Serwisy streamingowe wideo stawiają na ekskluzywną ofertę, czyli taką w której filmy i seriale dostępne są tylko tam. Nie ma tutaj sytuacji jak w przypadku słuchania muzyki za pośrednictwem Deezera, Tidala, Spotify gdzie oferta jest bardzo podobna, niemal identyczna. W serwisach VOD (wideo na żądanie) sytuacja jest odwrotna. I tak chcąc obejrzeć kilka dobrych, ekskluzywnych pozycji trzeba zaprenumerować kilka serwisów VOD, co znacząco może podnieść rachunek do zapłaty.

Darmowy okres próbny w Netflix, HBO Max, Disney+ i innych

Na szczęście zanim poniesiesz stały koszt prenumeraty serwisu VOD, może sprawdzić go za darmo lub bez długoterminowych zobowiązań. Serwisy VOD nie wymagają od ciebie podpisywania długoterminowych umów, możesz zakupić dostęp tylko na jeden miesiąc lub dłużej i w każdej chwili zrezygnować z przedłużenia. Płatność za usługę dokonuje się za pomocą karty płatniczej. Najczęściej w momencie rejestracji konta podajesz dane karty. Po bezpłatnym okresie próbnym – jeśli jest dostępny – karta automatycznie jest obciążana gdy wcześniej nie zrezygnowałeś z prenumeraty. Rezygnacja z usługi polega na anulowaniu przedłużenia wykupionego abonamentu, a więc usługa pozostanie aktywna do zakończenia bieżącego, opłaconego okresu.

Darmowe okresy serwisów VOD

  • HBO Max: bezpłatne oferty dostępne są tylko w ramach aktualnych promocji, nie jest to stała oferta. Przykładowo, jako klient telewizji kablowej UPC masz 2 miesiące za darmo, jako klient sieci komórkowej Play masz 1 miesiąc za darmo.
  • Netflix: tutaj również darmowe okresy są tylko dostępne w ramach określonych promocji partnerów, np. w T-Mobile 2, 4 lub 6 miesięcy.
  • Disney+: darmowy okres dostępny wraz z zakupem określonych usług sieci komórkowej Plus gdy promocja jest dostępna, nawet 2 lata bez opłat.
Ceny Wideo Na Żądanie VOD w Polsce
Czas na zaprezentowanie cen usług VOD dostępnych oficjalnie w Polsce.
logoTechnologie w Domu
Ceny Wideo Na Żądanie VOD w Polsce
  • Amazon Prime Video: w ramach usługi Prime (bezpłatne dostawy w sklepie Amazon) otrzymujesz 30 dni bezpłatnego okresu, jeśli wcześniej z niej nie korzystałeś.
  • Apple TV+: nowi użytkownicy otrzymują darmowy okres próbny w zależności od sposobu aktywacji usługi. Aktywacja usługi w aplikacji Apple TV+ daje 7-dniowy okres próbny. Wraz z zakupem urządzenia iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV, Mac otrzymujesz darmowe 3 miesiące, ale aktywacja musi być dokonana w ciągu 90 dni od zakupu urządzenia, na nowym urządzeniu w aplikacji Apple TV, tam też musi być adnotacja o tej promocji. Z kolei 1 miesiąc otrzymasz jeśli po raz pierwszy korzystasz z pakietu „Apple One”.

Uwaga na „haczyki”. Chcąc skorzystać z darmowego okresu w ramach promocji u partnera serwisu VOD upewnij się czy dana promocja jest powiązana z usługami partnera, co może wiązać się z brakiem możliwości bezkosztowej anulacji prenumeraty VOD przed zakończeniem minimalnego okresu trwania umowy.

Wydaje mi się, że obecnie najłatwiejszą drogą na przetestowanie i sprawdzenie usługi VOD – jeśli nie ma bezpłatnego okresu próbnego – jest zakup usługi na jeden miesiąc bezpośrednio na stronie usługi VOD, a nie u partnera.