Zdecentralizowany Internet chroni dane
Zyskujesz brak reklam i inwigilacji, prywatność i wysokie bezpieczeństwo.
Zyskujesz brak reklam i inwigilacji, prywatność i wysokie bezpieczeństwo.
Technologia odmienia sposób w jaki żyjemy, czas teraz na dom.
Pamiętaj, aby regularnie aktualizować oprogramowanie swoich urządzeń sieciowych LAN.
Wystarczy podważyć tylko dwa mity dotyczące rzekomej szkodliwości sieci 5G.
Niektóre odkurzacze samojezdne posiadają funkcję mopowania, choć mam do niej rezerwę.
Nie zawsze to co najdroższe jest lepsze. Wszystko zależy od zaspokojenia potrzeb w smart domu.
Wprowadzono ważne usprawnienia, poprawiające ogólne działanie inteligentnego domu.
Xbox One S All-Digital Edition to kolejna konsola z taką samą wydajnością co poprzednik.
Duża społeczność SmartThings na forach internetowych udostępnia rozwiązania dla bardziej wymagających użytkowników.
Mając multimedialny serwer można mieć łatwiejszy, szybszy dostęp do filmów i muzyki.
Internet, z którego korzystasz na co dzień jest przepełniony reklamami, trackerami, kontrolowany przez rządy i korporacje. Dane, które tam zostawiasz korzystając, np. ze środowisk Google, Apple, Microsoft są bardzo często wykorzystywane przeciwko tobie, aby lepiej cię zmanipulować dostarczając bardziej dopasowane reklamy. Dzisiejszy Internet jest scentralizowany, gdzie wszystkie dane trzyma się na serwerze kontrolowanym przez właściciela.
A gdyby tak Internet był zdecentralizowany? Gdy dane nie leżą w jednym serwerze, trudniej je skasować, zablokować, wyłączyć działanie, a silne szyfrowanie daje zachowanie prywatności. Obok “normalnego” Internetu jest dark-web w postaci sieci TOR (którego w tym artykule nie będę opisywał) oraz jest zdecentralizowana sieć, której nie da się tak łatwo wyłączyć.
Zdecentralizowany Internet skierowany jest do wszystkich pragnących wolnego Internetu (którego już nie ma), bezpiecznego Internetu z zachowaniem ochrony prywatności. Jesteś w nim jedynym właścicielem danych, do których tylko ty masz dostęp, włączając w to twój login, który nie może zostać usunięty przez nikogo innego. Jako właściciel danych, tylko ty masz możliwość je dodawać w ramach aplikacji, zmieniać, usuwać, decydować gdzie mają się znajdować.
Cały system zbudowany jest na bazie “Blockchain”. To swego rodzaju łańcuch danych, którego bezpieczeństwo jest nie do złamania. Takie zabezpieczenie wykorzystywane jest w kryptowalutach, np. Bitcoin.
Zdecentralizowany Internet posiada strony internetowe, aplikacje, komunikatory i inne usługi online. Wszystkie aplikacje w takim internecie zwane są “DApps” – zdecentralizowane aplikacje. Jedne z najlepszych to “Graphite Docs” – alternatywa dla Microsoft Word, “Cryptee” – alternatywa dla Dropboxa lub Microsoft OneNote, lub Google Photos. Ranking najlepszych aplikacji znajdziesz pod adresem: App.co.
Każda aplikacja typu DApp zbudowana jest w ramach jednego “ekosystemu” zdecentralizowanego internetu. Oznacza to, że rejestrując się w danej zdecentralizowanej sieci, otrzyma się dostęp do DApp zawartej tylko w tej sieci. Jeśli nie chcesz rejestrować się w kilku sieciach, najpierw poszukaj pożądanych aplikacji, a potem zdecyduj, który system zawiera ich najwięcej w odniesieniu do twoich oczekiwań. W wyszukiwarce wpisz “DApps directory”, albo “DApps”.
W tym niecentralnym Internecie dominuje język angielski, tylko jego spopularyzowanie pozwoli na pojawienie się aplikacji i stron w języku polskim. Zdecentralizowane sieci prezentują różny sposób działania, decentralizacji, szyfrowania danych.
W wyniku zdecentralizowanej, szyfrowanej transmisji danych, szybkość działania takiego Internetu jest mniejsza, ale zyskujesz brak reklam, śledzących skryptów, brak inwigilacji, prywatność i wysokie bezpieczeństwo. W zależności od danej sieci, można wejść do niej poprzez zalogowanie się w każdej przeglądarce internetowej (np. Blockstack), albo wymagane jest używanie specjalnie przygotowanej przeglądarki do ściągnięcia ze strony sieci.
Sprawdziłem wspomniane wyżej sieci i jak dotąd Blockstack oferuje najbardziej zdecentralizowany internet, z unikatowym – zdecentralizowanym – systemem zapisu danych “Gaia” i rozproszonym DNS. Pozostałe sieci również są godne uwagi, bo nadal bezpieczne, ale oferują nieco inny sposób działania. Osobiście najczęściej natrafiałem na aplikacje w sieci Blockstack lub Ethereum i to one są najpopularniejsze.