Co w domu można mieć na pilota? Wiele rzeczy można sterować pilotem, zarówno sprzęt audio-wideo, jak i elementy wyposażenia domu np. rolety, czy oświetlenie w formie pasków LED. Jak jest się fanem filmów i muzyki, w salonie można znaleźć cały zestaw pilotów do sprzętu audio-wideo. W sklepach dostępne są organizery, które przechowują piloty w ładnej formie, w jednym miejscu. A gdyby tak pozbyć się ich? Nie piszę o wyrzuceniu ich, a raczej o spakowaniu do pudła i schowaniu w szafie.

Jak twój pilot łączy się z urządzeniem?

Najpopularniejszą formą przesyłu komendy jest światło podczerwone, w skrócie IR. Twój telewizor, czy kino domowe najpewniej używają podczerwieni do komunikacji z pilotem. Zaletą tej technologii jest małe zużycie energii i tylko podczas używania pilota. Wadą jest konieczność precyzyjnego nakierowania pilota do odbiornika podczerwieni w sterowanym urządzeniu. Jeśli nie siedzisz na wprost telewizora, ta wada może być irytująca, prawda? Niektóre telewizory z wyższej półki lub dekodery telewizji cyfrowej posiadają pilota komunikującego się przez Bluetooth. Zużycie energii jest nieco wyższe, ale nie ma potrzeby kierowania takiego pilota w stronę urządzenia.

Inną łącznością są fale radiowe, w skrócie RF. Tą technologię często spotka się w roletach, czy bramach wjazdowych. Warunkiem korzystania z tej łączności jest pewna bliskość do sterowanego urządzenia.

Smartfon jako pilot do telewizora

Twój dotykowy telefon potrafi wiele i również może pełnić funkcję pilota. Sterowanie wykonuje się za pomocą dedykowanej aplikacji dostarczanej przez producenta sterowanego urządzenia. Do łączności wykorzystuje się jedną technologię, a jaką to zależy od telefonu, jak i sterowanego urządzenia, czasami będzie do IR, czasami Bluetooth albo łączność przez twoją sieć komputerową LAN.

Uniwersalny pilot

W sklepach znajdziesz tzw. „uniwersalne piloty”, za pomocą których steruje się wieloma urządzeniami w domu przez podczerwień. Jeden pilot do prawie wszystkiego. Tuż po zakupie należy zaprogramować pilota. Instrukcja pokaże tobie jak zapamiętać komendy sterowania do poszczególnych urządzeń. Uniwersalne piloty znanych marek rozpoznają większość urządzeń RTV. Wadą tych urządzeń jest niezbyt łatwe korzystanie z nich. Taki pilot posiada mnóstwo przycisków, cyferek, które na pierwszy rzut oka nie są intuicyjne, więc trzeba zapamiętać drogę sterowania poszczególnymi urządzeniami.

Telewizory Micro-LED i Mini-LED
Powstały technologie które łączą zalety świetnego obrazu ekranów OLED z brakiem wady „wypalania obrazu”. Owe technologie to Micro-LED i Mini-LED.
logoTechnologie w Domu
Telewizory Micro-LED i Mini-LED

Piloty typu smart – urządzenia wielofunkcyjne

W końcu są urządzenia wielofunkcyjne, z wbudowanymi różnymi technologiami łączności w jednej obudowie, z bazą danych o niezliczonej liczbie domowych urządzeń. Przykładem może być urządzenie Logitech Harmony Hub. Urządzenia tego typu sterują sprzętem audio-wideo, roletami, oświetleniem i czym jeszcze? Niemal wszystkim co spełnia standardy łączności wbudowane w pilota. Takie urządzenie często nie ma przycisków. Stawiasz go na półce, a zasięg podczerwieni 360 stopni pozwoli na sterowanie każdym urządzeniem IR w pokoju, nie wspominając o innych formach łączności jeśli wbudowane. Konfiguracja i sterowanie smart-pilotem odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonie.

Sterowanie telewizorem i roletami w inteligentnym domu

Urządzenia wielofunkcyjne, tzw. smart-piloty – w zależności od producenta – posiadają łączność z systemami inteligentnego domu. Urządzenie może rozwiązać wiele problemów jeśli nie zaopatrzyłeś się wcześniej w domowe urządzenia potrafiące połączyć się z twoja centralką inteligentnego domu. Przykładem niech będzie uniwersalny hub firmy Broadlink (BestCon) Universal Remote. Co ważne zamiast korzystać z fabrycznej aplikacji łączącej się z chińskim serwerem, można używać sprzętu w pełni lokalnie z pominięciem Internetu. Konfiguracja Broadlink działającego lokalnie jest łatwa, ale wymaga nieco skupienia i umiejętności. Na YouTube można znaleźć instrukcje krok-po-kroku jak podłączyć Broadlink do systemu inteligentnego domu Home Assistant w pełni lokalnie.

Dzięki integracji z twoim e-domem, możesz stworzyć automatyzacje uruchamiające i wyłączające przeróżne urządzenia w określonym czasie lub sytuacji. O automatyzacjach w „smart home” pisałem już nieraz. Mając urządzenie sterujące nie tylko z wbudowaną łącznością na podczerwień, ale również łącznością przez fale radiowe, możesz sterować roletami nie wydając fortuny na zakup smart-urządzenia lub nie rozbijając ściany do montażu smart-przełącznika. Na przykład, jeśli już teraz posiadasz zamontowane rolety, którymi sterujesz za pomocą zwykłego pilota, to jak widzisz istnieje rozwiązanie zamieniające zwykłe rolety w smart-rolety. Analogicznie dotyczy to innych urządzeń, którymi sterujesz obecnie zwykłym pilotem w jednym pokoju.