Dokumenty, zdjęcia, pliki i inne foldery są czymś normalnym do użycia w dzisiejszym świecie. Dane w wersji cyfrowej wypierają te w wersji papierowej. Posiadamy często nie jeden komputer, ale również smartfon, który jest swego rodzaju komputerem, a do tego dochodzą tablety i komputery w pracy. Jeszcze do niedawna dane między urządzeniami przenoszono za pomocą płyt, pendrive’ów, czy przez Bluetooth. Dzięki takim usługom jak Google Drive, Microsoft Onedrive, Apple iCloud, twoje dane są synchronizowane ze wszystkimi, podłączonymi urządzeniami. Owe usługi nazywane są z ang. Cloud Sync, synchronizacja z „chmurą”, serwerem w internecie.

Cloud Sync

Usługa Cloud Sync tworzy specjalny folder w komputerze, za pomocą zainstalowanego „klienta”, aplikacji dostarczonej przez dostawcę usługi. Celem tej usługi jest synchronizacja plików i dostęp do nich na wszystkich urządzeniach za pomocą internetu. Na urządzeniach mobilnych takie pliki są prezentowane, a ściągane dopiero wtedy, kiedy chcemy je użyć, więc nie ma konieczności ściągania na komórkę wszystkich plików zajmujących kartę pamięci. Wszystkie zmiany – dodanie, usunięcie, edycja – w plikach w folderze usługi są automatycznie dokonywane na wszystkich podpiętych do chmury urządzeniach. Synchronizacja działa w dwie strony.

To są podstawowe funkcje każdej usługi typu Cloud Sync. Sami dostawcy różnicują swoją ofertę poprzez pojemność, cenę, utrzymywanie historii plików (starszych wersji plików) i długości działania kosza z usuniętymi plikami, a także takie dodatki jak odtwarzacz muzyki.

Wielu traktuje usługi Cloud Sync jako sposób na tworzenie kopii zapasowej danych. To jest błąd, ponieważ wszelkie zmiany na plikach są synchronizowane i dotyczą tylko plików i folderów w obrębie folderu usługi. Kopia zapasowa systemu, czy większej ilości danych z całego komputera jest niemożliwa. Rozwiązaniem jest usługa typu Cloud Backup, czyli dedykowana tworzeniu kopii zapasowej.

Cloud Backup

Cloud Backup tworzy kopię zapasową wskazanych danych, od pojedynczych plików i folderów, na całych dyskach i partycjach kończąc. Kopia ta jest przechowywana w „chmurze”, czyli na serwerze dostawcy i nie jest synchronizowana na wielu urządzeniach. Synchronizacja działa w jedną stronę, czyli od komputera do chmury. W przeciwieństwie do Cloud Sync, tutaj możemy nie mieć możliwości otwarcia, skopiowanego pliku. Ale ta funkcja zależy od oferty. Jeśli skopiujemy cały dysk lub partycję, jeden z dostawców umożliwia dostęp do danych i pracę na nich w ramach „wirtualnego komputera”, po zalogowaniu w przeglądarce.

System kopii zapasowych wykrywa zmiany w plikach i folderach, a następnie odzwierciedla je w kopii zapasowej. W razie awarii z reguły w łatwy sposób możemy odzyskać, przywrócić dane z chmury na komputer, dzięki prostej aplikacji danego dostawcy. Robiąc kopię zapasową za pomocą usługi typu Cloud Backup, należy posiadać szybkie, internetowe łącze, tj. prędkość „upload” i „download”, aby przesyłanie danych trwało szybciej. Załadowanie kopii całego dysku będzie trwało „wieki” na wolnym łączu, co de facto uniemożliwi korzystanie z usługi Cloud Backup. Alternatywą do przesyłania kopii do internetu jest tworzenie jej na lokalnym, zewnętrznym dysku za pomocą oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.

Cloud Storage

Trzecią formą przesyłania naszych danych do internetu jest Cloud Storage. To swego rodzaju magazyn na dane i nic więcej. Przesyła się do takiego „magazynu” dane i koniec. Usługi Cloud Sync i Cloud Backup umieszczają dane w chmurze typu Cloud Storage. Taki magazyn nadaje się do magazynowania danych, ale nie jest polecany jako sposób na tworzenie kopii zapasowej.

Co to jest Ransomware i jak się chronić?
Już od wielu lat wirusy komputerowe nie są jedynymi\nszkodnikami jakie może załapać twój komputer. Obok wirusów są różnego rodzaju robaki, trojany, malware i tym podobne, które mają w różny sposób utrudniać ci życie.
logoTechnologie w Domu
Co to jest Ransomware i jak się chronić?

Które rozwiązanie wybrać do ochrony danych?

Cloud Sync warto wykorzystywać tam, gdzie musimy mieć dostęp do danych na wielu urządzeniach z pełną synchronizacją. Obok tego warto robić kopie zapasowe za pomocą programu do tworzenia kopii na lokalnym, zapasowym dysku, albo poprzez usługę typu Cloud Backup. Zakup programu do tworzenia, lokalnych kopii będzie jednorazowym wydatkiem, a decydując się na kopię w chmurze trzeba liczyć się z abonamentem.

Bezpieczeństwo danych w „chmurze”

Twoje dane w „chmurze”, tj. przykładowo firmowe dokumenty, prywatne zdjęcia są na obcym serwerze, a więc każdy może mieć do nich dostęp (pracownicy dostawcy, służby państwowe, hakerzy). Dropbox, OneDrive, Gdrive, iCloud są na bakier z zachowaniem prywatności, więc jeśli chcesz trzymać tam ważne dane, warto je wcześniej zaszyfrować. Zaszyfrowanie danych spowoduje, że będziesz mógł otworzyć te pliki na innych urządzeniach tylko za pomocą aplikacji tego samego producenta, za pomocą którego zaszyfrowano dane. Wybierając usługę typu Cloud Sync lub Backup lub Storage warto spojrzeć na moc szyfrowania – 256 bitów – oraz na zasadę zero-wiedzy, z ang. Zero-Knowledge Policy. Jeśli na takiej „zasadzie” działa dostawca, tylko ty będziesz mieć dostęp do danych, nikt inny, złamanie 256 bitowego szyfrowania jest niemożliwe, służby państwowe nie mają „tylnych furtek” wejścia. Uwaga, skoro tylko ty masz dostęp do danych, to jeśli zgubisz hasło lub e-klucz, stracisz na zawsze dostęp do swoich danych.