Gdy coś jest za darmo to wtedy często twoje dane są towarem. Darmowe Gmail, Mapy Google i inne usługi nie wymagają uiszczenia opłaty, ale zostawiane przez ciebie tam dane to właśnie forma zapłaty. Google w takiej czy innej formie przetwarza twoje dane, aby na nich zarabiać przez to jesteś obdzierany z prywatności w Internecie. Co zrobić, aby poprawić prywatność w sieci?

W tym serwisie znajdziesz mnóstwo porad na temat ochrony prywatności w Internecie. Zakres ich wykorzystania zależą od twoich potrzeb i zagrożeń. W tym artykule przedstawię kolejne dwie opcje, które warto wziąć pod uwagę.

Problematyczne Mapy Google

Mapy Google zawierają wiele funkcji odnośnie nawigacji, wyszukiwania obiektów na mapie. Jedną z funkcji jest StreetView, dająca możliwość wirtualnej wycieczki po ulicach. Od czasu do czasu po naszych ulicach jeżdżą samochody z kamerą na dachu robiącą zdjęcia 360 stopni. To dzięki nim możliwa jest wirtualna wycieczka po miastach, wystarczy na Mapie przeciągnąć „żółtego ludzika” na ulicę. Niestety jak pokazuje historia ludzkości, nie jedno pożyteczne narzędzie można wykorzystać z niecnych celach. Złodzieje lub inni intryganci dzięki Google StreetView mogą podejrzeć twój dom z zewnątrz, poznać jak on wygląda, jego majętność, co zawiera ogród, czy obecny jest monitoring CCTV itd. Dzięki tym informacjom złodzieje mogą przygotować się do kradzieży bez wychodzenia z domu.

Usuwanie własnego domu z Map Google

Usunięcie własnego domu polega na jego zamazaniu w StreetView. Procedura jest szybka i prosta.

 1. Wpisz swój adres w Mapach Google.
 2. Zobacz swój dom w Google StreetView przeciągając żółtego ludzika na swoją ulicę.
  Wejście do Google StreetView
  Wejście do Google StreetView
 3. Kliknij „Zgłoś Problem” w dolnym, prawym rogu.
 4. Zaznacz dokładnie swój dom w „Podglądzie zdjęcia” i wypełnij formularz.
  Formularz do wypełnienia
  Formularz do wypełnienia
 5. Zignoruj pole „Zgłoś problem z jakością obrazu”.
 6. Wyślij wypełniony formularz i cierpliwie czekaj.