla domowych zastosowań jest nie potrzebna, bo raczej nigdy nie przekroczy się wymaganych 1Gb/s. Sieć LAN 10GbE często oparta jest o światłowody i wykorzystywana w bardziej skomplikowanych sieciach komputerowych w większych firmach. Kiedy w domu taka sieć się przyda?

Nie wykluczone, że za 10 lub 20 lat sieć 10GbE stanie się standardem. Gry komputerowe, filmy mają coraz większą jakość obrazu i dźwięku co wymaga coraz to szybszych łącz. Być może w przyszłości potrzebna będzie super szybka sieć LAN w domu. Obecnie tak szybka sieć może być przydatna dla montażystów filmów, youtuberów, którzy pracują nad dużymi plikami o wysokiej rozdzielczości 4K, a następnie przesyłają je na swój lub internetowy serwer. Zamiast czekać kilkanaście minut na przesłanie całego archiwum plików jednego, filmowego projektu, wystarczy minuta lub kilkanaście sekund.

Co jest potrzebne w sieci 10GbE?

Rodzaje urządzeń sieciowych LAN są takie same: ruter, przełączniki (switche), karty sieciowe LAN. Różnica polega na obsłudze standardu. Oczywiście wszystkie urządzenia przez które zamierzasz przesyłać pliki z zawrotną prędkością muszą obsługiwać standard 10GbE. Potrzebne kable Ethernet powinny być ekranowe, co najmniej kategorii 6A lub 7, lub wyższej, a ich długość między komputerem PC, a switchem nie może przekroczyć 100m dla kabla kategorii 6A. Zamiast powyżej wspomnianych kabli, można pokusić się o światłowód, który odporny jest na zakłócenia i może być dowolnej długości.

Przesyłanie danych między komputerami z wolnymi procesorami i dyskami HDD może spowolnić proces przenoszenia danych. To samo tyczy się połączenia internetowego, jeśli jest ono zbyt wolne, a przenosisz pliki do i z Internetu.

Jakie są wady sieci 10GbE?

Sama sieć sama w sobie nie ma wad (tak myślę). Ale żeby ją posiadać trzeba zainwestować w sprzęt, który nie należy do najtańszych. Koszty instalacji mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe od sieci 1GbE. Z czasem zapewne ceny urządzeń spadną, gdy ten standard się upowszechni. Nadmienię, że jest on na rynku od wielu lat, więc nie jest to nowa technologia. Starsza technologia z reguły tanieje, ale musi iść za tym wzrost popytu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.