Tak zwane „płaskie telewizory” zawierają ekrany w jednej z dwóch znanych technologii: OLED oraz LCD. Telewizory plazmowe to już historia. Rozwiązania LCD to nieco starsze rozwiązania, ale często podrasowane w nowszych modelach. Obecnie telewizory LCD czasami powiązane są z szeregiem różnych pomocniczych technologii, np. QLED (mimo że LED ma w nazwie, to bliżej mu do LCD). Rozwiązania OLED opierają się na diodach zawierające elementy organiczne. Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety. Najlepszy obraz uzyskasz dzięki telewizorowi OLED, ale jego ekran narażony jest na „wypalanie obrazu”, co jest bardzo dużą wadą, bo może na stałe zniekształcić odbiór tegoż obrazu.
Powstały technologie które łączą zalety świetnego obrazu ekranów OLED z brakiem wady „wypalania obrazu”. Owe technologie to Micro-LED i Mini-LED.
Który telewizor wybrać: Micro-LED, czy Mini-LED?
Micro-LED to obecnie najlepsza, dostępna technologia ekranu. Daje krystalicznie czysty obraz, mocny kontrast, szeroką głębię kolorów. Telewizory te są następcą telewizorów OLED. Główną różnicą jest brak wykorzystania organicznych elementów w diodach, więc wyeliminowano wadę „wypalania obrazu”.


Szukasz telewizora ze świetnym obrazem? Wybierz telewizor z ekranem Micro-LED. Niestety w początkowej fazie wprowadzania produktu na rynek, telewizory będą dostępne dla użytkowników z zasobniejszym portfelem. Pierwszymi telewizorami Micro-LED będą te z wysokiej półki cenowej. Tańszą technologią jest Mini-LED.
Mini-LED jest pośrednią technologią między tradycyjnym LCD, a nowoczesnym Micro-LED. To zmodyfikowana technologia LCD, gdzie podświetlenie obrazu wykonywane jest przez szereg znacznie mniejszych diod, niż w tradycyjnym LCD. Sama jasność podświetlenia jest większa niż w OLED. Dzięki temu obraz ma lepszy kontrast, a więc jest bardziej wyrazisty, przedmioty mają ostrzejsze kontury, niż w telewizorach LCD.
Zamierzasz kupić telewizor? Krezusom polecam telewizor Micro-LED, pozostałym odbiornik z technologią Mini-LED. OLEDów mimo wyśmienitego obrazu, nie polecam z powodu dużej wady wspomnianej wcześniej.