Czy naprawdę warto inwestować w panele fotowoltaiczne w kraju, gdzie słońce świeci stosunkowo dwa miesiące w roku? Czy wydatek na instalację fotowoltaiczną może się zwrócić? Na co powinno zwrócić uwagę budujący przydomową mini elektrownię słoneczną?

Koszty energii elektrycznej w Polsce opartej na węglu rosną. Konsumpcja energii elektrycznej również rośnie, bo wykorzystuje się coraz więcej urządzeń elektrycznych w domu. Rachunki za prąd stanowią „lwią część” domowego budżetu. Być może warto pomyśleć o energii czerpanej ze słońca?

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Nie będę ze szczegółami opisywał instalacji, podam tylko najważniejsze przedmioty, bez których instalacja nie może działać. Zacznę od paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z różnego rodzaju ogniw, które mają swoje wady i zalety. Niezmiennie wszystkie rodzaje ogniw są mało wydajne, jeśli chodzi o produkcję energii. A mam tutaj na myśli to, że tylko około 20% światła słonecznego jest wykorzystywane do produkcji energii i to w najlepszych warunkach środowiskowych. Do wyboru masz ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne, krystaliczne z warstwą PERC, krzemowe „half cut” i inne. Do zastosowań domowych najpopularniejsze są mono- i polikrystaliczne. Te pierwsze są droższe mają większą wydajność, która szybciej spada przy wysokiej, letniej temperaturze. Te drugie są tańsze, nieco mniej wydajne, ale za to lepiej wyłapują odbite światło. Polikrystaliczne panele mają większą powierzchnię od monokrystalicznych.

Inwerter, czyli falownik zamienia prąd stały produkowany przez panele na prąd zmienny używany w gniazdkach elektrycznych. Jego wydajność musi być dostosowana do ilości i wydajności paneli. Podstawowy podział falowników to: jednofazowe i trójfazowe. Inwertery trójfazowe najlepiej nadają się przy większych instalacjach. Zaletą urządzenia trójfazowego jest równe przesyłanie energii do każdej z faz, co daje większą stabilność napięcia w sieci elektrycznej. Inwertery mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, w tym mieć możliwość integracji z hubem inteligentnego domu. Centralka e-domu może włączyć ogrzewanie wody użytkowej, tylko wtedy kiedy produkcja energii jest największa. Zwróć uwagę również na sposób chłodzenia inwertera oraz czy można go montować na zewnątrz. Nie montuj go w miejscu narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne.

Ile potrzeba paneli fotowoltaicznych dla domu?

Twój doradca energetyczny dobierze tobie optymalną wielkość przydomowej elektrowni słonecznej. Średnio dla domu potrzeba paneli o łącznej mocy 5 kilowatów (5KW). Jeśli ogrzewasz dom prądem, to polecam wtedy trójfazową instalację 10KW. Miejsce instalacji paneli, kąt nachylenia, kierunek również determinują wydajność instalacji, a więc produkcję energii. Najlepiej jest mieć ustawione panele w kierunku południowym, południowo-zachodnim o nachyleniu 35-45 stopni. W okolicy nie może być wysokich drzew, czy innych budynków rzucających cień na panele.

Jak inteligentny dom chroni przed zalaniem?
System alarmowy w inteligentnym domu to podstawa. Nie tylko system antywłamaniowy jest potrzebny, ale również ochrona przed skutkami innych zjawisk, np. pojawienie się czadu, dymu i zalewania.
logoTechnologie w Domu
Jak inteligentny dom chroni przed zalaniem?

Warto zainwestować w nieco większą instalację, nawet 9-10 kilowatów, jeśli do pokrycia zużycia energii wystarczyłoby 5KW. Nadwyżka wyprodukowanej energii zostałaby z magazynowana w akumulatorze lub sprzedana dostawcy energii. Profesjonalna firma instalacyjna powinna dobrać ilość paneli po odpowiednich wyliczeniach. Nie warto produkować zbyt dużej ilości energii, która nigdy nie zostanie skonsumowana.

Magazynowanie energii elektrycznej

Za pomocą akumulatorów magazynujesz nadmiar energii lub ją sprzedajesz. Bez tych rozwiązań musisz używać grzałki, która „przepala” nadwyżkę energii, co jest niemądre i nieekologiczne.

Zwrot z inwestycji w energię słoneczną

To jak szybko inwestycja się zwróci zależy od kosztu instalacji i eksploatacji w stosunku do ilości wyprodukowanej energii, która została zużyta zamiast energii z sieci energetycznej. Koniecznie sprawdź rządowe, gminne, miejskie dotacje na instalację fotowoltaiczną. Im większa dotacja, tym lepiej. Wyjdziesz na plus za 5 lat, a może za 15 lat. Żywotność paneli ustalona jest na około 20 lat, a akumulatorów na około 10 lat. Przez lata używania ich wydajność sukcesywnie będzie spadać. Można mieć nadzieję, że za 20 lat koszt będzie znacznie mniejszy, a wydajność znacznie większa. Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji instalacji. Usuwaj zanieczyszczenia z paneli, bo pył, śnieg, liście obniżają ilość produkowanej energii.

Aktualizacja: 2022 rok

Zgodnie ze znowelizowanym prawem wszystkie instalacje fotowoltaiczne on-grid zgłoszone do użycia od 1 kwietnia 2022 roku, będą rozliczane wg mniej korzystnego systemu. Sieć energetyczna nie będzie mogła już pełnić roli magazynu energii. Nadmiar energii będzie sprzedawana po cenach hurtowych dostawcy energii. Energię kupujesz na tych samych warunkach jak każdy inny konsument. Nowy sposób rozliczeń jest znacznie mniej korzystny, co może wydłużyć czas zwrotu z inwestycji nawet dwukrotnie.

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne on-grid zgłoszone do użycia przed 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczać się na starych zasadach jeszcze przez 15 lat.