Nie wszystko da się połączyć kablem w inteligentnym domu. Połączenie kablowe jest lepsze, niż bezprzewodowe. Jednak ciągnięcie kabla nie zawsze jest możliwe, tanie, czy wskazane. Rozwiązaniem są bezprzewodowe technologie. Na rynku dostępne są produkty obsługujące różne formy łączności, w tym ostatnio zaprezentowany przez Google – Thread. Gdy budujesz inteligentny dom chcesz mieć szeroki wybór produktów, które można ze sobą połączyć. Dlatego też, powinieneś wziąć pod uwagę 3 najbardziej popularne standardy bezprzewodowej łączności w inteligentnym domu: WiFi, Zigbee, Z-Wave. W innym wpisie podaję różnice między poszczególnymi wersjami Z-Wave.

Jakie są różnice między Z-Wave, Zigbee i WiFi?

Z-WaveZigbeeWiFi
zasilanie na baterię
Większość czujników w standardzie 500, działa do 1,5 roku. W standardzie 700, czujnik może działać nawet 10 lat na jednej baterii.Średnio czas działania czujnika trwa do jednego roku na jednej baterii.W zależności od czujnika, będzie on działał od 6 do 12 miesięcy.
zasięg w budynku (zależy od materiału i liczby ścian)
Sieć tworzy siatkę połączeń między niektórymi urządzeniami poszerzając zasięg do 300m w standardzie 500 i 400m w standardzie 700, wewnątrz domu.Sieć tworzy siatkę połączeń między niektórymi urządzeniami poszerzając zasięg do 100m. Jedno urządzenie Zigbee emituje sygnał na odległość do 10 metrów.Bez specjalnych, dodatkowych urządzeń nie ma możliwości rozszerzenia zasięgu poprzez siatkę. Domyślnie jest to jeden ruter lub punkt dostępowy WiFi mający zasięg do 60m w standardzie WiFi4 oraz do 27m przy WiFi5.
bezpieczeństwo
Pierwsze, stare wersje Z-Wave nie mają zabezpieczeń. Szyfrowanie AES-128 bit i dodatkowe zabezpieczenia dostępne są od wersji Z-Wave 500 S2. Najlepsze zabezpieczenia ma wersja 700 z obsługą „man in the middle attack”.Głównym zabezpieczeniem jest szyfrowanie AES-128 bit.Zabezpieczeniem jest szyfrowanie wg różnych standardów. Niektóre rutery WiFi posiadają szerokie rozwiązania zabezpieczające sieć. Sieć WiFi można też zabezpieczyć dodatkowym sprzętem ochronnym lub oprogramowaniem, którego na rynku jest mnóstwo.
centralka
Wymagana dedykowana antena z centralką Z-Wave. Dostępna również w formie pendrive’a USB.Wymagana dedykowana antena z centralką Zigbee. Dostępna również w formie pendrive’a USB.Nie ma potrzeby posiadania dodatkowej centralki. Wystarczy ruter lub punkt dostępowy WiFi podłączony do sieci LAN.
jakość połączenia
Bezpośrednie połączenie czujnika z centralką jest najstabilniejsze i najszybsze. Gdy dane przechodzą przez wiele urządzeń w sieci Z-Wave zanim dotrą do centralki, czas na reakcję lekko się wydłuża, a w skrajnych przypadkach może dochodzić czasowo do braku reakcji – np. czujnik wykrył ruch, ale informacja o tym nie dotarła w całości do centralki.Bezpośrednie połączenie czujnika z centralką jest najstabilniejsze i najszybsze. Inaczej może dojść do zakłóceń. Zigbee działa na tej samej częstotliwości 2,4 GHz co WiFi, a więc sieci wzajemnie mogą się zakłócać, co spowolni połączenie i jakość.Nowe standardy WiFi działające na częstotliwości 5 GHz są bardziej wrażliwe na zakłócenia ze strony ścian, niż częstotliwość 2,4 GHz. Jakość zależy również od pokrycia się „kanałów” sieci WiFi z innymi sieciami, np. sąsiadów. Warto ustawiać inne „kanały”, niż te sąsiednie.
wykorzystanie
głównie czujniki i małe urządzenia sterującegłównie czujniki i małe urządzenia sterującewszechobecne, w tym czujniki
globalne normy
Każdy region świata ma inną częstotliwość Z-Wave. Uważaj więc, jeśli robisz zakupy w zagranicznych sklepach. Polska posiada europejską częstotliwość.Normy częstotliwości są te same dla całego świata.Normy częstotliwości są te same dla całego świata.
kompatybilność
Tak. Jednak gdy w sieci są urządzenia o różnych standardach Z-Wave, to cała sieć działa w oparciu o najstarsze rozwiązanie, np. nowe szyfrowanie nie przejdzie przez przestarzałe urządzenia Z-Wave.Producenci urządzeń Zigbee mają dużą swobodę w opracowywaniu połączeń, więc nie wszystkie urządzenia mogą ze sobą współpracować.Rutery i punkty dostępowe WiFi obsługują kilka standardów łączenia WiFi oraz różne opcje szyfrowania. Można podłączać różne urządzenia WiFi o ile ich standard obsługiwany jest przez ruter lub punkt dostępowy.
cena
Urządzenia nie należą do najtańszych, gdzie średnia cena czujnika to 200zł.Dzięki chińskim producentom, można nabyć tanie czujniki Zigbee już za 50zł.Urządzeń jest mnóstwo o różnej jakości i cenie na każdą kieszeń.
obciążenie centralki
Centralka przystosowana jest do obsługi wielu czujników i urządzeń Z-Wave.Centralka przystosowana jest do obsługi wielu czujników i urządzeń Zigbee.Domowe rutery, punkty dostępowe nie są przystosowane do obsługi wielu urządzeń, czujników WiFi. Przy tanich ruterach lepiej nie przekraczać 10. podłączonych urządzeń. W pozostałych przypadkach zaleca się nie przekraczać 20. podłączonych urządzeń.