Najbardziej popularnymi, bezprzewodowymi technologiami transmisji wykorzystywanymi w inteligentnych domach to Z-Wave, Zigbee, WIFI. WIFI nie jest polecany do integracji czujników, żarówek, przełączników o ile tych urządzeń jest zbyt dużo w sieci, czego efektem może być obciążenie routera. Mało restrykcyjne standardy integracji Zigbee, wykorzystywane przez producentów sprzętów mogą powodować problemy w transmisji. Pozostaje Z-Wave, jednak i tutaj są pewne różnice, jakie?

Z-Wave to nazwa technologii IoT (Internetu Rzeczy), świetnie pasująca do instalacji smart-domów.

Z-Wave Plus (500)

Z-Wave Plus kolejna generacja standardu Z-Wave, z usprawnionym zasięgiem, zmniejszonym zużyciem energii i innymi nowymi cechami. Z-Wave Plus (Z-Wave+) oznacza się również jako Z-Wave500 lub Z-Wave Gen5.

Z-Wave S2

Z-Wave S2 to usprawnienie Z-Wave Plus w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i szyfrowania transmisji danych. Jeśli dopiero teraz planujesz zakup urządzeń Z-Wave wybierz te w standardzie S2 lub z serii 700.

Wybór centralki inteligentnego domu
Rozwiązania inteligentnego domu bazują na centralce, zwaną z angielskiego również “hubem”, która zarządza całym systemem. To do niej podłącza się urządzenia IoT (Internet Rzeczy).
logoTechnologie w Domu
Wybór centralki inteligentnego domu

Z-Wave 700

Od 2019 roku pojawiają się urządzenia Z-Wave w standardzie 700, następca 500. Urządzenia z serii 700 mają działać znacznie dłużej na baterii, mieć jeszcze większy zasięg oraz obligatoryjnie posiadać zabezpieczenia S2.

Kompatybilność standardów Z-Wave

Technologia Z-Wave jest wstecznie kompatybilna, więc hub jak i poszczególne urządzenia współpracują ze sobą. Niestety, starsze wersje spowalniają działanie sieci Z-Wave, bo nie obsługują nowszych, szybszych transmisji. A gdy z jednej strony jest urządzenie z S2, a po drugiej stronie nie, to korzyści z S2 nie będzie.

Kupując hub i urządzenia Z-Wave zwróć uwagę, aby obsługiwały ten sam standard, np. Z-Wave Plus S2. Sprowadzając produkt z zagranicy upewnij się, że przeznaczony jest on na europejski rynek, bo istnieją różnice w częstotliwościach przesyłu.

Aktualizacja 2022 rok

Z-Wave 800, to następca Z-Wave 700 pozbawiony dziur bezpieczeństwa i oferujący obligatoryjne, mocne szyfrowanie oraz jeszcze mniejsze zużycie energii.