Zamki do drzwi, klucze w inteligentnym domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

W inteligentnym domu niemal wszystko może być „smart”, włączając w to drzwi wejściowe, klucze do drzwi, bramy garażowe i wjazdowe.

Celem posiadania takich urządzeń jest brak konieczności noszenia dodatkowych kluczy, automatyczne zamykanie i otwieranie. To telefon typu smartfon lub smart zegarek może pełnić rolę klucza. W niektórych produktach nie ma konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni i robienia czegokolwiek. Czujnik automatycznie wykryje obecność telefonu lub zegarka i otworzy zamek, kiedy zbliżasz się do drzwi i odwrotnie zamknie je kiedy wychodzisz.

Domy i mieszkania na wynajem

Bardzo dużą korzyścią z tytułu posiadania smart-zamka mają właściciele nieruchomości wynajmujących je turystom. Koniec z częstym wymienianiem wkładki do zamka w drzwiach, koniecznością dostarczenia fizycznego klucza. Portal wynajmu nieruchomości AirBnb posiada nawet możliwość integracji swojej aplikacji z systemami smart zamków, aby turyści mogli otworzyć drzwi z poziomu tej aplikacji. E-zamki umożliwiają dostarczenie elektronicznych kluczy – kodów dostępu – na komórki przyjezdnych.

„Mamo, zapomniałam kluczy”

Taki zamek może umożliwić zdalne otwarcie drzwi, kiedy nikogo nie ma w domu, a np. twoje dziecko zapomniało kluczy idąc do szkoły. Dziecko nie musi już czekać na przyjazd rodziców lub iść do sąsiada. Inną sprawą jest, że często zastanawiamy się, czy zamknęliśmy drzwi wychodząc z domu. Teraz można to sprawdzić w aplikacji na smartfonie i w razie potrzeby zamknąć drzwi zdalnie.

Zdalna obsługa zamka w wielu produktach wymaga dokupienia „mostu” (z ang. bridge) łączącego go z hubem inteligentnego domu i jego systemem alarmowym. Jeśli nie zależy tobie na zdalnej obsłudze, to most raczej nie jest wymagany. Bez „mostu” upewnij się, że zamek bezproblemowo połączy się za pomocą Bluetooth lub Z-Wave lub Zigbee z twoim hubem, bo w razie trudności – dużych odległości – zakup „mostu” będzie koniecznością.

Instalacja smart zamka

Na rynku jest cała masa urządzeń różnego typu, mniejszych, większych, z klawiaturą, instalowanych na już obecnych wkładkach i zamkach lub wymagające wymianę zamka lub wkładki. Kupując zamek zwróć uwagę na sposób jego instalacji. Czy pasuje on do twoich drzwi, modelu wkładki i czy wymaga smykałki do ręcznych robótek. Część e-zamków instaluje się w 1 minutę, poprzez proste nałożenie ich, bez konieczności wiercenia, rozkręcania czegokolwiek.

O smart zamku wie tylko domownik

Osobiście uważam, że jeśli decydujesz się na smart zamek, to wybierz ten aby osoby z zewnątrz nie widziały, że ten zamek jest „smart”. Mimo że chyba wszystkie z nich mają wdrożone szyfrowanie transmisji i inne zabezpieczenia, to „przezorny zawsze ubezpieczony”. Tak więc, zamki bez logo na tarczy z zewnątrz, bez klawiatur, czyli te, które montuje się tylko od wewnątrz są według mnie wskazane. Kolejną radą jest posiadanie wkładki do zamka, która umożliwia otwieranie/zamykanie kiedy po obu stronach są włożone klucze. Bardzo często e-zamki wsuwają własny klucz od wewnątrz, więc warto mieć alternatywę otwarcia drzwi za pomocą normalnego, fizycznego klucza.

Zasilanie

I jeszcze jedno zamki do działania wymagają baterii (o stanie baterii informuje cię aplikacja w telefonie) i bezprzewodowej łączności, to samo twój telefon czy e-zegarek. Bez nich wejście do domu może być niemożliwe, dlatego warto mimo wszystko mieć w zanadrzu zwykły klucz, którym otworzy się drzwi, gdy wiesz, że nikogo nie będzie w domu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.