Tedee, smart zamek firmy Gerda

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Co to jest smart zamek? To urządzenie pozwalające na automatyczne otwieranie i zamykanie zamka w drzwiach, często w ramach instalacji inteligentnego domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie smart zamka? My być on bezpieczny, łatwy w instalacji i obsłudze i działać całkowicie offline, tj. bez konieczności połączenia z Internetem. W sklepach pojawił się nowy produkt, smart zamek „Tedee” wypuszczony przez firmę Gerda, producenta zabezpieczeń do domów.

Tedee jest następcą produktu „Gerdalock” opartego na rozwiązaniu firmy trzeciej „Danalock”. Tedee wydaje się autorskim pomysłem Gerdy. Posiada najczęściej spotykane funkcje w smart zamkach: automatyczne otwieranie, zamykanie, zdalna obsługa, tymczasowe e-klucze przesyłane zaufanej osobie. Drzwi otwierać można również zwykłym kluczem.

W przeciwieństwie do innych producentów smart zamków, Gerda nie chwali się zabezpieczeniami zamka przed zhakowaniem. Podaje jedynie informację o silnym szyfrowaniu TLS 1.3 256-bit. Zamek nie ma certyfikatów bezpieczeństwa wydanych przez znane audytorskie organizacje, więc użytkownikom tego zamka pozostaje zaufać Gerdzie w kwestii bezpieczeństwa. Ci bardziej ostrożni powinni poszukać czegoś innego.

Smart Zamek Tedee Gerdalock
Smart Zamek Tedee, Źródło: Gerda Sp. z o.o.

Unikatowe ładowanie nie wymusza wyciągania akumulatora. Producent dołącza kabel, który przytyka się go gałki zamka. Pytanie, czy ten kabel będzie wystarczająco długi, aby połączyć się z gniazdkiem? Producent nie podaje informacji na stronie produktu. Sprawdź to przed zakupem. W zależności od ilości kręcenia gałką, e-zamek wytrzymuje do 6. miesięcy na jednym ładowaniu, co jest przeciętnym wynikiem.

Niestety nie ma informacji, jakie dane są przechowywane w „chmurze”. Czy serwer służy tylko do transmisji i zdalnego sterowania, czy jednak e-klucze są również tam przechowywane? Według mnie przechowywanie e-kluczy na serwerze firmy byłoby dużą wadą produktu.

Do gałki smart zamka, dołącza się również „mostek”, który łączy zamek z Internetem i aplikacją na smartfonie, smartwatchu. Komplet działa w oparciu o Bluetooth i WiFi. Znowu brak jest informacji, jakie sieci WiFi i szyfrowanie jest obsługiwane.

Czy smart zamek Tedee można wykorzystać na swojej obecnej wkładce zamka? Nie! Przy zakupie smart zamka wybierz właściwą wkładkę i pamiętaj, aby miała ona 6. kategorię bezpieczeństwa. Długość wkładki musi być większa niż głębokość drzwi, tzn. musi wystawać wewnątrz.

Czy warto kupić zamek Gerdy Tedee?

Mnie ten produkt obecnie nie przekonuje i nie dlatego, że jest on niedobry, ale dlatego że brakuje wielu informacji na jego temat. A jak tych informacji nie ma, to bardzo często okazuje się, że nie ma się czym chwalić. Dobrą praktyką jest załączanie specyfikacji technicznej urządzenia do opisu produktu dla bardziej wymagających i obeznanych z technologiami klientów. Pamiętaj, że smart zamek ma ułatwić ci życie bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa.

Obecnie nie ma możliwości integracji Tedee z centralkami inteligentnych domów.

Źródło: Tedee Sp. z o.o.

24.06.2020

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.