Który program do odtwarzania muzyki jest najlepszy? Odpowiedzi jest tyle, ile gustów. Warto spojrzeć na jeden, darmowy odtwarzacz o nazwie Volumio. Tak naprawdę, to nie jest zwykły odtwarzacz. Jest to wręcz serwer audio z funkcją odtwarzania. Program posiada wiele funkcji, możliwości katalogowania cyfrowej muzyki i streamowania do współpracującego odtwarzacza, w tym wieży stereo. Gratka dla audiofilów, miłośników wszelkiej muzyki i co najważniejsze posiadaczy cyfrowych plików z muzyką.
Jakie funkcje posiada Volumio?
Nadmienię, że jest to „kombajn” audio, który wraz dodatkowymi wtyczkami potrafi wiele. Podstawową funkcją jest odtwarzanie plików audio oraz katalogowanie cyfrowej muzyki i prezentowanie ich za pomocą ściąganych z Internetu okładek płyt CD. Muzykę streamuje się z serwera audio Volumio do mobilnej aplikacji na smartfonie, do wtyczek innych programów jak np. KODI, czy bezpośrednio przez przeglądarkę WWW po wpisaniu lokalnego adresu.
Wszystkie popularne pliki z muzyką są obsługiwane – w tym FLAC, MP3, ALAC, DSD, Vorbis, a także te bardziej egzotyczne DSF i muzyki przestrzennej. Nie brakuje również możliwości odtwarzania radia internetowego i serwisów streamingowych, np. Spotify, YouTube (ścieżka audio). Pliki Hi-Res Audio są obsługiwane.

Osoby z większymi, technicznymi umiejętnościami mogą pokusić się o zainstalowanie Volumio na Raspberry Pi (potocznie znany jako komputerek „Malinka”), który może pełnić rolę niezależnego serwera audio. Dokupując dobrej jakości rozszerzenie audio stereo do Malinki oraz lepsze głośniki, stworzy się naprawdę niezłą mini wieżę stereo. Innymi sposobem na wykorzystanie Volumio i Malinki jest zbudowanie systemu multiroom audio. Komercyjne systemu multiroom audio nie należą do najtańszych, a dzięki Volumio i Malince, i technicznym umiejętnościom można samemu taki system stworzyć.
Volumio posiada szeroką społeczność w Internecie. Na przeróżnych forach i mediach społecznościowych można znaleźć unikatowe pomysły i instrukcje na wykorzystanie Volumio.
Cena Volumio
Oprogramowanie jest dostarczane bezpłatnie w formie open source, a więc jest rozwijane przez społeczność, nie przez jedną firmę. Za darmo otrzymuje się bogate narzędzie audio. Aby utrzymać projekt właściciele projektu zaoferowali dodatkowo płatne, nieobowiązkowe usługi. To co jest płatne, to dodatkowe, internetowe usługi zwane „My Volumio”. Płacąc abonament otrzymuje się zdalną synchronizację danych (bezpłatna wersja synchronizuje dane tylko w lokalnej sieci LAN, nie przez Internet), zdalne i bezpieczne odtwarzanie muzyki z domowego serwera Volumio, integrację z Tidal, Qobuz i innymi, integrację z wirtualnym asystentem Amazon Alexa, funkcję ripowania płyt CD i obsługę dźwięku z audiofilskich zestawów stereo.