Urządzenie sieciowe LAN UniFi Dream Machine

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Swobodne korzystanie z Internetu wymaga najczęściej rutera z anteną WiFi podłączonego do internetowego modemu. Do przeciętnych, domowych zastosowań, np. odbierania i wysyłania wiadomości email, przeglądania stron WWW i mediów społecznościowych za pomocą komputera i smartfona, ruter z WiFi w zupełności wystarczy. Posiadając instalację inteligentnego domu lub lokalną sieć komputerową Ethernet i WiFi, powinno używać się nieco lepszych urządzeń. W takim przypadku często ma się kilka dodatkowych urządzeń obok rutera i modemu, a są to przełącznik (po ang. „switch”) i punkt dostępowy WiFi, a czasami również instalację sieci Ethernet. Taki stan rzeczy wymaga od domownika posiadania większej wiedzy na temat komputerowych sieci LAN. Firma Ubiquiti wypuściła na rynek produkt, który ma trochę uprościć samą instalację w domu i usprawnić zarządzanie nią.

Urządzenia sieciowe LAN marki UniFi

Seria produktów sieciowych „UniFi” to takie „Apple i iPhony”, ale w świecie urządzeń LAN. Produkty z tej serii charakteryzują się brakiem odrębnych paneli administracyjnych. Mając ruter, switch, punkt dostępowy WiFi nie musisz logować się odrębnie do każdego z urządzeń. Ustawieniami produktów UniFi zarządza się za pomocą jednego panelu dostępnego przez przeglądarkę WWW, zwanego „UniFi Network Controller”. Panel jest stosunkowo łatwy w obsłudze i ładnie wygląda. Kontroler dostępny jest najczęściej jako odrębnie instalowane urządzenie, również w wersji na smartfony w ramach aplikacji na iOS i Androida, choć wtedy w bardzo ograniczonej formie. Urządzenia UniFi wykorzystuje się nie tylko w domach, ale również w firmach, obiektach użyteczności publicznej.

UniFi Dream Machine to kilka urządzeń w jednym

Nowe urządzenie to ruter, switch, Network Controller, nagrywarka NVR w wersji PRO (monitoring wideo CCTV) i punkt dostępowy WiFi (nie w wersji PRO) w jednym. Nie ma wszystkich funkcji odrębnych urządzeń (np. brak obsługi „Power over Ethernet”), ale mimo to nadal posiada zaawansowane możliwości jak dla zastosowań domowych.

Sprzęt UniFi Dream Machine zawiera między innymi:

 • 4 porty LAN i 1 port WAN
 • Firewall z ochroną IDS/IPS i DPI
 • WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ac-wave2 (czyli do WiFi 5)
 • VPN (możliwość bezpiecznego łączenia się z domową siecią LAN przez Internet)
 • Zaawansowane szyfrowanie WiFi do WPA2
 • Możliwość emisji do 8 sieci WiFi, np. oddzielnie dla smartfona i urządzeń IoT w ramach VLAN
UniFi Dream Machine
UniFi Dream Machine, Źródło: UI.com, Ubiquiti Inc.

W ramach UniFi Network Controller ma się dostęp do zaawansowanych funkcji sieci LAN, np. tworzenia wirtualnych sieci lokalnych VLAN i ustawienie w nich restrykcji przesyłania danych i dostępu, co ma duże znaczenie ze względów bezpieczeństwa. VLAN odseparują czasami słabo bezpieczne urządzenia inteligentnego domu i IoT (Internet Rzeczy) od twojego komputera, czy smartfona. Dostępna jest również wersja Pro.

UniFi Dream Machine Pro

Urządzenie jest jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem od poprzednika i polecany szczególnie do rozbudowanych sieci LAN w domu z monitoringiem CCTV i małych biur. Urządzenie można zainstalować w szafie RACK. Mocnym punktem jest funkcja redundancji połączenia internetowego i wkrótce (po aktualizacji oprogramowania) zasilania. Pozwala ona na podłączenie dwóch niezależnych łączy internetowych i zasilania. Gdy jedno połączenie internetowe lub zasilanie zawiedzie, włączy się drugie jako backup. Zwiększa to niezawodność dostępu do Internetu i działania całej sieci LAN.

Co między innymi posiada wersja Pro?

 • Uchwyt RACK o wielkości 1U
 • Nagrywarka NVR z szufladą na dysk 3,5 lub 2,5 cala
 • Bardziej zaawansowana i szybsza ochrona bezpieczeństwa IDS/IPS, DPI i WiFi AI
 • VPN
 • 8 portów LAN i 1 port 10G SFP+ LAN
 • 1 port WAN 1G i 10G SFP+
 • Czterordzeniowy procesor 1,7GHz
 • Redundancja internetowego połączenia i zasilania
UniFi Dream Machine Pro
UniFi Dream Machine Pro, Źródło: UI.com, Ubiquiti Inc.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.