Co to jest żarówka? To urządzenie świetlne, które się żarzy. Dawniej dobór żarówki był prosty wg wielkości, gwintu i mocy, tj. liczby watów. Dzisiaj do nowoczesnego domu nie kupuje się już żarówek, a urządzenia LED, które potocznie nazywa się żarówkami, choć nimi nie są. Świetlówki, halogeny i tak zwane żarówki energooszczędne z rtęcią wewnątrz, to urządzenia których nie polecam do nowoczesnego domu. Warto skupić się na oświetleniu LED, które może nie jest najtańsze, ale jest najtrwalsze.

Co brać pod uwagę przy wyborze żarówki energooszczędnej LED?

Oświetlenie LED może dawać różne rodzaje światła i w różny sposób oświetlać pomieszczenie. Dlatego inne żarówki zamontujesz w łazience, inne w salonie, a jeszcze inne w sypialni. Instrukcja użytkowania lampy powinna zawierać informację o pasujących żarówkach nie tylko wg gwintu, ale również mocy i napięcia. Głównymi elementami doboru żarówki są te oto poniższe.

  • Wielkość gwintu
  • Moc
  • Napięcie
  • Strumień świetlny
  • Temperatura barwowa
  • Kąt świecenia
  • Żywotność

Wielkość gwintu. Gwint żarówki musi pasować do wejścia w lampie. Najpopularniejsze gwinty wkręcane to: mały gwint (E14) i duży gwint (E27). Dostępne są jeszcze różne gwinty wkładane.

Moc żarówki. Ilość watów nie jest już najważniejszym czynnikiem przy wyborze żarówki LED, jak przy tradycyjnych żarówkach. Jednak z uwagi na przyzwyczajenia ludzi, producenci podają przybliżoną wartość hipotetycznych watów w stosunku do tradycyjnej żarówki. Przykładowo jeśli na opakowaniu podaje się 3W (23W), to oznacza to, że żarówka pobiera 3 waty, jednak jej moc można porównać do tradycyjnej żarówki 23 watowej. Powtórzę jednak, że siła światła w watach nie jest już tak istotna przy żarówkach LED, jak przy tradycyjnych.

Napięcie. Aby nie dochodziło do różnego rodzaju spięć, awarii, spalenia żarówki itp. Należy montować żarówkę pasującą do lampy i jej specyfikacji technicznej, a także w odniesieniu do elektrycznego łącza. Do wyboru jest 12V i 230V. Prąd z mniejszym napięciem popłynie najpewniej do przy-umywalkowych lamp w łazience, czyli gdzie ryzyko porażenie jest stosunkowo większe.

Strumień świetlny. Wskaźnik ten określa ilość emitowanego światła przez żarówkę. Gdy przy tradycyjnych żarówkach patrzyło się na waty, chcąc wiedzieć o ilości emitowanego światła, tak przy LED-ach patrzy się na „lumeny”. Im więcej lumenów, tym żarówka emituje więcej światła. Przykładowo, 250 lumenów (lm) to ekwiwalent w przybliżeniu 25W żarówki tradycyjnej, 1500 lumenów to ekwiwalent około 100W żarówki tradycyjnej.

Instalacja oświetlenia w inteligentnym domu
„Inteligentne” oświetlenie to podstawa w e-domu. Od czego zacząć, które rozwiązania są najlepsze? Sposoby na zmianę swojego oświetlenia i gniazdek elektrycznych na wersję „smart”.
logoTechnologie w Domu
Instalacja oświetlenia w inteligentnym domu

Temperatura barwowa – nie mylić z kolorem światła. Tradycyjne żarówki, które już wychodzą z użycia, emitują światło o takiej samej barwie, tj. ciepła biel. Żarówki LED mogą mieć różną barwę od tzw. zachodu słońca, przez światło dzienne, po zimną biel. W zależności od pomieszczenia i miejsca zamontowania żarówki należy dobrać właściwą barwę. Światło górne w kuchni, gabinecie, tam gdzie się pracuje, powinno mieć barwę neutralną 4000 kelwinów (K). W salonie, pokoju gdzie można się odprężyć warto wykorzystać barwę żarówki tradycyjnej, tj. 2700K. Bocznym oświetleniem jako tło do oglądania telewizji, przy wyłączonym górnym świetle, może być światło o barwie 1800K. Światło łazienkowe przy lustrze powinno mieć barwę neutralną – ważne szczególnie dla poprawnego makijażu twarzy.

Zwróć uwagę na stopień odwzorowania barw. Światło emitowane przez żarówkę może zmieniać postrzeganie barw innych przedmiotów w pomieszczeniu. Wspomniane wyżej oświetlenie do makijażu powinno być neutralne, aby piękny makijaż w łazience nie okazał się koszmarem po wyjściu z niej. Im wyższy wskaźnik (Ra) tym kolory wyglądają neutralniej, do mieszkania wystarczy 100 Ra.

Kąt świecenia. Światło może padać w różnoraki sposób, nie tylko lampa może regulować kont świecenia. Światło może być rozproszone lub bardziej skupione. Te rozproszone nadają się do oświetlenia całego pomieszczenia, a te skupione do oświetlenia konkretnego miejsca.

Żywotność. Życie żarówki LED może być bardzo długie. To chyba najtrwalszy rodzaj żarówki dostępny w sklepach. Tradycyjne żarówki miały żarzący się pręt, co powodowało często jej przepalenie i koniec żywota. W technologii LED nie ma takiego problemu, a sama żarówka może wytrzymać nawet 50000 godzin.