Powszechnie opisuje się telewizję i serwisy VOD (wideo na żądanie) oglądane przez internet jako IPTV, jednak częściej jest to streaming OTT. Polscy operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej wprowadzają obok usług IPTV, również OTT. Jakie są różnice pomiędzy telewizją IPTV i OTT? Różnice między tymi dwoma technologiami są znaczące, również w kontekście przesyłanego obrazu i dźwięku.
Co to jest IPTV?
IPTV (z ang. Internet Protocol Television) to internetowy protokół do przesyłania sygnału telewizyjnego – głównie telewizji nadawanej na żywo. Dostawca telewizji przekazuje odbiorcy sprzęt z funkcją dekodera albo modemu i dekodera w jednym. Pomiędzy sprzętem odbiorcy i dostawcy tworzy się dedykowaną sieć, odseparowaną od innych, internetowych strumieni danych. Daje to większą gwarancję utrzymania jakości obrazu i dźwięku. Najczęściej dostawca IPTV jest również dostawcą internetu (ISP). Tak więc z oferty IPTV jednego dostawcy możesz skorzystać, o ile jest również dostawcą internetu lub współpracuje z twoim dostawcą ISP. Taka zależność pozwala na oferowanie telewizji internetowej, tylko tym klientom, którzy wykupili „odpowiednie” łącze internetowe.


Co to jest OTT?
OTT (z ang. Over The Top) to usługa świadczenia streamingu wideo poza dedykowaną siecią. Z usługi OTT może skorzystać każdy, kto ma wystarczająco szybki internet, minimum 20Mb/s, a najlepiej co najmniej 50Mb/s. Dostęp do sygnału OTT możliwy jest poprzez dostarczony dekoder, albo samą aplikację instalowaną np. w smart TV lub smartfonie. Obraz i dźwięk OTT nie jest wydzielony, więc przesyłany jest razem z innymi pakietami danych. Jeśli ma się złącze o minimalnej szybkości 20Mb/s i jest ono aktualnie przeciążane przez ściąganie dużej ilości innych danych, jakość obrazu i dźwięku telewizji OTT lub VOD się pogorszy lub będzie całkowicie niedostępny. W przeciwieństwie do IPTV, w OTT całą odpowiedzialność za jakość obrazu i dźwięku przerzuca się na ciebie, czyli odbiorcę. Z technologii OTT korzystają niemal wszystkie usługi VOD, np. Netflix, HBO GO.
Jeśli masz do wyboru telewizję IPTV i OTT, wybierz tę w technologii IPTV. Zyskasz większą gwarancję jakości i stabilności sygnału. Niestety OTT powoli wypiera IPTV ze względu na łatwość dostarczenia sygnału, mniejsze techniczne ograniczenia ze strony dostawcy oraz łatwą dostępność poprzez aplikację zamiast dekodera po stronie klienta.
Czytaj uważnie oferty operatorów, mały druk, regulamin, bo reklama może promować telewizję internetową (w domyśle IPTV), a w rzeczywistości dostaniesz OTT.