Prywatność w dzisiejszym świecie staje się „towarem” deficytowym. Technologia, która z jednej strony ma pomagać nam w życiu, z drugiej staje się zagrożeniem. Każdą technologię można zhakować i obrócić ją przeciwko nam. Jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest jej nieużywanie i odcięcie od internetu i telefonu, co obecnie może być trudne do zrealizowania i pogodzenia się z tym.

Obecne rutery raczej mają wbudowane systemy zabezpieczeń typu firewall, które możemy rozszerzyć o instalację programów antywirusowych i antymalware na komputerach i komórkach. A co z podglądaniem tego co robimy w sieci?

Brak anonimowości w Internecie

Na świecie trendy pokazują rosnącą pazerność służb specjalnych, organizacji państwowych na informację, czytaj inwigilację społeczeństwa. W Polsce dostawcy internetu mają obowiązek przechowywać historię, logi naszych poczynań w internecie, jakie strony oglądamy, adresy WWW itp. Krajowa Administracja Skarbowa ma większe uprawnienia, niż Policja. Już dzisiaj polskie Urzędy Skarbowe otrzymują od banków, systemów księgowych mnóstwo informacji o nas, a chcą jeszcze więcej, nawet numery IP (Internet Protocol), co umożliwi analizę naszego ruchu w sieci.

Służby państwowe inwigilują pod hasłem „bezpieczeństwa narodowego”. Jednak ostatnie wydarzenia – vide: Snowden – pokazują, że jest to tylko wymówka to inwigilowania ludzi i w razie potrzeby manipulowania nimi, lub ich nawet usuwania.

Podsłuchy, inwigilacja to nie tylko domena służb państwowych, ale również przestępców czyhających na nasze pieniądze. Prywatna Sieć Komputerowa (z ang. skrót VPN) znacząco uchroni ciebie przed wścibskim okiem i zabezpieczy twoje dane przesyłane przez internet.

Jak działa „Wirtualna Sieć Prywatna” – VPN?

Gdy korzystasz z VPN, twój dostawca internetu (stacjonarnego i komórkowego) nie zobaczy już informacji o adresach WWW odwiedzanych przez ciebie stron, nie dowie się co porabiasz w sieci. Logując się do publicznych sieci WIFI z użyciem VPN, żaden złodziej nie przechwyci przesyłanych haseł do konta bankowego, dostępu do profilu na Facebooku itd. VPN w większości przypadków daje możliwość dostępu do filmów, seriali, muzyki serwisów streamingowych i innych internetowych usług niedostępnych oficjalnie w Polsce. VPN ukrywa twój prawdziwy numer IP, który jest swego rodzaju adresem w internecie, umożliwiającym twoje łatwe namierzenie. Jak to jest możliwe?

Twoje dane przesyłane są między twoim urządzeniem, a stroną internetową lub inną e-usługą wewnątrz zaszyfrowanego tunelu. Dobra usługa VPN tak mocno szyfruje dane, że nie da się ich złamać. Gdy korzystasz z VPN, twój dostawca internetu widzi niezrozumiały ciąg znaków.

Aby móc skorzystać z VPN, wystarczy prosta rejestracja u jednego z dostawców VPN, który dostarcza jednocześnie aplikację gdzie za pomocą jednego kliknięcia włączamy usługę, podłączamy się do wybranego przez nas serwera. Nie wymagane jest do tego posiadanie super technicznych umiejętności jak kiedyś. Nie wszyscy dostawcy VPN są godni uwagi.

Jak można zwiększyć swoją prywatność w Internecie?
Monitoruj swój PESEL, Korzystaj z właściwej przeglądarki internetowej, Usuwaj metadane ze zdjęć, Nie padnij ofiarą ataku typu „phishing”, Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie, Używaj menedżera haseł. Więcej przeczytasz na stronie.
logoTechnologie w Domu
Jak można zwiększyć swoją prywatność w Internecie?

Którego dostawcę usługi VPN wybrać?

  • Dostawca musi oferować dobre szyfrowanie na poziomie 256 bitów.
  • Musi istnieć automatycznie blokowanie dostępu do Internetu, jeśli VPN jakimś trafem przestanie działać, wtedy za pomocą komunikatu powinieneś zadecydować czy chcesz korzystać z Internetu bez VPN.
  • Siedziba dostawcy mieści się w raju podatkowym lub innym państwie bez inwigilacyjnej, restrykcyjnej jurysdykcji.
  • Dostawca musi działać na zasadzie „zero-wiedzy” (z ang. Zero Knowledge Policy). Oznacza to, że tylko ty masz dostęp do własnego konta i że dostawca nie zapisuje logów, żadnych informacji na temat twojej aktywności, a więc nie jest w stanie przekazać czegokolwiek państwowym służbom, ani nic przypadkiem nie może „wycieknąć”.
  • Dobry dostawca umożliwia podłączenie się do wielu serwerów na świecie. A więc jeśli chcesz np. oglądać film dostępny tylko w Anglii, to należy podłączyć się do serwera w UK.

Czy są minusy korzystania z VPN?

Największym minusem korzystania z VPN jest prędkość działania. Prywatna sieć szyfruje dane, a to wymaga mocy obliczeniowej i czasu, tak więc prędkość internetu, np. otwierania się stron, będzie wolniejsza. Dlatego warto wybierać takiego dostawcę, który dostarcza szybkie serwery. Niemal każdy pisze na swoich stronach, że takie posiada, ale tylko u wybranych jest to prawdą. Dopiero skorzystanie z takiej usługi ma sens. Innym minusem jest koszt korzystania, który nie musi być wysoki, szczególnie jeśli zapłaci się za rok lub dwa lata z góry.

Pocieszeniem jest fakt, że chyba każdy dostawca oferuje skorzystanie z ich usług z gwarancją zwrotu pieniędzy przez określony czas, najczęściej przez 14 lub 30 dni. Na rynku dostępne są darmowe usługi VPN, jednak nie polecam z nich korzystać. Darmowe usługi VPN są znacznie wolniejsze w działaniu, mogą być nie do końca bezpieczne, a dane przekazywane służbom lub przetwarzane w celach marketingowych.