Być może nie wiesz co to jest NFC, ale zapewne już z tej technologii korzystałeś. Bezdotykowa płatność kartą płatniczą działa w oparciu o bezprzewodową łączność NFC. To unikatowa technologia pozwalająca na przesyłanie informacji w bardzo małej odległości. Antena NFC występuje również w wielu smartfonach, tabletach i niektórych smart-zegarkach (z ang. smartwatch), co zmienia je w czytniki tagów NFC. Tagiem NFC może być brelok, a nawet naklejka z wbudowanym modułem NFC. Tagi nie wymagają bateryjnego zasilania, bo energię czerpią z czytnika NFC w momencie przyłożenia.
Jak wykorzystać tag NFC w smart home?
Dopóki nie ma w domu tagów NFC, włączanie i wyłączanie smart-urządzeń lub automatyzacji dokonuje się ręcznie za pomocą przycisków lub automatycznie za pomocą wprowadzonych automatyzacji do centralki inteligentnego domu. Do fizycznego przycisku każdy wewnątrz domu ma dostęp, a więc co niektórzy żartownisie mogą uruchomiać urządzenia lub automatyzacje niepotrzebnie. Rozwiązaniem może być wirtualny przycisk w smartfonie, ale użycie często wymaga uruchomienia aplikacji, znalezienia przycisku, co trwa. Alternatywą do wszelkiego rodzaju przycisków może być tag NFC.
Zalety i wady wykorzystania tagów NFC
Zaletą jest na pewno brak konieczności dbania o zasilanie, a więc oszczędzasz na bateriach. Dostęp do uruchomienia procesu za pomocą tagu mogą mieć tylko wybrani użytkownicy i nikt postronny. Fizycznie tag może być małą naklejką, a więc i mało widoczny. Uruchomienie zaprogramowanego procesu – w zależności od posiadanego na przykład smartfona i smartwatcha – jest niemal natychmiastowe, gdyż wystarczy przyłożyć urządzenie do tagu NFC. Kolejną zaletą jest niska cena tagu, szczególnie w formie naklejki. Część tagów jest odporna na warunki atmosferyczne, a więc nadają się do montażu w ogrodzie.
Wadą tagów NFC jest konieczność noszenia przy sobie czytnika NFC, tutaj idealnie sprawdzą się smart-zegarki.


Na co zwrócić uwagę przed zakupem tagu NFC?
Ustal jaką fizyczną formę ma mieć tag. Jeśli chcesz dyskretnego modułu to wybierz małą naklejkę. Naklejki są różne, przezroczyste, kolorowe, białe, czarne i o różnych kształtach. Ustal w jaki sposób zamontujesz tag i na jakiej powierzchni. Brelok będzie do zawieszenia, położenia, a naklejka do naklejenia na meblu lub ścianie, lub framudze drzwi. Upewnij się, że tag jest odporny na deszcz, mróz, upał jeśli zamierzasz zamontować go na zewnątrz domu. Sprawdź czy twój system (w tym mobilna aplikacja) inteligentnego domu obsługuje tagi NFC.
Ostatnią kwestią jest pojemność tagu liczoną w bajtach. Skoro do tagu zapisuje się dane, to muszą się one jakoś zmieścić. Tagi w zależności od modelu i producenta mają różną pojemność. Nie napiszę jaką pojemność powinieneś kupić, bo to zależy od systemu którego wykorzystujesz do zaprogramowania, tj. od ilości zapisywanych informacji. Jeśli nie jesteś w stanie ustalić wymaganej pojemności, to kup tag NFC o pojemności 924 bajtów. Tyle bajtów powinno wystarczyć z dużą nawiązką.
Co zrobić z tagiem NFC po zakupie?
Trzeba go zaprogramować. Bardzo często będzie to prosta i niewymagająca skomplikowanej wiedzy czynność. Najlepiej jeśli dostawca twojego inteligentnego domu, umożliwia programowanie tagów NFC za pomocą jego mobilnej aplikacji, wtedy też taki proces jest uproszczony do maksimum. Może się zdarzyć, że mobilna aplikacja inteligentnego domu obsługuje NFC, ale nie ma możliwości programowania. W takiej sytuacji polecam aplikację „Tasker” na Androidze i „Shortcuts” na iOS.
Przykłady zastosowań tagów NFC
Tutaj przychodzi twoja kreatywność. Tag może uruchamiać lub wyłączać poszczególne urządzenia np. scenę oświetlenia do oglądania filmów, ulubioną stację radiową, automatyzację „Dzień dobry” jeśli takową ustaliłeś. Dotknięcie NFC może być informacją dla centralki inteligentnego domu, że właśnie wchodzisz lub wychodzisz z domu, co dalej uruchamia ustawione przez ciebie automatyzacje, np. uzbrojenie systemu antywłamaniowego.